Dom i ogród 2014
Kondycja firm z branży dom i ogród jest ściśle uzależniona od wyników branży budowlanej. Im więcej nowych domów się buduje i sprzedaje mieszkań, tym większy ruch w sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz. Rząd stara się przeciwdziałać zastojowi na rynku mieszkaniowym. Wprowadzony w 2014 roku projekt „Mieszkanie dla młodych” cieszy się sporym zainteresowaniem. Na razie skorzystało z niego ponad 7 tys. osób. Bank Gospodarstwa Krajowego podaje, że łączna wartość dotychczas udzielonego dofinansowania wynosi 162 mln zł. Najwięcej mieszkań z dopłatą w ciągu pierwszych pięciu miesięcy trwania programu kupiono w Warszawie.
Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich, twierdzi, że sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale br. była najlepsza od 2007 roku. W sumie sprzedano 20 tys. lokali. Co ciekawe, większa część tych mieszkań została kupiona przez Polaków za gotówkę.
Jakie mieszkania najchętniej kupują Polacy na rynku pierwotnym? Niezmiennie królują mieszkania dwupokojowe, o powierzchni około 50 m2. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że ceny mieszkań pod koniec tego roku wzrosną o mniej więcej 5 proc. rok do roku. Jest to związane z ogólnoświatowym trendem wzrostu cen mieszkań oraz rosnącymi kosztami budowy i cen gruntów. Jeśli banki nie zaostrzą wyraźnie warunków udzielania kredytów hipotecznych, to najprawdopodobniej liczba sprzedanych mieszkań w 2015 roku będzie zbliżona do tej z bieżącego roku. Dla właścicieli sklepów z branży dom i ogród oznacza to, że sprzedaż w ich sklepach również pozostanie na niezmienionym poziomie.
Zmiany wymuszone przez rynek
Przedsiębiorcy z branży dom i ogród nie siedzą z założonymi rękami, lecz próbują walczyć o klienta. Przede wszystkim coraz śmielej wprowadzają do swoich sklepów ofertę sprzedaży produktów na raty. W internetowym badaniu rynku budowlanego dotyczącego planów remontowych Polaków w 2014 roku 23,8 proc. respondentów odpowiedziało, że chce sfinansować remont poprzez kupno niezbędnych materiałów w sklepie na raty. Dla porównania 30,2 proc. planuje sfinansować go z oszczędności, a 20,6 proc. z bieżących dochodów.
Z badań GfK Polonia, wynika, że już 30 proc. Polaków produkty związane z remontem i urządzaniem wnętrz kupuje w sklepach internetowych. Powód? Niższe ceny, duży wybór i łatwy dostęp do szerokiej bazy artykułów. W ten sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas. Dlatego coraz więcej firm z branży dom i ogród decyduje się sprzedawać swoje produktów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.
Franczyza się urządza
Ogólna sytuacja w branży odcisnęła piętno również na firmach franczyzowych. Jak wynika z Raportu o rynku franczyzy w Polsce 2014 firmy PROFIT system, liczba sieci franczyzowych w segmencie dom i ogród od dwóch lat nieznacznie spada. W 2011 roku działały w Polsce 52 sieci, w kolejnych latach ubywało po jednej rocznie. Spadła też liczba sklepów franczyzowych – z 2257 do 2078. Kilka firm zniknęło z rynku franczyzy, m.in.: Glazura Królewska, Magnum Galeria, Parkiet, Consus Salon Łazienek i Atelier Kominki. Ale były też takie, które dopiero rozpoczęły rozwój poprzez sprzedaż licencji: Almi Decor, Tapis, Hiperfarby, OpenSolar i ABS Target.
Czy zatem w obecnej sytuacji gospodarczej warto zainwestować w sklep z branży dom i ogród?
– Spowolnienie gospodarcze wpłynęło niekorzystnie na naszą branżę. Gdy ludzie boją się o pracę, nie planują kosztownych remontów czy zakupu większych mieszkań, domów. Myślą tylko o tym, żeby zachować swój status quo. Od kilku miesięcy ruch w naszych sklepach jest większy, mamy coraz więcej klientów. Analitycy gospodarczy wróżą ożywienie gospodarcze, coraz więcej Polaków ma kupować nowe mieszkania. Perspektywy dla naszej branży są optymistyczne – mówi Tamara Koput, marketing menedżer firmy Drzwi i Podłogi VOX.
Anna Smolińska
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Nasz franczyzobiorca musi dobrze znać lokalny rynek i mieć doświadczenie w handlu – mówi Anna Kaminska, członek zarządu Grupy PSB Handel SA.
Sklep z podłogami powinien zarabiać już od trzeciego miesiąca działalności
Ten rok będzie dla marki Dr Materac rekordowy. Z jakich względów?
Rynek stolarki otworowej jest odporny na zawirowania gospodarcze. Jak otworzyć taki biznes i czy to się opłaca?
Sieć marketów Pszczółka ma ambitne plany na przyszłość. Chce zdominować rynek na poziomie powiatów i gmin.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
POPULARNE NA FORUM
Ubrania robocze
Zazwyczaj za odzież roboczą odpowiada firma, która zatrudnia pracowników. Pracodawca może jednak poprosić osobę zatrudnioną o pokrycie kosztów zakupu odzieży lub...
Ubrania robocze
Na jakich stanowiskach wymagane jest kupienie pracownikowi odziezy roboczej? Czy jest to obowiązek pracodawcy ?
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?
Trudno powiedzieć, która opcja będzie najlepsza. Teraz wiele opcji, a deweloperzy są najbardziej ukierunkowane na nabywców.
Ekologiczne zyski
Potwierdzam, fotowoltaika to przyszłość, sam z niej korzystam i już po paru miesiącach widzę oszczędności energetyczne.
Biznes na wsi
Agroturystyka to świetny pomysł, ale trzeba mieć warunki.
Ogród
Skąd kupowaliście artykuły do ogrodu? Widziałam, że na Dajar.pl jest interesujący wybór
Skład opałowo-węglowy
Jeżeli chodzi o węgiel najlepiej wybrać sprawdzony skład węgla w którym można kupić węgiel najwyższej jakości a nie węgiel z którym są problemy i my również je...
Jaki sklep meblowy?
Jak chcesz mieć meble na lata, to nie kupuj w Jysk czy innych marketach. Wybieraj tylko sprawdzone marki.