Sklep z używaną odzieżą

Moda z second handu / Zakupy w second handach to obecnie coraz popularniejszy trend, wynikający nie tylko ze względów finansowych.
Czwartek
08.07.2021
Polki coraz chętniej ubierają się w second handach. Jak otworzyć taki sklep?
 

Family Shop od blisko siedmiu lat prowadzi sieć second handów. Powstają zarówno w dużych miastach, jak np. Warszawa, jak i w tych o wiele mniejszych, np. w Cieszynie czy Nowej Rudzie.

– Małe miasteczka stanowią zwykle centrum handlu, do którego przyjeżdżają ludzie ze wszystkich okolicznych miejscowości – mówi Magdalen Sulwińska, franczyzodawczyni Family Shop. - Docelowa grupa klientów jest więc tutaj naprawdę duża.

Moda z drugiej ręki

Od sierpnia ubiegłego roku, czyli już w warunkach pandemii, powstało dziewięć nowych sklepów Family Shop.

– Choć w czasie pandemii były też momenty bardzo trudne, zwłaszcza na początku – nie ukrywa Magdalena Sulwińska. – Franczyzobiorcy nie zgłaszali zapotrzebowania na nowy towar, bo nie mieli pewności, czy klienci w ogóle przyjdą. Niektórzy zamykali sklepy na jakiś czas.

Sytuacja na szczęście wróciła już do normy. A zakupy w second handach to obecnie coraz popularniejszy trend, wynikający nie tylko ze względów finansowych.

– Nastała moda na second handy. Zwłaszcza odkąd znane celebrytki zaczęły się przyznawać, że też kupują odzież z drugiej ręki, bo mogą tutaj znaleźć oryginalne ciuchy, a nie „masówkę” z sieciówek – podkreśla franczyzodawczyni Family Shop. – Drugi powód to filozofia zero waste, która ma coraz więcej zwolenników. No i oczywiście aspekty finansowy, bo w naszych sklepach można po prostu ubrać się taniej.

Niska inwestycja

Idealny lokal na sklep ma powierzchnię 70-90 m2. Franczyzodawca zapewnia, że inwestycja początkowa jest bardzo niska. - Współpracujemy z firmą, która wykonuje meble i systemy wieszaków na ubrania. Po otrzymaniu planu sklepu, przygotowuje wizualizację i wycenę. Całkowity koszt przy 70-metrowym sklepie, wliczając przymierzalnie, kosze zakupowe, to ok. 3-4 tys. zł – informuje Magdalena Sulwińska. - Ale franczyzobiorca może też zakupić wyposażenie we własnym zakresie i samodzielnie wszystko przygotować. Można się wówczas zamknąć w kwocie nawet 2 tys. zł.

Do grudnia obowiązywała jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci, w ramach której franczyzodawca zapewniał reklamę zewnętrzną sklepu, ulotki, karty stałego klienta i pierwsze zatowarowanie.

– Teraz nadal licencjobiorcy mogą od nas otrzymać takie wsparcie, pod warunkiem zakupu na początek 1 tony towaru – dodaje Magdalena Sulwińska. – Tyle akurat wystarczy na zatowarowanie sklepu o powierzchni 70 m2.

Przebitka cenowa

Tona odzieży kosztuje 20 tys. zł netto. Kolejne zatowarowania odbywają się wówczas, gdy sklep sprzeda 30 proc. asortymentu. Wtedy następuje całkowita wymiana towaru – przy czym franczyzobiorca dopłaca tylko za te 30 proc.

– Dostarczamy albo ubrania outletowe, z metkami, albo używane ale bardzo dobrej jakości, dokładnie sprawdzone – zapewnia franczyzodawczyni Family Shop. – W sklepach są posegregowane tematycznie, a nawet kolorami. Niektóre nasze sklepy wyglądają wręcz jak butiki, choć aranżacja i estetyka zależy od każdego franczyzobiorcy.

Ceny sprzedaży franczyzobiorcy ustalają sami – albo jest to stała cena za 1 kg, albo np. na początku tuż po dostawie wyższa (nawet 55-65 zł za kg), a później z czasem obniżana.

 

WIZYTÓWKA FAMILY SHOP

Sieć second handów.

  • kwota inwestycji 3-4 tys.
  • powierzchnia lokalu 70-90 m2

Nowe otwarcia / Od sierpnia ubiegłego roku, czyli już w warunkach pandemii, powstało dziewięć nowych sklepów Family Shop.

POPULARNE NA FORUM

Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

37 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

A chciałabyś sprowadzać odzież czy raczej coś swojego produkować?

37 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Ja myślę, że warto :)

37 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Jeśli czujesz się w tym dobrze, masz sprecyzowany plan i wiesz, jak to zrobić — dlaczego nie! Jeśli natomiast nie do końca wiesz, a z pytań wnioskuję, że chyba tak...

37 wypowiedzi
ostatnia 27.07.2020
Sklep Medicine oraz ich okropne zachowanie względem klienta

Nie spotkałam się nigdy z takim postępowaniem. Co konkretnie było przyczyną odmowy?

4 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2020
Cropp Town w katalogu franczyz i systemów partnerskich

Podbijam pytanie i czy to dobry moment zeby wchodzic w taki biznes czy lepiej w gastronimie na przyklad, bo ludzie czescie jedza niz ciuchy kupują?

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2020