12.05.2015

Pizzeria po rebrandingu

Jeszcze przed wakacjami ruszą dwie pierwsze pizzerie Dominium na licencji. Rozwój we franczyzie poprzedził przeprowadzony niedawno rebranding.

Franczyzę jako drogę rozwoju wybrało wiele sieci: Telepizza, Da Grasso, Stopiątka. Do tego grona dołączyła też Pizza Dominium, która jeszcze przed wakacjami planuje otwarcie dwóch franczyzowych restauracji – w Ostrołęce i Świnoujściu. Franczyzodawca chce pozyskiwać partnerów głównie w miastach od 40 tys. mieszkańców.
Już od kilku lat nosiliśmy się z zamiarem wejścia we franczyzę, jednak najpierw chcieliśmy wprowadzić zmiany wewnątrz marki. Zależało nam, by oferta i pakiet franczyzowy były pod każdym względem atrakcyjne dla potencjalnego franczyzobiorcy. Przeprowadzony proces rebrandingu sieci miał na celu wzmocnienie pozycji i zwiększenie rozpoznawalności marki. Nastąpiła zmiana wystroju. Ocieplone wnętrza, w których pojawiły się włoskie akcenty mają przybliżyć klientom atmosferę Włoch, by jeszcze bardziej zachęcić do odwiedzin. Do wspomnianych elementów wystroju należą motywy z wykorzystaniem surowej cegły, fototapety z krajobrazami Włoch, kraciaste letnie obrusy, doniczki ze świeżymi ziołami oraz nisko zawieszone nad stolikami lampy. Efektem wprowadzonych zmian był znaczny wzrost zainteresowania naszymi usługami, co skłoniło nas do rozwoju sieci za pomocą franczyzy – wyjaśnia Małgorzata Ptasińska, kierownik ds. franchisingu w spółce Dominium.

Restauracja Pizzy Dominium Fot. Pizza Dominium

Lokale Pizzy Dominium liczą 100-200 m2. Inwestycja w biznes wynosi ok. 250 tys. zł.

Do wspomnianych elementów wystroju należą motywy z wykorzystaniem surowej cegły, fototapety z krajobrazami Włoch, kraciaste letnie obrusy, doniczki ze świeżymi ziołami oraz nisko zawieszone nad stolikami lampy. O wyborze lokalizacji pod pizzerię Dominium decyduje m.in. wysokość czynszu, natężenie ruchu, sąsiedztwo oraz konkurencja. Firma jest zainteresowana zarówno lokalizacjami w centrach handlowych, jak i innych miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych. Minimalna powierzchnia lokalu to 100 m2, optymalna ok. 200 m2. Potencjalni franczyzobiorcy zazwyczaj proponują swoją lokalizację, którą następnie akceptuje centrala. Jeśli przedsiębiorca jest zainteresowany poprowadzeniem biznesu w konkretnym mieście, ale nie dysponuje lokalem, wówczas franczyzodawca pomaga wybrać ten najlepszy.

 Lokal franczyzobiorcy będzie dopasowany do standardów Pizzy Dominium. Udzielamy fachowej pomocy w uruchomieniu i prowadzeniu działalności na wszystkich etapach trwania współpracy. Przekazujemy franczyzobiorcy projekt aranżacji lokalu zgodny z naszymi wymogami, a także włączamy w centralny system dostaw oraz realizacji zamówień. Lokal franczyzowy jest spójny zarówno wizerunkowo, jak i organizacyjnie z pozostałymi lokalami w sieci – zapewnia Małgorzata Ptasińska.

Pizza Dominium nie wymaga od kandydatów na franczyzobiorców doświadczenia branżowego. Know-how przekazane w trakcie szkoleń, według franczyzodawcy gwarantuje skuteczne zarządzanie restauracją. Minimalna kwota inwestycji w biznes wynosi 250 tys. zł.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0