Największy skarb pracodawcy
Panuje przekonanie, że nieuczciwi pracownicy są zmorą wielkich korporacji. Działają na szkodę swoich firm sprzedając konkurencji poufne dane, wynosząc firmowe rzeczy bądź używając ich do celów prywatnych. Tymczasem problem ten dotyka również małe przedsiębiorstwa. Według raportu Euler Hermes, w 90 proc. firm w ciągu ostatnich dwóch lat prowadzenia działalności przynajmniej raz spotkało się z nadużyciami ze strony pracowników. W 45 proc. przypadków były to kradzieże, w 21 proc. przywłaszczenia, a w 18 proc. oszustwa. Jednak o takich zdarzeniach nie mówi się głośno, bo pracownicy mają być wizytówką firmy, a złodziej w załodze niezbyt dobrze o niej świadczy.
Wymuszona uczciwość
Lojalny i uczciwy pracownik to dla pracodawcy prawdziwy skarb. Oczywiście najlepiej, jeśli te cechy wynikają z natury pracownika, który nie sprzeda poufnych informacji konkurencji, zostanie w firmie po kosztownym szkoleniu, czy dokończy ważny projekt, chociaż musi przy tym zostać po godzinach albo przesunąć urlop. Jednak coraz częściej pracodawcy niejako wymuszają na pracownikach uczciwość. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest nieustanna kontrola. Pracownicy mają zablokowany dostęp do niektórych stron internetowych, bądź ich aktywność w sieci jest monitorowana. Bacznie obserwowane są też bilingi z telefonów komórkowych, czy rachunki płacone służbową kartą kredytową. Ten ciągły nadzór może zmniejszyć skalę nadużyć, ale na pewno nie przyczyni się do wzrostu lojalności pracowników. Dlatego warto poszukać innych, skuteczniejszych metod.
Nasz najdroższy pracownik
Budowanie lojalności i przywiązania pracowników to proces długotrwały, który zaczyna się już w momencie wejścia pracownika w struktury firmy. Oczywiście idealna jest sytuacja, kiedy pracownik jest z natury uczciwy i zaangażowany w to co robi. Jedak czasem trzeba w pracowniku lojalność dopiero obudzić. Najczęściej w firmach do budowania lojalności wykorzystuje się wynagrodzenie. Polacy nadal swoje zadowolenie z pracy mierzą wysokością comiesięcznych wpływów na konto, dlatego firmy starają się przywiązać do siebie pracowników przede wszystkim dobrym wynagrodzeniem. Pracodawcy nie zawsze jednak pamiętają, co najbardziej motywuje ich pracowników i bardzo często spóźniają się z wypłatami, stosują niejasne i krzywdzące dla niektórych sposoby naliczania premii czy nagród. Lojalność buduje też zaufanie, jakim pracodawca obdarza swojego pracownika. Jego dowodem może być duża samodzielność pracownika, czy wolność w podejmowaniu pewnych decyzji. Pracownik będzie czuł się doceniony również wtedy, gdy pracodawca da mu możliwość rozwoju wspomagając go w zdobywaniu nowych umiejętności np. na różnorodnych kursach.
Mówi się, że „przykład idzie z góry”, dlatego na postawy pracowników olbrzymi wpływ ma zachowanie kierownictwa. Jeśli „góra” prowadzi jakieś szemrane interesy i przymyka oko na małe występki, to nic nie stoi pracownikowi na przeszkodzie, żeby zwiększyć skalę zjawiska i zacząć działać na własny rachunek. Dlatego wszelkie przejawy oszustwa powinny być w zdecydowany sposób piętnowane.
Lojalny pracownik jest najcenniejszym zasobem firmy i warto sporo w niego zainwestować, bo jest to inwestycja, która na pewno przyniesie wysokie zyski.
(mak) na podstawie ipo.pl
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...