Trzęsienie ziemi w Vobisie
Lider polskiego rynku sprzedaży komputerów i usług informatycznych przeżywa ciężkie czasy. Jak donosi Puls Biznesu, w dwóch poprzednich latach spółka notowała straty przekraczające 10 mln zł, a w konsekwencji straciła dostęp do kredytów kupieckich i de facto możliwość płynnego finansowania zakupów towarów. Zarząd Vobisu, by ratować sytuację, podjął decyzję ostrych cięciach i podziale spółki na dwie części. Vobis Digital ma kontrolować 30 najrentowniejszych sklepów. Pozostałe salony sprzedaży (50 punktów własnych i 90 partnerskich) funkcjonować mają w strukturach spółki Mobit.
Z doniesień dziennika wynika, że kolejne sklepy Vobisu znikają z rynku. Powodem ma być wypowiedzenie przez ubezpieczycieli limitów na kredyty kupieckie, które miało miejsce jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Od tamtej pory upłynął kwartał, zapasy w sklepowych magazynach się wyczerpały. Partnerzy nie mogą sprzedawać, bo półki świecą pustkami.
Komputronik może być potencjalnym kandydatem do przejęcia placówek partnerskich Vobisu. Jego sieć franczyzowa liczy 100 sklepów. |
Od samych zainteresowanych nie udało nam się uzyskać komentarza w tej sprawie. Podczas gdy przedstawiciele firmy nabierają wody w usta, kontrolowane przez Vobis placówki partnerskie stają się idealnym łupem dla konkurencji. Wydaje się, że kiedy franczyzobiorcy tracą źródło zatowarowania, drzwi do negocjacji na temat zmiany szyldu nad sklepem stają dla pozostałych branżowych graczy otworem. Można więc spekulować, że potencjalnymi przejmującymi mogą być sieci, które mimo kryzysu z powodzeniem kontynuują rozwój. Kontrolowany przez giełdową spółkę AB Alsen ma obecnie 337 sklepów, a do końca roku chce urosnąć o jedną dziesiątą. 200 placówek franczyzowych i 48 własnych ma natomiast Komputronik.
- Komputronik nieprzerwanie prowadzi badania mogące doprowadzić do dalszego zwiększania naszego udziału rynkowego. Nie ukrywam, że partnerzy Vobisu znaleźli się pod lupą naszych analityków już w zeszłym roku. Do tej pory nie podjęliśmy decyzji wobec żadnego z partnerów, aby zaproponować mu uczestnictwo w systemie franczyzowym Komputronik - przyznaje Wojciech Buczkowski, prezes zarządu Komputronik. - Najlepsi partnerzy Vobisu działają w miejscowościach, w których mamy rzetelnych partnerów franczyzowych, wobec których jesteśmy lojalni i wspieramy ich biznes, także w tak przełomowych momentach. Niejednokrotnie wyniki naszych analiz przynosiły także konkluzje, że partnerzy franczyzowi działający pod marką Komputronik generują znacząco wyższe przychody niż inne firmy działające pod szyldem konkurencyjnych spółek.
Niepokorna branża
Problemy branży diagnozował na łamach miesięcznika Własny Biznes Franchising Jerzy Szkwarek, były szef Vobisu. Rada nadzorcza pozbawiła go funkcji, bo nie zaakceptowała jego pomysłu na rozwój spółki.
- Marże maleją, a klienci odwracają się od tradycyjnych komputerów PC w stronę produktów takich, jak smartfony, tablety czy netbooki. Konfiguracja sprzętu nie dostarcza klientom już takich trudności, więc coraz rzadziej potrzebują usług doradców. Producenci słabo wspierają dystrybutorów, a na dodatek pojawiają się zupełnie nowe kanały dystrybucji, jak choćby Telecomy, oferujące sprzęt wraz z abonamentem na usługi telekomunikacyjne. Rosną czynsze najmu lokali i konkurencja ze strony internetowych sprzedawców. Te wszystkie czynniki znacznie ograniczają pole manewru operatorów specjalistycznych sklepów komputerowych – mówi Jerzy Szkwarek.
Według niego bez radykalnych zmian modelu biznesowego sieciowe specjalistyczne sklepy nie mają dużych szans na dzisiejszym rynku szczególnie w starciu z internetowymi odpowiednikami. Według niego problem dotyczy również placówek franczyzowych.
- Potrzebna jest ściślejsza współpraca pomiędzy biorcami a dawcami licencji. Placówki partnerskie powinny być czymś więcej, niż prostym ogniwem w łańcuchu dystrybucyjnym. Chodzi o to, by poprzez nie wprowadzać wysokie standardy obsługi, zarządzać promocjami innymi niż cenowe, zyskiwać klientów na usługi dodatkowe - twierdzi Szkwarek.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Inwestycja w otwarcie punktu sprzedaży Canal + to kwota rzędu kilku tys. zł. Ale czy w zderzeniu z konkurencją licznych platform streamingowych to może być opłacalny biznes?
Zastosowanie monitorów reklamowych pozwala na prezentację marki sieci franczyzowej oraz oferowanych produktów. Ale nie tylko!
Telakces.com przeprowadza restrukturyzację sieci i przygotowuje się do nowych otwarć.
Platforma płatnej telewizji premium Canal+ szuka partnerów do współpracy. Główne wymagania to dobre chęci i zapał do pracy. Nie trzeba dysponować dużą gotówką.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Biznes na małym rynku
dzieki za ostrzezenie to wazne by przestrzegac ludzi przed oszustami. Trzeba robic wszystko by emilinowac takich ludzi i takie firmy
Biznes na małym rynku
NIE POLECAM współpracy z firmą i4-mobile w Białymstoku w jakiejkolwiek formie (salon Play, Shop in Shop, doradca biznesowy B2B). Swoją opinię wyrażam NIESTETY na...
Zarabiać przez telefon
To prawda. Sama pracowałam w call center. Praca mocno stresująca, są tacy, którzy są bardzo mili, ale niektórzy...brak słów
Play się opłaca?
Zgadzam się z poprzedniczką. Dziś większość salonów oferuje bardzo zbliżone pakiety.
Pomysł jest - brak wiedzy o firmie..
Witam! Domyślam się, że takich tematów było bardzo dużo. Wiem, że każdy z tematów, problemów jest inny - więc postanowiłem napisać na forum. Liczę, że...
Jak zwiększyć obroty bez inwestycji?
A może warto postawić na usługi z zakresu SEO i pozycjonowania?
Zarabiać przez telefon
Praca w callcenter nie jest łatwa. Trafiają się różni ludzie, z którymi trzeba spokojnie rozmawiać.
Franczyza z Komputronik - czy to się może opłacać?
moim zdaniem nie, sprzedaż komputerów przeniosła się do sieci i raczej tam szukać należy inspiracji