Zmiany w stawkach podatku VAT wejdą w życie od 1 stycznia 2011.
Środa
15.12.2010
Nowe stawki VAT wejdą w życie już za kilka tygodni. Dlatego warto dowiedzieć się co zrobić, żeby zmiany były dla naszej firmy jak najmniej uciążliwe.
 

Wprowadzone zmiany stawek podatku od towarów i usług dotkną każdego z nas, bo ich ciężar finansowy ponosi każdy konsument. Przedsiębiorcy dodatkowo będą musieli zająć się ich wdrożeniem i to bez względu na skalę prowadzonej działalności. Prowadząc własną działalność warto wcześniej zainteresować się, jakie zmiany będzie trzeba wprowadzić w firmie, żeby 1 stycznia wszystko funkcjonowało jak w zegarku.

Nowe przepisy to głównie podwyżki stawek i tak od początku przyszłego roku wzrośnie:

  • stawka podstawowa z 22 proc. do 23 proc.
  • stawka na żywność nieprzetworzoną z 3 proc. do 5 proc.
  • stawka preferencyjna z 7 proc. do 8 proc.,
  • stawka na książki i wydawnictwa specjalistyczne z 0 proc. do 5 proc.,
  • stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolnika ryczałtowego z 6 proc. do 7 proc.,
  • stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych z 3 proc. do 4 proc.
Nowe przepisy, to nie tylko podwyżki, ale też obniżka – stawka VAT na żywność przetworzoną została zmniejszona z 7 proc. do 5 proc.

Jak się przygotować?

Przygotowując się do rozliczania się według nowych stawek VAT trzeba zwrócić uwagę na kilka sfer działania firmy. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jakie stawki będą odpowiednie dla prowadzonej przez nas działalności i sprzedawanego asortymentu. Przedsiębiorca musi również dokonać aktualizacji oprogramowania do prowadzenia ewidencji księgowej, uzupełnić je o nowe wzory deklaracji oraz możliwości wprowadzenia dokumentów z nowymi stawkami VAT. Zmiany trzeba również wprowadzić do oprogramowania używanego przy fakturowaniu. Musimy też zweryfikować umowy handlowe z partnerami, w których powinny znaleźć się klauzule precyzujące kwestie obowiązujących cen. Jednak aktualizacje oprogramowania to dopiero początek zmian, bo trzeba jeszcze dokonać weryfikacji cenników i kartotek towarów. Nie można również zapomnieć o zmianie cen umieszczonych na produktach oraz w cennikach lub menu.

Kiedy znamy już obowiązujące stawki, trzeba przystosować do nich wykorzystywane oprogramowanie i urządzenia typu drukarki i kasy fiskalne. Jak to zrobić? Doradzają specjaliści z firmy Comarch, produkującej oprogramowanie dla firm.

W związku z brakiem stosownych rozporządzeń i niejasności kwestii literowego oznaczenia nowych stawek podatkowych na urządzeniach fiskalnych może się okazać, że w nowym roku, po dokonaniu koniecznych zmian na tych urządzeniach niemożliwe będzie zarejestrowanie na nich obrotu w starej stawce, np. 22 proc.

    Aby zminimalizować ilość w/w przypadków, zalecane jest:
  • Zakończenie fakturowania wszystkich otrzymanych w 2010 roku zaliczek nie później niż 31.12.2010, tj. przed dokonaniem zmian na drukarkach fiskalnych.
  • Zafiskalizowanie wszystkich faktur i paragonów z roku 2010 nie później niż 31.12.2010, tj. przed dokonaniem zmian na drukarkach fiskalnych.

Szacowana liczba urządzeń fiskalnych na rynku wynosi 1,5 mln. Zmiana oprogramowania będzie operacją na szeroką skalę. Warto się zastanowić, na czym będą polegały zmiany w urządzeniach fiskalnych. Zmiany dotyczące kas fiskalnych będą polegały przede wszystkim na wprowadzeniu nowych stawek do urządzenia i przyporządkowaniu odpowiednich wartości do liter A-G. Sposób przyporządkowania stawek do odpowiednich liter określi Minister Finansów w stosownym rozporządzeniu przed 1 stycznia 2011 roku. Natomiast drukarki fiskalne, zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Finansów, zapamiętują historię zmian podatku dla każdego towaru sprzedanego z pomocą danej drukarki. Oznacza to, że w przypadku pomyłki i sprzedaży towaru z błędną stawką, transakcja ta zostanie zapisana w pamięci drukarki. Dodatkowo zabezpieczenie przed „schodkiem podatkowym” powoduje blokadę sprzedaży towaru w przypadku, gdy nastąpiła próba jego sprzedaży obniżając stawkę VAT, a następnie ją podwyższając. Powyższe mechanizmy mogą zablokować sprzedaż towarów.

W świetle powyższych zmian nasuwa się zatem szereg pytań dotyczących procesu przeprogramowania urządzeń:

  • Kiedy dokładnie powinniśmy przeprogramować urządzenie?

  • Termin jest jeden. Zmianę stawek należy wykonać po wykonaniu raportu dziennego za ostatni dzień sprzedaży w roku. Jest to powód, który spędza sen z powiek posiadaczom urządzeń fiskalnych.

  • Co należy zrobić, aby zdążyć ze zmianą stawek?

  • W przypadku kas fiskalnych w pierwszej kolejności należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Producenci większości kas fiskalnych zapewniają, że konieczne zmiany użytkownik jest w stanie wykonać samodzielnie. Część producentów kas fiskalnych zamieszcza na swoich stronach internetowych instrukcje, w jaki sposób sprawnie przeprogramować kasy lub udostępnia oprogramowanie usprawniające przeprogramowanie urządzenia. W przypadku, gdy urządzenie jest już kilkunastoletnie, mogą wystąpić problemy natury technologicznej. Zdarzenie to może mieć miejsce, ze względu na środowisko DOS, w którym było tworzone oprogramowanie. Dodatkowo baza towarowa w przedsiębiorstwie może być bardzo duża, co w efekcie powoduje wysokie ryzyko popełnienia błędu przy zmianie stawek. W tym przypadku potrzebna będzie pomoc fachowca. Pierwszym krokiem powinno być w tej sytuacji wysłanie zgłoszenia do partnera biznesowego, który dostarcza nam rozwiązanie lub producenta urządzenia.
(mak), Comarch
Magdalena Krocz

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023