Bez doświadczenia się obejdzie / Franczyzodawca Ship Centet twierdzi, że jest w stanie przekazać franczyzobiorcom potrzebmą wiedzę do prowadzenia placówki kurierskiej.
Poniedziałek
07.10.2019
Ship Center oferuje franczyzobiorcom dwa modele współpracy. Jakie są koszty inwestycji?
 

W punkcie Ship Center można nadać lub odebrać przesyłki krajowe i międzynarodowe. Marka oferuje także usługi poligraficzne, m.in. wydruki cyfrowe i wielkoformatowe oraz przygotowuje gadżety reklamowe, pieczątki czy profesjonalne opakowania. Aby usprawnić swoje usługi, Ship Center nawiązało współpracę z największymi firmami kurierskimi i spedycyjnymi, m.in.: UPS, DPD i DHL. Franczyzodawca dzięki połączonej ofercie usług nie narzeka na zainteresowanie zarówno ze strony potencjalnych partnerów, jak i klientów placówek.

Obecnie sieć Ship Center może pochwalić się 86 placówkami franczyzowymi w Polsce. – Nie narzekamy na brak zainteresowania na rynku. Obecnie mamy dwa modele współpracy. Pierwszy zakłada zbudowanie punktu od podstaw, natomiast drugi to otwarcie placówki partnerskiej, która jest dodatkiem do prowadzonej już działalności gospodarczej. Coraz większym powodzeniem cieszy się właśnie ta druga opcja współpracy. Poza tym, po wprowadzeniu niehandlowych niedziel placówki kurierskie mają co robić. Ludzie coraz częściej zamawiają towar przez internet, a następnie kuriera, który im tę przesyłkę dostarczy. Właśnie ta sytuacja na rynku jest dodatkową motywacją dla potencjalnych franczyzobiorców, by wejść w ten biznes – mówi Łukasz Osyra, specjalista ds. kontaktu z franczyzobiorcami Ship Center.

A czy doświadczenie w biznesie jest konieczne do prowadzenia własnego punktu? Franczyzodawca zaznacza, że nie, ponieważ niezbędną wiedzę jest w stanie zapewnić w trakcie serii szkoleń. – Najistotniejsze są dla nas motywacja do pracy oraz chęć założenia własnej działalności gospodarczej. Oczywiście konieczny jest również kapitał inwestycyjny, który waha się od 12 do 23 tys. zł. Kwota jest zależna od stanu lokalu – tłumaczy Łukasz Osyra.

Placówka Ship Center powinna mieć od 15 do 50 m2 i znajdować się w mieście zamieszkałym przez więcej niż 6 tys. mieszkańców. Franczyzodawca dużą uwagę przywiązuje także do lokalizacji. Lokal musi mieścić się na parterze, najlepiej w pobliżu parkingu, aby łatwiej móc przywieźć i wyładować paczki.

W ramach pakietu franczyzowego, franczyzodawca zapewnia wyposażenie lokalu oraz sprzęt (m.in.  komputer i drukarkę), oznakowanie wewnętrzne i zewnętrzne, stronę internetową, szkolenia, a także dostęp do programów związanych z usługami poligraficznymi i kurierskimi.

Rozwój za granicą

Sukces sieci zmotywował franczyzodawcę do poszerzenia działalność o rynek zagraniczny. – Pomysł rozwoju sieci poza granicami Polski pojawił się już jakiś czas temu. Rynki wschodnie, jak i zachodniej Europy stale notują wzrost usług kurierskich. Nasza działalność związana z poligrafią również ma się całkiem dobrze. Litwa, Łotwa i Estonia nie mają podobnej sieci na rynku, dlatego postanowiliśmy wypełnić tę lukę. Chcemy znaleźć w tych krajach masterfranczyzobiorców, którzy będą rozwijać naszą sieć – mówi Łukasz Osyra.

Niedawno franczyzodawca otworzył swoją pierwszą placówkę na Litwie. – Ten ruch okazał się strzałem w dziesiątkę. Wszystko działa prawidłowo, zarówno w kwestiach wysyłki paczek, jak i usług poligraficznych. Już wiemy, że za niedługo zostanie otwartych w tym kraju pięć nowych lokali – dodaje Łukasz Osyra.

Na początku 2020 roku franczyzodawca chce mieć pod swoim szyldem 100 placówek na rynku polskim. Ale pierwsza połowa roku będzie skoncentrowana również na rozwoju współpracy zagranicznej.


Optymalny lokal / Placówka Ship Center powinna mieć od 15 do 50 m kw. i znajdować się w mieście zamieszkałym przez więcej niż 6 tys. mieszkańców.