Koszt uruchomienia sklepu eSmoking World oscyluje wokół 30 tys. zł.
Czwartek
06.10.2016
Nowelizacja ustawy tytoniowej eliminuje internetowy handel elektronicznymi papierosami. Korzystają franczyzodawcy, którzy zapewniają detalistom legalne produkty i markę.
 

Należąca do British American Tobacco sieć eSmoking World, urosła o kilkanaście punktów od lipca. Firma spodziewa się, że liczba otwarć w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie, ponieważ handel z internetu przenosi się do sklepów stacjonarnych, a niezrzeszone punkty szukają schronienia w sieciach.

Obowiązujące od września nowe przepisy, regulują rynek i zwiększają kontrolę nad dostępnością, jakością i bezpieczeństwem produktów zawierających nikotynę. W efekcie znika handel internetowy i na odległość, a dystrybutorzy mają obowiązek badania i zgłaszania wszystkich produktów znajdujących się w obrocie lub wprowadzanych na rynek. Ponieważ procedura jest bardzo kosztowna (nawet 50 tys. zł. za produkt), mniejsi importerzy lub producenci uszczuplają ofertę ustępując pola silniejszym graczom, wśród których największym jest ostrzeszowski CHIC Group, operator sieci eSmoking World. Firma zarządza obecnie 843 punktami sprzedaży (wyspy i salony), z czego ok. 432 prowadzone są w oparciu o model franczyzowy lub partnerski. Aż 80 proc. franczyzobiorców prowadzi więcej niż jeden punkt.

– To jeden z najlepszych wskaźników na całym rynku franczyzy – mówi Michał Brzemiński, dyrektor sieci franczyzowej eSmokingWorld. – Zawdzięczamy go kilku czynnikom – niskiej kwocie inwestycji, bardzo szerokiemu wsparciu franczyzodawcy oraz temu, że ten biznes jest stosunkowo łatwy w zarządzaniu, co pozwala franczyzobiorcom na otwieranie kolejnych punktów.

Koszt uruchomienia sklepu eSmoking World oscyluje wokół 30 tys. zł. W kwocie tej zawiera się pierwsze zatowarowanie punktu oraz zakup laptopa i kasy fiskalnej. eSmoking World należy do nielicznych franczyzodawców, którzy nie pobierają opłaty franczyzowej ani marketingowej, a nawet dopłacają franczyzobiorcy do lokalnych działań marketingowych i zapewniają program lojalnościowy dla klientów.

Nowe punkty eSmoking World mają powstawać w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców. Optymalna powierzchnia lokalu to 20-40 m2. Centrala firmy szacuje, że punkt franczyzowy eSmoking World prowadzony zgodnie ze standardami sieci zwraca się średnio po 6-9 miesiącach.

Polski rynek papierosów wart jest ok. 27 mld zł, zaś papierosów elektronicznych ok. 450 mln zł. Zważywszy, że w najbliższych latach proporcje te będą się wyrównywać, gra jest warta świeczki – zauważa Michał Brzemiński.


Profil mężczyzny
Łukasz Michalak
dziennikarz