Bezpieczna dostawa
Gastrokurierska firma Stava już wiosną zainicjowała akcję #bezpiecznedowozy i wspólnie z przedstawicielami branży gastronomicznej oraz ekspertami ds. bezpieczeństwa żywności opracowała Kodeks Dobrych Praktyk, który został zaaprobowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dzisiaj, gdy gastronomia znów może pracować tylko w kanale delivery, te zasady warto przypomnieć.
Najpierw dezynfekcja
Zasady bezpiecznej dostawy posiłków kurierzy najpierw poznają na szkoleniu.
– Przed rozpoczęciem pracy kurierzy przechodzą szczegółowy, specjalistyczny kurs, który przygotowuje ich do działania w obecnie panujących warunkach. Zakres przekazywanych dostawcom informacji obejmuje przede wszystkim zachowanie wszelkich procedur bezpieczeństwa i higieny transportu posiłków z restauracji do miejsca docelowego – wyjaśnia Paweł Aksamit, prezes firmy Stava.
Kurierzy otrzymują wiedzę m.in. na temat dezynfekcji biura, narzędzi pracy i samochodu.
Jak ich praca wygląda obecnie w praktyce? Przed rozpoczęciem zmiany dostawcy myją ręce, zakładają rękawiczki ochronne, mierzą temperaturę i wypełniają odpowiedni formularz na temat swojego stanu zdrowia.
– Wszystkie te czynności mają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo osobom, które podczas pracy dostawcy będą miały z nim kontakt – podkreśla Paweł Aksamit.
Pobierając sprzęt do pracy, kurierzy zwracają uwagę na to, czy był wcześniej zdezynfekowany – posiada wówczas specjalną naklejkę. W razie potrzeby dostawca samodzielnie dokonuje dezynfekcji, np. za pomocą ozonatora.
– Każdego dnia proces dezynfekcji powinno przechodzić całe wyposażenie biura, szczególnie przedmioty, które mają najczęstszy kontakt z pracownikami m.in. terminale płatnicze, klamki, długopisy, karty paliwowe, dokumenty i telefony (również te prywatne) – dodaje Paweł Aksamit. – Pełna dezynfekcja przeprowadzana jest także w samochodach: kluczyki, kierownica i pasy, ale również mniej oczywiste miejsca, takie jak korek wlewu paliwa i gazu, hamulec ręczny, lewarek skrzyni biegów, czy przełączniki światła lub klimatyzacji, to tylko niektóre z elementów, które odkażają kurierzy.
Bezpieczny odbiór...
W zachowaniu bezpieczeństwa, kluczowe jest też odpowiednie przeprowadzenie dwóch podstawowych procesów w dowozie posiłku – bezkontaktowego odbioru jedzenia z restauracji i bezkontaktowej dostawy do konsumenta.
– Odpowiedzialne firmy kurierskie działają według procedur wypracowanych i zweryfikowanych pod kątem nowego zagrożenia wirusem SARS-Cov-2 w ramach systemu HACCP. Przeglądy systemu pozwoliły na wprowadzenie zwiększonego reżimu higienicznego i dopracowanie procedur. Jednym z elementów jest bezkontaktowa dostawa z restauracji do klienta polegająca na ograniczeniu do minimum kontaktu kuriera z klientem, przy zachowaniu reżimu higienicznego – informuje Joanna Terelak-Subramanian, ekspert bezpieczeństwa żywności i mikrobiolog, twórczyni platformy HACCP Online.
Bezkontaktowy odbiór polega na przekazaniu posiłku do transportu w taki sposób, by uniknąć bezpośredniej styczności obu stron realizujących zamówienie. Restauracje biorące udział w akcji #bezpiecznedowozy, stworzyły specjalne strefy buforowe do wydawania posiłków, znajdujące się w innym pomieszczeniu niż obsługa restauracji lub w bezpiecznej odległości od miejsca, w którym przebywają jej pracownicy. Pracownik lokalu zanosi zamówione jedzenie do wyznaczonej strefy. Kiedy tylko osoba przekazująca przesyłkę oddali się od tego miejsca, kurier odbiera posiłek, umieszczając go w zdezynfekowanej torbie, która ma za zadanie nie tylko utrzymać odpowiednią temperaturę dania, ale także zabezpieczyć higienicznie. Dzięki tej procedurze kurier nie ma bezpośredniej styczności z obsługą restauracji.
...i dostawa
Kurierzy, w celu zachowania bezpieczeństwa nie powinni wchodzić do budynku – najlepiej, żeby klient wyszedł na zewnątrz i odebrał posiłek z umówionego z kurierem miejsca. Chodzi o to, żeby nie musieli przebywać w windach i klatkach schodowych. Życie pisze jednak różne scenariusze i zdarza się, że kurierzy będą musieli wchodzić do budynków. Zawsze są jednak wyposażeni w maseczki ochronne oraz odpowiednie rękawiczki.
W przypadku zamówienia opłaconego online, dostawa przebiega w pełni bezkontaktowo i bezpiecznie, dlatego też taka forma regulowania rachunku jest najbardziej wskazana. Jeśli jednak płatność odbywa się przy odbiorze, najlepiej byłoby, aby zamawiający płacił kartą. Terminale płatnicze są dezynfekowane przed każdą transakcją i po jej zakończeniu. Jeśli klient płaci jednak gotówką, ona też zostanie odpowiednio zdezynfekowana.
Portal franchising.pl jest partnerem medialnym akcji #bezpiecznedowozy.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Stava wycenia rynek dowozów jedzenia, a Xtreme Fitness Gyms podpisuje Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy. Przegląd tygodnia 20-27 kwietnia.
Styczniowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży!
Targi Franczyza tuż tuż. Wśród licznych wystawców, obecnych 19-21 października w Pałacu Kultury i Nauki, najliczniej reprezentowaną branżą – jak co rok – będzie gastronomia.
W październikowym numerze miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" prezentujemy topowe franczyzy 2023. Poza tym przedstawiamy pomysły na biznes idealne dla kobiet. Do czasopisma dodajemy też prezent – bilet na Targi Franczyza.
Stava proponuje nowy model współpracy – dla inwestorów, którzy wolą mniej angażować się w prowadzenie biznesu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
Bilard jest popularną rozrywką i dość prostą grą. Trzeba kijem posłać bilę do łuzy. Kto trafia, ten wygrywa – tak samo jak w biznesie. Własny klub bilardowy może być trafną inwestycją.
POPULARNE NA FORUM
Dolci Sapori - Mniami
https://youtu.be/kojfdVGqIY4?si=N1J9rlZC1jf4U-2y
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Dolci Sapori - Mniami
Jestem również osobą poszkodowaną przez tą firmę 574 720 428
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...