Metraż na pralnię / Optymalna wysokość lokalu to min. 3,3 m, natomiast powierzchnia przyszłej pralni powinna wynosić min. 50 m kw.
Wtorek
30.07.2019
Własna pralnia to dobry biznes przede wszystkim dla przedsiębiorców z małych miast. Jaki kapitał jest potrzebny na start?
 

Rynek usług pralniczych nieustannie się rozwija. Wiąże się to m.in. z ciągłym wzrostem nowo powstających centrów handlowych i rosnącego zapotrzebowania klientów. Właściciele i zarządzający galeriami właśnie tymi usługami chcą przyciągnąć klientów, którzy w trakcie zakupów mogą jednocześnie oddać garderobę do pralni, a niekiedy jeszcze przed opuszczeniem sklepu odebrać czyste ubrania. Obecnie większość punktów pralniczych działa w dużych miastach, dlatego franczyzodawcy koncentrują się na uruchamianiu pralni w mniejszych aglomeracjach. Właśnie taki pomysł na rozwój ma sieć pralnicza 5aSec, która w Polsce ma 130 placówek, w tym 15 franczyzowych. – Szukamy franczyzodawców w całym kraju, ale najbardziej interesują nas partnerzy, którzy chcą otworzyć działalność w miastach poza Krakowem, Wrocławiem, Warszawą, Łodzią, Poznaniem, Szczecinem i Gdańskiem. W tych miastach mamy bowiem już dosyć dużo placówek – mówi Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjny sieci 5aSec.

Lokalizacja warta zachodu 

Obecnie punkty pralnicze otwierane są najczęściej w centrach handlowych lub przy ulicach o sporym natężeniu ruchu, bądź też na dużych osiedlach mieszkaniowych. Jednak koszt wynajmu lokalu w takim miejscu może okazać się bardzo wysoki. Strzałem w dziesiątkę są większe osiedla mieszkaniowe lub średnie i mniejsze miasta, gdzie wyspecjalizowane pralnie to nowość. Lokalizacja to jedno, ale ważne są także wymogi techniczne. Pewną trudnością jest oczywiście znalezienie lokalu, który spełnia wymogi techniczne, przede wszystkim w zakresie wentylacji. Jeżeli trafi się lokal, który posiada odpowiedni metraż i możliwość zbudowania dobrej wentylacji, to sama adaptacja lokalu przebiegnie pomyślnie – zapewnia Paweł Skwarczowski.

Na 20-lecie istnienia w Polsce spółka EBS, właściciel sieci 5aSec, przygotowała dla potencjalnych partnerów propozycję przejęcia istniejących na rynku od wielu lat pralni wraz z całym ich wyposażeniem. Pralnie są zlokalizowane w renomowanych i znanych centrach handlowych, wszystkie są rentowne. Tym samym franczyzobiorca nie traci czasu na szukanie odpowiedniej lokalizacji, czy przygotowywanie lokalu oraz do zera ogranicza ryzyko niepowodzenia biznesu mówi dyrektor operacyjny sieci 5aSec w Polsce.

Wymagania nie takie oczywiste

Dobra lokalizacja to jednak nie wszystko. Optymalna wysokość lokalu to min. 3,3 m, natomiast powierzchnia przyszłej pralni powinna wynosić co najmniej 50 m2, a na jej terenie musi znaleźć się kilkumetrowy pokój socjalny (5-8 m2) oraz magazyn na środki chemiczne (ok. 2 m2). Pralnia musi spełniać także wymogi BHP i sanepidu.

Pomagamy franczyzodawcom na każdym etapie współpracy. Oprócz doradztwa w kwestii lokalizacji, służymy pomocą również w aranżacji lokalu zgodnie ze standardami sieci, montażu sprzętu, asystujemy przy otwarciu pralni oraz co najważniejsze, oferujemy szkolenia, dzięki którym właściciel pralni będzie mógł profesjonalnie wykonywać swoje usługi – zapewnia Paweł Skwarczowski.

Koszty i zyski

Wysokość inwestycji w pralnię 5aSec zależy od jej lokalizacji, powierzchni lokalu itp. Franczyzobiorca wyposaża lokal w urządzenia pralnicze według wytycznych EBS. Średnio inwestycja w urządzenia wynosi między 200 a 250 tys. zł. Natomiast koszt adaptacji lokalu zależy od jego stanu. Jeśli franczyzobiorca wynajmuje lokal w stanie surowym musi być przygotowany na wydatek ok. 2,5 tys. zł za 1m2. Przyszły właściciel pralni wnosi także opłatę licencyjną w kwocie 10 tys. zł oraz miesięczną opłatę licencyjną w wysokości 9 proc. obrotów.

Największe koszty wiążą się z adaptacją lokalu. Pralnia musi bowiem posiadać m.in. własną wentylację mechaniczną oraz instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, a ściany muszą być wykonane z łatwo zmywalnych materiałów – ze względu ma dużą ilość wytwarzanej pary. Niezbędne jest także przyłączenie prądu o dużej mocy (od 50 kW z możliwością zwiększenia nawet do 100 kW), co zagwarantuje sprawne funkcjonowanie wszystkich maszyn i urządzeń.

Po jakim czasie jest przewidywany zwrot kosztów inwestycji? Franczyzodawca jest bardzo ostrożny w ocenie. Zwrot inwestycji jest wypadkową lokalizacji i zaangażowania franczyzobiorcy w prowadzony biznes. Inwestycja może się zwrócić w rok lub trzy lata. To jest bardzo indywidualna kwestia i ciężko na nią odpowiedzieć jednoznacznie – przekonuje Skwarczowski.


Marka rośnie w siłę / Marka 5aSec w Polsce ma 130 placówek, w tym 15 franczyzowych.

POPULARNE NA FORUM

Broker Kurierski

witam, prowadzi Pan taki punkt? z kim nawiązał Pan współpracę? Pozdrawiam

2 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2021
Co sądzicie o myjni bezdotykowej??

Hej, a zagłębialiście się w temat zastosowania myjni parowej? Jeśli nie to wejdźcie na...

34 wypowiedzi
ostatnia 31.01.2021
Broker Kurierski

Witam, Zastanawiam się nad otwarcie punktu brokera kurierskiego. W moim mieście jest firma, która ma na to monopol i nie jest, żadną sieciówką (miasto 150tyś.)...

2 wypowiedzi
ostatnia 03.11.2020
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Pewnie, że to dobry biznes. Wiadomo, że trzeba konsekwencji no i na początku sporo zaangażowania. Sprzęt nie jest tani (jeżeli mówimy o takim dobry) ale zawsze możesz...

72 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2020
Punkt przesyłek kurierskich

ja poznałem histroie moich dwóch ostatnich paczek wysyłałem radio i mikroskop zapakowane w pudełka zmierzyłem wymiary wpisałem wyliczyło mi za jedna paczke 25zl za...

68 wypowiedzi
ostatnia 22.04.2020
Co sądzicie o myjni bezdotykowej??

No właśnie podobnie jaki Nikola polecam dodatkowe sprzęty, takie jak odkurzacze, np. udoskonalenie w postaci możliwości płatności kartą.... takie niewielu z nas ma przy...

34 wypowiedzi
ostatnia 19.12.2019
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

też przyklaskuję pomysłowi z wynajmem w selfstorage, dobrze pomyślane :)

13 wypowiedzi
ostatnia 20.01.2019
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

też korzystam z kryspinowskiego magazynu less mess, tzn korzystałem kilka miesięcy temu, bardzo dobra jakośc usługi, jak zajdzie potrzeba to mam sprawdzony magazyn, żeby...

13 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2019