16.03.2007

Podane na tacy – Targi EuroGastro w Warszawie

Po raz jedenasty w Warszawie odbyły się Międzynarodowe Targi Gastronomiczno-Hotelarskie EuroGastro 2007, największa impreza sektora HoReCa (Hotele Restauracje Kawiarnie) w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas targów do swojego stoiska zapraszała Polska Organizacja Franczyzodawców.

Od 22 do 24 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie można było zapoznać się z nowościami na rynku gastronomicznym i hotelarskim prezentowanymi przez ponad 250 wystawców oraz wziąć udział w rozmaitych imprezach towarzyszących (m.in. popisy baristów, barmanów, cukierników, pokaz sztuki kulinarnej Roberta Sowy –szefa kuchni hotelu Jan III Sobieski)


Gastronomia i franczyza

W czasie targów na swoje stoisko zapraszała również Polska Organizacja Franczyzodawców. Osoby zainteresowane współpracą z sieciami gastronomicznymi mogły porozmawiać o specyfice tego biznesu z przedstawicielami franczyzowych sieci gastronomicznych należących do POF. W pierwszym dniu targów odbyły się także zamknięte warsztaty dla franczyzodawców z branży gastronomicznej.

Więcej: franczyza.org.pl