28.04.2014

Od dostawcy do menedżera

Domino’s Pizza pozyskała pierwszego franczyzobiorcę, który pochodzi z wewnętrznej rekrutacji.

Spółka DP Poland, zarządzająca rozwojem sieci Domino’s Pizza, podsumowała 2013 rok. Wyniki sprzedaży budzą optymizm. Przychody poprawiły się o 66 proc., rosnąc z poziomu 1,85 mln funtów brytyjskich (ok. 9,25 mln zł) do 3 mln funtów (15 mln zł). O 150 proc. wzrosła sprzedaż przez internet, udało się też o blisko 50 proc. poprawić marżę. Niestety, jak podaje StockMarketWire.com, pomimo wzrostu obrotów, polski oddział międzynarodowego giganta wciąż jest na minusie. I to coraz większym. Strata na poziomie EBITDA (czyli przed opodatkowaniem, podatkami i amortyzacją) wzrosła z 2,6 do 2,8 mln funtów (czyli z 13 do 14 mln zł).

Pizzeria Domino's Pizza w Warszawie. Fot. DP Polska

Powodów do zadowolenia dostarcza rosnąca sprzedaż. Jednak straty DP Poland wciąż rosną...

Centrala tłumaczy, że ostateczny wynik finansowy obciążają rosnące wydatki na marketing. Inwestycje w wizerunek marki w Polsce wydają się skądinąd uzasadnione. Bo chociaż Domino’s Pizza jest najbardziej liczną siecią pizzerii na świecie, to ma już na koncie jedną nieudaną próbę zaistnienia nad Wisłą. Dlatego teraz dokłada wszelkich starań, by zadomowić się w gastronomicznym krajobrazie Polski.

Póki co wygląda na to, że plan udaje się realizować. W 2013 roku liczba pizzerii DP wzrosła o 1/3 i liczy obecnie 19 punktów. Sieć powiększyła swój zasięg, wychodząc wreszcie poza Warszawę, która do tej pory była jedynym miastem goszczącym amerykańską markę. Dwie pierwsze placówki poza stolicą otwarto w Krakowie, kolejną – w Piasecznie. W październiku Domino’s doczekała się też pierwszego franczyzobiorcy. Został nim Jakub Stępień, który w sieci przebył drogę od kierowcy, przez menedżera, do właściciela swojego lokalu.

- Zawsze chciałem mieć swoją własną pizzerię, dlatego kiedy pojawiła się okazja podpisałem umowę z Domino's Polska. Wyniki mojej pizzerii są na tyle obiecujące, że obecnie prowadzę rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi finansowaniem kolejnych pizzerii Domino's prowadzonych przeze mnie – mówi franczyzobiorca.

Peter Shaw, dyrektor generalny DP Poland, podkreśla rolę franczyzy w przyszłych planach rozwoju sieci.
- Nie wykluczamy, że to właśnie model franczyzowy odegra kluczową rolę w rozwoju sieci Domino’s w Polsce – twierdzi. – W 2013 roku mając na uwadze wzrost sprzedaży, skoncentrowaliśmy się także na podniesieniu marży brutto poprzez optymalizację kosztów lokalowych i przy zachowaniu wysokiej jakości produktów. Ponadto wdrożyliśmy nowy format lokali, co pozwoliło na znaczącą redukcję kosztów, związanych z wystrojem i aranżacją oraz z  opłatami eksploatacyjnymi. Nasza strategia na 2014 opiera się na dalszej budowie  świadomości marki i rozwijaniu sprawdzonego modelu biznesowego. W najbliższym czasie planujemy też otwarcie 2 nowych lokali w Warszawie i  Krakowie.

(gum)