Sklep z używaną odzieżą

Moda z second handu / Zakupy w second handach to obecnie coraz popularniejszy trend, wynikający nie tylko ze względów finansowych.
Czwartek
08.07.2021
Polki coraz chętniej ubierają się w second handach. Jak otworzyć taki sklep?
 

Family Shop od blisko siedmiu lat prowadzi sieć second handów. Powstają zarówno w dużych miastach, jak np. Warszawa, jak i w tych o wiele mniejszych, np. w Cieszynie czy Nowej Rudzie.

– Małe miasteczka stanowią zwykle centrum handlu, do którego przyjeżdżają ludzie ze wszystkich okolicznych miejscowości – mówi Magdalen Sulwińska, franczyzodawczyni Family Shop. - Docelowa grupa klientów jest więc tutaj naprawdę duża.

Moda z drugiej ręki

Od sierpnia ubiegłego roku, czyli już w warunkach pandemii, powstało dziewięć nowych sklepów Family Shop.

– Choć w czasie pandemii były też momenty bardzo trudne, zwłaszcza na początku – nie ukrywa Magdalena Sulwińska. – Franczyzobiorcy nie zgłaszali zapotrzebowania na nowy towar, bo nie mieli pewności, czy klienci w ogóle przyjdą. Niektórzy zamykali sklepy na jakiś czas.

Sytuacja na szczęście wróciła już do normy. A zakupy w second handach to obecnie coraz popularniejszy trend, wynikający nie tylko ze względów finansowych.

– Nastała moda na second handy. Zwłaszcza odkąd znane celebrytki zaczęły się przyznawać, że też kupują odzież z drugiej ręki, bo mogą tutaj znaleźć oryginalne ciuchy, a nie „masówkę” z sieciówek – podkreśla franczyzodawczyni Family Shop. – Drugi powód to filozofia zero waste, która ma coraz więcej zwolenników. No i oczywiście aspekty finansowy, bo w naszych sklepach można po prostu ubrać się taniej.

Niska inwestycja

Idealny lokal na sklep ma powierzchnię 70-90 m2. Franczyzodawca zapewnia, że inwestycja początkowa jest bardzo niska. - Współpracujemy z firmą, która wykonuje meble i systemy wieszaków na ubrania. Po otrzymaniu planu sklepu, przygotowuje wizualizację i wycenę. Całkowity koszt przy 70-metrowym sklepie, wliczając przymierzalnie, kosze zakupowe, to ok. 3-4 tys. zł – informuje Magdalena Sulwińska. - Ale franczyzobiorca może też zakupić wyposażenie we własnym zakresie i samodzielnie wszystko przygotować. Można się wówczas zamknąć w kwocie nawet 2 tys. zł.

Do grudnia obowiązywała jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci, w ramach której franczyzodawca zapewniał reklamę zewnętrzną sklepu, ulotki, karty stałego klienta i pierwsze zatowarowanie.

– Teraz nadal licencjobiorcy mogą od nas otrzymać takie wsparcie, pod warunkiem zakupu na początek 1 tony towaru – dodaje Magdalena Sulwińska. – Tyle akurat wystarczy na zatowarowanie sklepu o powierzchni 70 m2.

Przebitka cenowa

Tona odzieży kosztuje 20 tys. zł netto. Kolejne zatowarowania odbywają się wówczas, gdy sklep sprzeda 30 proc. asortymentu. Wtedy następuje całkowita wymiana towaru – przy czym franczyzobiorca dopłaca tylko za te 30 proc.

– Dostarczamy albo ubrania outletowe, z metkami, albo używane ale bardzo dobrej jakości, dokładnie sprawdzone – zapewnia franczyzodawczyni Family Shop. – W sklepach są posegregowane tematycznie, a nawet kolorami. Niektóre nasze sklepy wyglądają wręcz jak butiki, choć aranżacja i estetyka zależy od każdego franczyzobiorcy.

Ceny sprzedaży franczyzobiorcy ustalają sami – albo jest to stała cena za 1 kg, albo np. na początku tuż po dostawie wyższa (nawet 55-65 zł za kg), a później z czasem obniżana.

 

WIZYTÓWKA FAMILY SHOP

Sieć second handów.

  • kwota inwestycji 3-4 tys.
  • powierzchnia lokalu 70-90 m2

Nowe otwarcia / Od sierpnia ubiegłego roku, czyli już w warunkach pandemii, powstało dziewięć nowych sklepów Family Shop.

POPULARNE NA FORUM

Klienci patrzą na metkę

dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek

2 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2024
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka

38 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?

Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna

4 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...

27 wypowiedzi
ostatnia 19.12.2022
Klienci patrzą na metkę

Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...

2 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2022
Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

38 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021