Obecnie mamy 10 punktów shop-in-shop. Ten format najlepiej sprawdza się w miejscowościach liczących od 5 do 20 tys. mieszkańców.
Tomasz Kocur, współwłaściciel sieci Krismilton
Środa
30.11.2016
Krismilton, autoryzowany dealer operatora komórkowego Play, chce mocniej rozbudować swoją sieć w mniejszych miejscowościach.
 

Spółka Krismilton działa na rynku od 2003 roku i od początku związana jest umową dealerską z siecią Play. W tej chwili pod jej logo funkcjonuje 55 salonów sprzedaży, z czego 37 działa we franczyzie, a reszta to placówki własne.
Jeśli chodzi o ten format, rynek jest już mocno nasycony – przyznaje Tomasz Kocur, współwłaściciel sieci Krismilton. Dlatego obecnie większy nacisk kładziemy na rozwój innych kanałów sprzedaży oraz rozbudowywanie naszej oferty w mniejszych miejscowościach.

Pierwszy z nich to shop-in-shop, czyli sklep w sklepie. A dokładniej stoisko wstawione do już funkcjonującego sklepu np. ze sprzętem komputerowym, czy akcesoriami telefonicznymi (to ostatnie połączenie jest najczęstsze). Powinno mieć 6 m2 powierzchni. Jak zapewnia franczyzodawca, taki punkt zmieści się już w sklepie o całkowitej powierzchni 12 m2.

Wyposażenie stoiska to koszt 13 tys. zł netto. Nie ma opłaty licencyjnej za przystąpienie do sieci, ani żadnych opłat miesięcznych. Franczyzobiorca zarabia na prowizji od podpisanych umów. Punkt ma ten sam zakres usług i produktów, co każdy salon marki. Franczyzodawca zapewnia biorcy szkolenie i pomaga przygotować sklep do uzyskania koniecznej autoryzacji operatora sieci Play.
Obecnie mamy 10 tego rodzaju punktów. Ten format najlepiej sprawdza się w miejscowościach liczących od 5 do 20 tys. mieszkańców – radzi Tomasz Kocur. Mniejsze mogą już nie zapewnić wystarczającej liczby klientów.

Drugi model współpracy, na rozwoju którego zależy firmie, to doradcy biznesowi. Odpowiadają oni za pozyskiwanie i utrzymywanie klientów biznesowych. Play Krismilton ma ich obecnie 25. Aby zostać jednym z doradców, trzeba prowadzić własną działalność gospodarczą, mieć samochód, najlepiej też doświadczenie w sprzedaży oraz własną bazę klientów. Centrala zapewnia potrzebne szkolenia sprzedażowe i ofertowe. Doradcy zarabiają na prowizjach od podpisanych umów.


POPULARNE NA FORUM

Biznes na małym rynku

dzieki za ostrzezenie to wazne by przestrzegac ludzi przed oszustami. Trzeba robic wszystko by emilinowac takich ludzi i takie firmy

2 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2024
Biznes na małym rynku

NIE POLECAM współpracy z firmą i4-mobile w Białymstoku w jakiejkolwiek formie (salon Play, Shop in Shop, doradca biznesowy B2B). Swoją opinię wyrażam NIESTETY na...

2 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2020
Zarabiać przez telefon

To prawda. Sama pracowałam w call center. Praca mocno stresująca, są tacy, którzy są bardzo mili, ale niektórzy...brak słów

2 wypowiedzi
ostatnia 10.01.2019
Play się opłaca?

Zgadzam się z poprzedniczką. Dziś większość salonów oferuje bardzo zbliżone pakiety.

3 wypowiedzi
ostatnia 23.12.2018
Pomysł jest - brak wiedzy o firmie..

Witam! Domyślam się, że takich tematów było bardzo dużo. Wiem, że każdy z tematów, problemów jest inny - więc postanowiłem napisać na forum. Liczę, że...

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Jak zwiększyć obroty bez inwestycji?

A może warto postawić na usługi z zakresu SEO i pozycjonowania?

3 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018
Zarabiać przez telefon

Praca w callcenter nie jest łatwa. Trafiają się różni ludzie, z którymi trzeba spokojnie rozmawiać.

2 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Franczyza z Komputronik - czy to się może opłacać?

moim zdaniem nie, sprzedaż komputerów przeniosła się do sieci i raczej tam szukać należy inspiracji

7 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018