Ustawowe zamieszanie
Anna Puchalska, kierownik ds. rozwoju sieci WGN Nieruchomości
Jak wprowadzona ostatnio „ustawa deweloperska” wpłynęła na rynek nieruchomości?
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana w skrócie „ustawą deweloperską”, weszła w życie dopiero 29 kwietnia br. Jednak już w minionym, 2011 roku jej projekt wywołał duże poruszenie na rynku budowlanym z uwagi na niejasność i rygoryzm przepisów, a przede wszystkim wprowadzenie rachunku powierniczego, czyli ograniczenia w bezpośrednim finansowaniu inwestycji ze sprzedaży mieszkań w trakcie ich realizacji. To zapowiadało duże utrudnienia dla wielu firm deweloperskich, zwłaszcza małych.
Czy faktycznie było się czego obawiać?
Konsekwencją był lawinowy wręcz wysyp nowych inwestycji w ubiegłym roku i w I kwartale bieżącego, bo trzeba tu dodać, że ustawa miała obejmować przede wszystkim budowy rozpoczęte po dacie jej uruchomienia. Spowodowało to dużą nadpodaż mieszkań na rynku, i byłoby to zjawisko jak najbardziej korzystne dla kupujących, gdyby nie „rekomendacja S III”, która studzi popyt.
Czym dokładnie jest owa rekomendacja i kto najbardziej ja odczuwa jej wprowadzenie?
„Rekomendacja S III” jest to kolejne obostrzenie w zasadach przyznawania przez banki kredytów na inwestowanie w nieruchomości. Najogólniej mówiąc: żeby otrzymać kredyt, trzeba mieć na tyle wysokie dochody, aby rata kredytu nie przekroczyła 50 proc. miesięcznego dochodu netto; natomiast wysokość raty wyliczana jest jak dla 25-letniego okresu spłaty. Tak więc, im niższe zarobki własne klienta, tym niższa kwota kredytu, a tym samym mniejsze możliwości nabycia własnego M.
Trzeba przyznać, że rekomendacja chroni przed zaciąganiem zbyt wysokich zobowiązań finansowych...
... ale i mocno ogranicza dostępność mieszkań, które w Polsce są niestety drogie. Wygaszanie przez rząd programu Rodzina na Swoim wywołało znaczne obniżenie limitów cen mieszkań co ograniczyło pulę dostępnych ofert. W praktyce, na rynku wtórnym na dopłatę mogą liczyć kupujący nisko standardowe mieszkanie do remontu, i to w mało atrakcyjnej lokalizacji. Natomiast niektórzy deweloperzy dostosowują się do nowych wymogów programu w ten sposób, że sprzedają mieszkania za niską cenę, ale za to w „niepełnym” stanie deweloperskim, do znacznego indywidualnego wykończenia.
Czy w 2013 roku możemy spodziewać się spadku cen nieruchomości?
Ciężko przewidzieć tak daleką prognozę! Jeżeli sytuacja na rynku kredytowym nie poprawi się na korzyść klientów banków, to należy spodziewać się niewielkiego spadku cen, jako konsekwencji dalszego przyhamowania popytu przy obecnej dużej nadpodaży mieszkań i domów.
(boa)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
Sylwia Żynda porzuciła korporację dla franczyzy Freedom Nieruchomości. Jak rozkręciła swój biznes?
– Osiągniemy bardzo dobry wynik pomimo konkurencji i chaosu związanego z niepewnością co do wejścia w życie rządowego programu dopłat do kredytów – mówi Leszek Michniak, prezes Grupy WGN.
Sieć agencji nieruchomości Express House pozyskuje nowych franczyzobiorców i współorganizuje studia dla osób, które chcą pracować w obrocie nieruchomościami.
Sieć biur nieruchomości co miesiąc wybiera dwóch nowych partnerów, ale w ostatnim czasie dołączyło do niej aż dziewięć osób.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Greathouse gwarancją wsparcia biznesowego i sukcesu
Jeśli ktoś chce porozmawiać o założeniu biura pod naszym brandem to zapraszam na spotkanie lub kontakt mailowy/tel mail: mariusz@greathouse.pl tel: 690 550 273 Na forum...
WGN selekcjonuje partnerów
Nieruchomości zawsze były w obrocie, pośrednictwo to dobry fach na przyszłość.
Od agenta do właściciela
Z WGN współpracuje od lat, wiele nieruchomości powierzyłem w ręce agentów. Polecam każdemu.
WGN idzie na rekord
Gratulacje! To zaskakujący wynik. WGN jest znaną marką i przyciąga klientów.
Od agenta do właściciela
Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku! WGN ma znakomitych i profesjonalnych partnerów
WGN idzie na rekord
Bardzo ciekawy artykuł. Warto przyjrzeć się Grupie WGN jako pomysł na biznes.
Od agenta do właściciela
Brawo Panie Tomaszu! Widać, że nieruchomości to Pana pasja. Ciekawa franczyza, może sama zainteresuje się tematem.
Nowa franczyza w nieruchomościach
Dobrze rozumiem, że oprócz agencji nieruchomości mogę zarabiać dodatkowo na poleceniach usług, jak kredyt i ubezpieczenie tak? Pozdrawiam, Krzysztof