18.02.2012

Sfinks Feniksowi oka nie wykole

Jest finał sporu o nieuczciwą konkurencję. Fenix zapłaci Sfinksowi 70 tys. zł, ale lokali nie zamknie.

Spór między gastronomicznymi spółkami rozgorzał w 2009 roku, kiedy to w Poznaniu i Katowicach pojawiły się zarządzane przez R&C Union restauracje Fenix. Konwencja lokali zaskakująco przypominała jednak punkty Sphinx, co nie umknęło uwadze właścicieli marki. Sfinks zarzucił R&C Union stosowanie podobnych znaków graficznych, a także wykorzystywanie zbliżonych elementów wystroju wnętrz i karty menu. Pikanterii całej sprawie dodawał fakt, że swoje pierwsze lokalizacje Fenix przejął po Sphinksie, zatrudniając w nich nawet tych samych pracowników.

Kelner niosący talerze z potrawami w restauracji Sphinx. Fot. Sfinks Polska

W styczniu Sylwester Cacek, właściciel Sfinksa, zmniejszył swój udział w akcjonariacie spółki z 23,45 proc. do 18,42 proc. Nie zamierza jednak rozstawać się z przedsiębiorstwem.

Ówczesny szef Sfinksa, Tomasz Morawski, zarzucił R&C Union nieuczciwą konkurencję i stwierdził, że spółka wykorzystuje swoją wiedzę o Sphinksie, by systematycznie przejmować kolejne należące do niego placówki. Wezwał więc konkurenta do zaprzestania rzekomego łamania prawa i zażądał odszkodowania w wysokości 18,3 mln zł. Właściciele Feniksa płacić nie zamierzali, więc sprawa trafiła do sądu. Swój finał znalazła dopiero pod koniec stycznia 2012 roku.

- W celu zakończenia sporu R&C Union złoży na ręce Sfinksa oświadczenie o uzgodnionej treści, które Sfinks będzie mógł zamieścić na swojej stronie internetowej przez okres nie dłuższy niż 4 miesiące. Dodatkowo R&C Union zobowiązało się do wypłacenia Sfinksowi kwoty 70 tys. zł tytułem zwrotu wydatków poniesionych w związku z postępowaniem sądowym – poinformowały spółki w oświadczeniu.

Treści oświadczenia można się jedynie domyślać. Najistotniejszą informacją jest fakt, że Fenix nadal będzie mógł rozwijać się w dotychczasowej formule, bo Sfinks zrzekł się wszelkich pozostałych roszczeń wobec R&C Union. Spółka kierowana dziś przez Sylwestra Cacka nie zobaczy ani grosza z żądanych 18 mln zł odszkodowania, ale to Fenix poniesie koszty rozpraw.

Do zakończenia sporu z R&C Union doszło w okresie oczekiwania na publikację wyników finansowych Sfinksa za czwarty kwartał 2011 roku. Spółka od kilku lat boryka się z wysokim zadłużeniem i ostatnio notowała wysokie straty. W trzecim kwartale 2011 sięgnęły one 2,44 mln zł, a rok wcześniej – przekroczyły 9 mln zł. Raport za ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku miał się pojawić 14 lutego, ale jego publikacja została przesunięta na 23 lutego. Niepokojący może wydawać się fakt, że na początku roku swoje udziały w spółce zmniejszył jej główny akcjonariusz – Sylwester Cacek. Sprzedając ponad 1,1 mln akcji obniżył zaangażowanie z 23,45 proc. do 18,42 proc. Zdecydowanie ucina jednak spekulacje, jakoby miał całkowicie wycofać się ze Sfinksa.

- Nadal podtrzymuję moją deklarację, że w okresie kilku najbliższych lat planuję zachować znaczący udział w akcjonariacie Sfinksa. Jest to naturalne, że jako inwestor podejmuję decyzje dotyczące transakcji na akcjach i nie wykluczam ich także w przyszłości – mówi Sylwester Cacek.

(gum)