Kto płaci za darmową kawę?
McDonald’s Polska zorganizował już po raz czwarty promocję „Poczęstuj się poranną kawą”. Obowiązuje ona przez dwa tygodnie, do 15 marca. Dla klientów oznacza darmową kawę do godziny 10:30 w tygodniu i do 11 w weekendy. Można wybierać spośród trzech rodzajów przygotowanej Arabiki: białej, czarnej i cappuccino. Kawę można zamówić na wynos lub wypić ją na miejscu. Promocja obejmuje wszystkie lokale, a dodatkowo wspiera ją kampania reklamowa.
- W każdej z poprzednich edycji wydawaliśmy klientom po kilkaset tysięcy darmowych kaw. Promocja pomaga nam w popularyzacji śniadaniowej oferty, która obowiązuje w restauracjach w tych samych godzinach co promocja. Pokazujemy w ten sposób, że McDonald’s to nie tylko hamburger i frytki, ale także wysokiej jakości kawa. Lubią ją nawet najwięksi smakosze tego trunku – powiedział portalowi Franchising.pl Dominik Szulowski, rzecznik McDonald’s Polska.
Promocja oferty śniadaniowej amerykańskiej sieci potrzebna jest zwłaszcza w Europie, gdzie generuje dużo niższa sprzedaż niż w USA, a nawet w Azji. Jeśli klient nie zapłaci, to kto to zrobi za niego? Przypomnijmy, że lokali Złotych Łuków działa w naszym kraju ponad 350, większość z nich prowadzą franczyzobiorcy, niektórzy nawet po kilka fast foodów.
- Koszty pokryje fundusz marketingowy, na który co miesiąc składają się franczyzobiorcy i restauracje własne. O tym, na co przeznaczyć środki z funduszu decydują także partnerzy, którzy spotykają się mniej, więcej co pół roku. Wybierają oni ze swojego grona przedstawicieli tworzących ciało doradcze. Dział Marketingu McDonald’s Polska przedstawia strategię oraz propozycje kampanii reklamowych, które następnie konsultuje z przedstawicielami franczyzobiorców. Promocja "Poczęstuj się poranną kawą" sprawdziła się w poprzednich latach, dlatego do nie wracamy – wyjaśnia Dominik Szulowski.
Centrala nie zapomina także o promowaniu swoich flagowych produktów, takich jak BigMac i frytki. Pieniędzy nie powinno zabraknąć na ten cel, bowiem wysokość miesięcznej opłaty marketingowej pobieranej od franczyzobiorców wynosi 4,4 proc. od uzyskanych obrotów.
W tym roku McDonald’s otworzył się w Żywcu i Pruszczu Gdańskim. Oba lokale posiadają wydzieloną strefę McCafe a także linię McDrive.
- Cieszę się, że restauracja McDonald’s pojawiła się na gastronomicznej mapie Żywca. Bogate i różnorodne menu z pewnością trafi w gusta naszych gości. Przygotowaliśmy dla nich klimatyzowaną salę i restauracyjny ogródek – mówi Jarosław Łuszcz, licencjobiorca McDonald’s, prowadzący już trzy restauracje sieci – w Pszczynie, Mikołowie i Jasienicy.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Dolci Sapori - Mniami
https://youtu.be/kojfdVGqIY4?si=N1J9rlZC1jf4U-2y
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Dolci Sapori - Mniami
Jestem również osobą poszkodowaną przez tą firmę 574 720 428
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...