Towar musi rotować
Skąd pomysł, aby zbudować sieć sklepów z odzieżą używaną?
O wszystkim zdecydował popyt. Oprócz hurtowni z odzieżą używaną otworzyłam własny sklep, potem kolejne, a na końcu zorientowałam się, że sama nie dam rady tego ciągnąć. Muszę mieć czas dla rodziny, dla siebie. U mnie musi być porządek i jeżeli sklep należy do mnie, spędzam w nim nieskończoną ilość czasu, aby osobiście dopiąć wszystko na ostatni guzik.
Czy franczyzobiorcy od razu dopisali?
Tak, zainteresowanie było ogromne już od początku Ale nie od razu wszyscy zrozumieli ideę tego biznesu. Pierwsze osoby, które zapraszałam do własnego sklepu oczekiwały, że albo będę oddawać franczyzobiorcom towar spod lady lub obawiały się, że dopiero to, czego nie sprzedam u siebie wyślę do nich. Ale w końcu franczyza rozwinęła się w sieć 12 sklepów w całej Polsce i cały czas otwieramy kolejne. Dzięki temu mogłam zrezygnować z prowadzenia własnego sklepu. Obecny stan zarządcy franczyzy odpowiada mi znacznie bardziej. Spotkania w biurze są ogromną przyjemnością, poznaję świetnych ludzi, mamy wiele czasu na rozmowy. Gdy prowadziłam własny sklep nie było na to czasu.
Jaka jest zasada dostarczania towarów do sklepów?
Dawniej była to zasada 1 tona towaru na 100 m2 sklepu, gdy część się sprzedała, dosyłałam kolejną partię ubrań. Obecnie obowiązuje opcja całkowitej wymiany towaru już w momencie sprzedaży 40 proc. zatowarowania sklepu. Czyli 60 proc. zostaje, a ja już wymieniam całość. W dodatku nie określam czasu, w jakim sprzedaż ma nastąpić. Nasza sieć to tzw. franczyza miękka – franczyzobiorca nie ma obowiązku trzymać się sztywnych reguł, nie narzucam, jak ma być prowadzony sklep.
Kto się najlepiej sprawdza w tym biznesie?
Na pewno doskonale prowadzą sklepy ludzie pracowici i zaangażowani. Trzeba mieć wysoką motywację i siłę, żeby właściwie doglądać biznesu, przez który przewija się duża liczba klientów. Na szczęście jest wielu przedsiębiorców, którzy chcą dobrze zarobić i nie boją się pracy. W najbliższym czasie otwieramy 4-5 nowych sklepów. Błędy, na które uczulam przedsiębiorców to zbyt wysoka cena ubrań. Klient, który za podobne pieniądze może kupić ciuch w popularnej sieciówce, raczej nie będzie szukał czegoś używanego w tej samej cenie.
Z jakimi kosztami musi liczyć się franczyzobiorca?
Na początek trzeba mieć 10 tys zł. Przedsiębiorca musi także dysponować lokalem o powierzchni sprzedażowej od 50 do 200 m2 z dodatkowym zapleczem magazynowym. Nie wymagamy za to doświadczenia w branży odzieżowej, ale mile widziane jest doświadczenie w handlu.
Na jakie wsparcie może liczyć franczyzobiorca?
Przede wszystkim dostarczamy starannie wyselekcjonowany towar wysokiej jakości w najlepszej cenie. Gwarantujemy także terminowość dostaw i dogodne warunki rozliczeń. Każdy przedsiębiorca ustala z nami indywidualnie wyłączność terytorialną. Oczywiście zapewniamy również wsparcie marketingowe, doradztwo, szkolenia dla personelu i menedżerów. Pomagamy też w uzyskaniu dofinansowania ze środków pomocowych na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.
Rozmawiała Joanna Konieczna
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Jaki biznes ma dziś przed sobą najlepsze perspektywy? Zamiast wróżyć z fusów, lepiej sprawdzić, którym konceptom franczyzowym dobrze się wiedzie. Kto może otworzyć restaurację McDonald's? Sprawdź w miesięczniku "Własny Biznes FRANCHISING".
Czy licencja na biznes musi być droga? Nie. Są koncepty, które nie zrujnują naszego budżetu. I w których możemy liczyć na wsparcie franczyzodawcy.
Jak dobrze wystartować z biznesem, aby firma żyła długo i szczęśliwie? Jakich błędów unikać? I czy wszystko da się zaplanować? Sprawdź we wrześniowym numerze miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".
Czy licencja na biznes musi być droga? Nie. Są koncepty, które nie zrujnują naszego budżetu. I w których możemy liczyć na wsparcie franczyzodawcy. Sprawdź w nowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING".
Polki coraz chętniej ubierają się w second handach. Jak otworzyć taki sklep?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Obywatele Ukrainy to chętnie widziani przez franczyzodawców biorcy licencji. Mogą wybierać i wśród polskich, i wśród ukraińskich konceptów franczyzowych.
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Październikowy numer "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży. Znajdziesz w nim gratisowy bilet wstępu na Targi Franczyza!
POPULARNE NA FORUM
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Klienci patrzą na metkę
dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?
Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq
Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...
Klienci patrzą na metkę
Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...