Własna firma po pięćdziesiątce

Jerzy Świąder nie miał doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu biznesu więc uznał, że franczyza będzie dla niego idealnym rozwiązaniem.
Sobota
20.06.2015
Gdy Jerzy Świąder skończył 50 lat porzucił etat w banku i zainwestował w salon kosmetyczno-fryzjerski. Udowodnił, że na otwarcie własnego biznesu nigdy nie jest za późno.
 

Jerzy Świąder przez całe swoje dotychczasowe życie zawodowe pracował w bankowości.
– Ale sytuacja na rynku się zmienia. Teraz jest czas konsolidacji kapitału, zmniejszania liczby jednostek bankowych i oczywiście redukcji zatrudnienia. Jestem realistą i wiem, że osoby w wieku 50 plus są najbardziej zagrożone zwolnieniami – mówi Jerzy Świąder.
Postanowił zawczasu chwycić byka za rogi i razem z żoną zaczął się zastanawiać nad otworzeniem własnego biznesu.
– Nie miałem przygotowania w tym kierunku więc uznaliśmy, że franczyza będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem – dodaje nasz rozmówca.
Starannie analizował różne pomysły, myślał o otwarciu sklepu lub punktu gastronomicznego. Ostatecznie jednak wybrał salon kosmetyczny. Zdecydował się otworzyć punkt sieci Yasumi w Grodzisku Mazowieckim, gdzie mieszka.
– Od franczyzobiorcy dostałem naprawdę duże wsparcie – podkreśla. – Konsultant i projektant z Yasumi pomogli mi wybrać lokal, podpowiedzieli, jakie wymogi sanitarne muszę spełnić.

Kompleksowa oferta

Poszukiwanie i przygotowanie lokalu trwało w sumie dziewięć miesięcy. W miejscu, gdzie dziś jest salon, poprzednio znajdowała się pizzeria. Potrzebny więc był gruntowny remont, wydzielenie pomieszczeń, budowa ścianek działowych.
– Miałem przygotowany biznesplan, ale faktyczne koszty i tak okazały się większe – przyznaje Jerzy Świąder.  Uwzględniłem w kosztorysie duże wydatki, ale już zapomniałem o „drobiazgach” typu rolety do okien, akcesoria dekoracyjne, kinkiety. A to też kosztuje.

Już na etapie otwierania salonu wielu znajomych podpowiadało Jerzemu Świąderowi, że dobrze byłoby zwiększyć zakres usług o fryzjerstwo. Dzięki temu mógłby zaoferować klientom praktycznie kompleksową ofertę z zakresu urody. Nie dał się długo przekonywać. Podobnie jak w przypadku usług kosmetycznych postanowił poszukać wsparcia którejś z sieci franczyzowej. Wybór padł na K&L Design Group, o której istnieniu dowiedział się od przyjaciół. Dzięki temu w salonie kosmetycznym są dzisiaj też dwa stanowiska fryzjerskie.

Salon w Grodzisku Mazowieckim zatrudnia w sumie pięć osób. Funkcjonuje od dwóch miesięcy, trudno więc na razie mówić o zwrocie nakładów inwestycyjnych.
– Płacę jeszcze ostatnie faktury za remont – śmieje się Jerzy Świąder. – Zakładam, że na zwrot kosztów inwestycji trzeba będzie poczekać od 2,5 do 3 lat. Oczywiście mam nadzieję, że na bieżące wydatki zaczniemy zarabiać wcześniej.


POPULARNE NA FORUM

Zamiast etatu, własny salon urody

Biznes przyjemny i opłacalny, to super pomysł! Yasumi to znana marka więc klientki chetnie chodzą do ich babinetów...wiem bo mam trzy :)

8 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Opinie o współpracy z Yasumi

Posiadam trzy gabinety Yasumi obecnie i jestem zadowolona ze współpracy. Bardzo dużo pomagaja na początku przed otwarciem a po otwarciu również jest stała opieka. Mam...

4 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Gabinet kosmetyczny

Bardzo popularne są obecnie salony stylizacji paznokci. Niskie nakłady finansowe aby otworzyć Studio Paznokcia i łatwy dostęp do oferty szkoleniowej powoduje coraz...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.02.2020
Trening z maszyną

Ja bym chciała z czegoś takiego skorzystać, ale ceny niestety powalają na kolana.

19 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Zamiast etatu, własny salon urody

Jeśli tylko czuje się ktoś na siłach do rozkręcania takiego biznesu i przede wszystkim, zna się na tym to jak najbardziej.

8 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Opinie o współpracy z Yasumi

Witam. Czy współpraca z yasumi się opłaca ? Zastanawiam się nad podjęciem współpracy. Proszę o odp.

4 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Manicure "pod ręką"

bez przesady

3 wypowiedzi
ostatnia 09.12.2018
Franczyza Beautifulskin - fotoepilacja

Oferując samą depilację nie zarobisz za wiele, a żeby oferować wiele innych zabiegów kosmetycznych jak botox czy też korzystanie z silniejszych laserów trzeba mieć...

5 wypowiedzi
ostatnia 04.12.2018