Optymalny lokal / Wymagana powierzchnia salonu Esotiq wynosi od 50 m kw. do 70 m kw.
Środa
04.09.2019
– Esotiq działa w oparciu o model depozytowy, zatem franczyzobiorcy nie ponoszą wydatków na zatowarowanie – mówi Aleksandra Sobotka z Esotiq & Henderson.
 

Mark Esotiq to dziś rozpoznawalna marka bieliźniana w Polsce. Salony Esotiq znajdują się także za granicą. Zarówno własne, jak i franczyzowe.
Esotiq z powodzeniem rozwija się na polskim rynku. Początkowo w ramach struktury LPP, a od 2011 roku jako niezależna firma. Obecnie marka posiada 55 salonów własnych oraz 209 franczyzowych. Firma notuje dynamiczny rozwój sieci w Polsce oraz poza jej granicami – posiada salony na terenie Ukrainy i Niemiec, a także w Rosji, Mołdawii i Białorusi. Salony Esotiq znajdują się w galeriach handlowych większych miast, a także w mniejszych miejscowościach, gdzie otwierane są przy najlepszych ulicach handlowych. 

Esotiq działa w oparciu o model depozytowy, zatem franczyzobiorcy nie ponoszą wydatków na zatowarowanie. Towar pozostaje własnością franczyzodawcy aż do momentu zakupu przez klienta, a partnerzy zarabiają na prowizji od sprzedaży. Przystąpienie do sieci na zasadzie franczyzy nie wymaga dużego kapitału. Jako jedyni nie pobieramy opłaty licencyjnej za przystąpienie do sieci.

Trzeba mieć doświadczenie w sprzedaży, żeby zostać waszym franczyzobiorcom?
Zapewniamy merytoryczną opiekę podczas całego okresu trwania umowy we wszystkich obszarach działania sklepu. Salon Esotiq mogą otworzyć osoby, które chcą samodzielnie prowadzić biznes, jak również te, które traktują go jako dodatkową inwestycję. Dla nas najważniejsze jest zaangażowanie w prowadzony salon, dlatego doświadczenie w sprzedaży nie jest przez nas wymagane, choć nie ukrywam, że jest ono pomocne w prowadzeniu sklepu. 

W jaki sposób wspieracie franczyzobiorców? 
Poprzez szkolenie personelu, dzielenie się know-how oraz rozwój oferty produktów przy współpracy z wybitnymi specjalistami z branży mody. Marka zapewnia ciągłość obsługi – od aranżacji lokalu po bieżące wsparcie. Zakłada ono ciągłą współpracę danego salonu franczyzowego z regionalnym kierownikiem sprzedaży, który regularnie odwiedza sklep i raportuje każdą wizytę. Jesteśmy elastyczni względem indywidualnych pomysłów naszych partnerów, jeśli chcą angażować się na swoim lokalnym rynku w różne inicjatywy czy eventy.

Każdy salon Esotiq jest częścią sieci, zatem jego wygląd musi być zunifikowany. Czy koszty, które ponosi franczyzobiorca na starcie są związane z adaptacją lokalu zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy? 
Tak. Partnerzy korzystają z usług projektantów franczyzodawcy w zakresie aranżacji ich lokalu. Nie pobieramy opłat za przystąpienie do sieci. Wymagana powierzchnia salonu wynosi od 50 m2 do 70 m2.  Weryfikujemy lokalizację, którą proponuje franczyzobiorca, oceniamy jej potencjał. Wyposażenie lokalu wiąże się z wydatkiem w wysokości 800-900 zł za jeden metr kwadratowym, do tego dochodzi koszt adaptacji salonu zależny od jego stanu. Franczyzodawca przekazuje partnerom nieodpłatnie sprzęt komputerowy, pełne wyposażenie witryn, plakaty i inne materiały reklamowe. Mogą oni również liczyć na bieżące wsparcie w codziennej pracy.

Rozmawiała Maryla Pałasz


Aleksandra Sobotka, kierownik ds. kontaktu z franczyzobiorcami Esotiq & Henderson / "Wyposażenie lokalu wiąże się z wydatkiem w wysokości 800-900 zł za metr kwadratowy".