prawo i podatki
Polski Ład 3.0. – zmiany w minimalnym CIT
Planowana jest kolejna zmiana przepisów w zakresie CIT, która ma wejść w życie w trakcie roku podatkowego. Jakie są główne zmiany przewidywane przez Polski Ład 3.0?
Ostrzejszy nadzór nad rejestrowaniem sprzedaży
Ministerstwo finansów wciąż pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych Skarbu Państwa. Solą w oku fiskusa zawsze była działalność niedokumentowana fakturą czy paragonem.
Kary umowne a PIT
Kary umowne, w odróżnieniu od odszkodowań, stanowią przychód z innych źródeł i są objęte PIT. Przekonał się o tym podatnik, którego sprawa zakończyła się ostatecznie przed sądem.
Niższy wkład - korzyść czy utrapienie
Obniżenie wkładu komandytariusza w spółce a podatek dochodowy. Czy zmiana przepisów uderza we wspólników?
Spółka komandytowa alternatywą dla jdg
Obowiązujące od 1 stycznia nowe reguły naliczania składki zdrowotnej od dochodu przedsiębiorców obciążają w szczególności te firmy, które zarabiają „za dużo”. Jest rozwiązanie dla tej sytuacji.
Przepisy o ukrytej dywidendzie
Polski Ład wprowadza do prawa podatkowego pojęcie „ukrytej dywidendy” i regulacje mające na celu zapobieganie ich wypłacaniu.
COVID a kary umowne
Czy kary umowne, niezawinione przez podatnika, a będące skutkiem pandemii można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Świadczenia wzajemne opodatkowane VAT i CIT
Podmioty gospodarcze współpracujące ze sobą często wykonują świadczenia wzajemne, za którymi nie idą rozliczenia finansowe. Czy to zgodne z prawem?
Ulga na złe długi
Pakiet przepisów SLIM VAT 2 zaczął obowiązywać od 1 października 2021 r. Jedną z istotniejszych zmian przewidzianych w nowych przepisach jest uproszczenie stosowania ulgi na złe długi.
Prawa fiskusa
Czy organy podatkowe mają prawo żądać od podatnika praktycznie wszystkich informacji, a podatnik nie ma prawa odmówić ich udzielenia bez podania uzasadnienia?
Polski Ład a zagraniczne spółki kontrolowane
Polski Ład zawiera szereg istotnych zmian podatkowych. Dotkną one również Polaków zakładających spółki za granicą.
Trudniejszy wykup samochodu leasingowanego
Przedsiębiorców posiadających samochody służbowe w leasingu dotkną skutki wejścia w życie przepisów Polskiego Ładu.
Samochód sportowy w kosztach podatkowych
Czy samochód sportowy może być pojazdem firmowym? A jeśli tak, jakie trzeba spełnić warunki, aby móc jego zakup i amortyzację uwzględnić w kosztach podatkowych firmy?
Która stawka VAT jest prawidłowa?
TSUE wydał wyrok w sprawie stawki VAT dla sprzedaży gotowych posiłków i dań. Czy jest on korzystny dla branży gastronomicznej?
TSUE po stronie podatników
Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował, że podatnik może skorygować „puste” faktury i nie płacić sankcyjnego VAT.
Od kiedy e-faktury?
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem, który zakłada, że e-faktury wysyłane i odbierane będą na ustandaryzowanym formularzu poprzez system elektroniczny.
Kiedy przysługuje prawo do odliczenia?
Czy w trakcie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wynikającego z COVID-19 podatnik może odliczać VAT z faktur zakupowych?
Rozliczenia strat podatkowych
Czy spółka ma prawo do rozliczenia strat podatkowych powstałych przed zawiązaniem grupy nawet do pięciu lat po jej rozwiązaniu? Sąd wydał jednoznaczny wyrok.
Covid jako wymówka
Organy skarbowe wykorzystują COVID jako wymówkę do wstrzymywania firmom zwrotów VAT.
Czy trzeba ujawnić strategię podatkową?
Zatwierdzono nowelizację do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przewidującą wprowadzenie obowiązku publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej.