03.02.2012

Czy zniknie marka Coffeheaven?

Kawiarnia Coffeeheaven, która do tej pory działała w warszawskiej galerii Wola Park zmieniła logo na Costa Coffee. Czy to początek większych zmian?

Drogi Costa Coffee i Coffeeheaven zeszły się w 2009 roku, kiedy Whitbread, właściciel pierwszej z marek, wykupił pochodzące z polski Coffeeheaven. Costa Coffee zarządza międzynarodową siecią liczącą ok. 1,7 tys. kawiarni na całym świecie, w tym dwunastoma w Polsce. Pod logo Coffeeheaven działa natomiast 80 punktów i dzięki temu ma większą rozpoznawalność od innych kawiarnianych marek. Właśnie rozpoznawalność była przyczyną, dla której międzynarodowy gigant nie zdecydował się na rebranding Coffeeheaven. Przynajmniej na razie, bo jedna z kawiarni właśnie zmieniła logo. Do tej pory klienci warszawskiego centrum handlowego Wola Park pili kawę w kubku z nadrukiem Coffeeheaven, ale od 29 stycznia już z Costa Coffee.

Wnętrze kawiarni Costa Coffee.

Costa Coffee działa w 25 państwach, zaś Coffeeheaven oprócz Polski obecne jest także w Czechach, Bułgarii, na Węgrzech i Słowacji.

Paweł Wasiljew, dyrektor zarządzający CHI Polska SA, operatora marki Coffeeheaven, wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że niebieskie logo kawiarni nie zniknie.

- Nie planujemy rebrandingu marki Coffeeheaven. Obie marki będą jednocześnie rozwijane z tą samą pasją i zaangażowaniem. Z sukcesem od ponad 12 lat rozwijamy sieć kawiarni Coffeeheaven na polskim rynku i nadal zamierzamy prowadzić tę markę. Przez te wszystkie lata obserwowaliśmy rynek oraz preferencje klientów i uznaliśmy, że teraz nadszedł dobry moment, aby połączyć nasze doświadczenie i umiejętności z ponad 40 letnim doświadczeniem Costa Limited na brytyjskim i międzynarodowych rynkach. W ramach tego samego koncernu będziemy rozwijać dwie marki na polskim rynku: Coffeeheaven i Costa Coffee. To wyzwanie, ale polski rynek ma duży potencjał, a my mamy ambitne plany na dziś i na przyszłość – komentuje Paweł Wasiljew.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee powstała w 2006 roku w Rzeszowie, w 2008 roku było ich już 13 i szumne zapowiedzi uruchomienia stu placówek do 2012 roku. Plany te jednak spełzły na niczym, bo punktów sprzedaży jest obecnie 12. Być może firma chciała zbudować swoją pozycję przejmując innych rynkowych graczy. Okazało się, że siła międzynarodowej marki nie była wystarczająca do wycofania z rynku Coffeheaven. Rebranding placówki w galerii Wola Park niektórzy traktują jako test.

Kawiarnie Costa Coffee w przeciwieństwie do Coffeeheaven prowadzone są przez franczyzobiorców. Operatorem sieci jest spółka eCoffee. Należy ona do notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych funduszu Krezus, z portfela Romana Karkosika, biznesmena i inwestora giełdowego.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0