Inwestycja w lokal Fiero! Pizza powinna zwrócić się w ok. 3 lata od otwarcia.
Środa
01.07.2015
Franczyzodawcy Fiero! Pizza okopali się w województwie łódzkim. Czy uda im się pojawić w nowych regionach?
 

Pizza to danie ponadczasowe. Według danych zebranych w badaniu Makro Cash & Carry „Polska na Talerzu 2015” to właśnie pizzerie są najczęściej wybieranymi przez Polaków lokalami. Ich popularność przebija nawet tradycyjne restauracje z kuchniami świata, a nawet sieciowe fast foody. Sama pizza króluje zaś zarówno wśród dań zamawianych na wynos, jak i tych jedzonych w lokalu.
– Pizza pozostaje najbardziej demokratyczną potrawą świata, daniem bezpiecznym (wiemy, czego się spodziewać), tanim oraz szybkim w przygotowaniu – odpowiada więc na najważniejszą potrzebę klienta, który jada poza domem – wygodę – tłumaczy Agata Godlewska, redaktor naczelna magazynu Food Service. – Od kilku lat pizza przeżywa swoją drugą falę popularności związaną z powrotem do serwowania tej potrawy zgodnie z oryginalną, neapolitańską recepturą.

Nic zatem dziwnego, że to właśnie w segmencie pizzerii można wybierać spośród największej liczby pomysłów na franczyzowy biznes. Według Raportu o franczyzie w Polsce 2015 na naszym rynku działa blisko 30 takich sieci. Ich oferta różni się zarówno pod kątem kwoty inwestycji, jak i oferty.

Wywodząca się z Łodzi marka Fiero! Pizza ma w menu 60 rodzajów pizzy, a uzupełnieniem oferty są sałatki, przekąski, desery i dania kuchni włoskiej. Koncept liczy osiem punktów, w tym jeden franczyzowy. Lokale działają w Tomaszowie Mazowieckim, Zgierzu oraz Łodzi – mateczniku sieci. Od 2013 roku sieć powiększyła się zaledwie o jedną restaurację, ale franczyzodawcy twierdzą, że koncentrowali się bardziej na utrzymaniu dobrej kondycji dotychczasowych lokali, niż na otwieraniu nowych.
– W naszej opinii rynek jest trudniejszy, niż był przed pięcioma latami. Widzimy, że klienci oszczędzają na jedzeniu poza domem i liczą każdy grosz. Rozmawiamy obecnie z kilkoma potencjalnymi franczyzobiorcami, jednak jest jeszcze za wcześnie, by mówić o nowych otwarciach – twierdzi Mariusz Pietrzko, współwłaściciel sieci Fiero! Pizza.

Uruchomienie własnego biznesu pod szyldem Fiero! Pizza wiąże się z wydatkiem na poziomie minimum 70 tys. zł (gdy lokal będzie miał ok. 100 m2 powierzchni).  Koncept jest pomyślany dla miast liczących co najmniej 50 tys. mieszkańców. Sprawdzi się zarówno w galerii handlowej, jak i w ulicznych lokalizacjach.
– Nasze pizzerie działają zarówno w centrach miast, jak i w dzielnicach mieszkalnych. W tych pierwszych lokalizacjach przeważa sprzedaż w lokalu, natomiast restauracje usytuowane na obrzeżach miejscowości bazują na dostawach do klienta, mniej więcej w stosunku 60 do 40 proc. – tłumaczy Pietrzko.

Według franczyzodawcy kandydat na właściciela pizzerii nie musi posiadać umiejętności ani doświadczenia w branży gastronomicznej. Wszystkiego dowie się na organizowanym przez niego szkoleniu. Musi jednak być zaangażowany w prowadzenie lokalu i przestrzegać promocji stosowanych przez centralę. Opłata wstępna za przystąpienie do sieci Fiero! Pizza wynosi 5 tys. zł netto, a bieżąca – 1 tys. zł. Franczyzobiorca odprowadza też składkę marketingową w wysokości 500 zł.


ZOBACZ W KATALOGU

7th Street - Bar&Grill
A.Blikle
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bistro Krówka i Połówka
Bobby Burger
BoBoQ
Burgerownie, Pizzerie, Trattorie, Kawiarnie
Carte d’Or Cafe
Chop Chop Lody Tajskie
Cleopatra
CoffeeFeel
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Columbus Coffee
Cools
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Fabryka Pizzy
Felix Chicken
Fornetti
Fresh Gelato
Frytki Belgijskie w Krakowie
Gloria Jean’s Coffees
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Kebab King
Kiełbaskowo
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Kreweta Tempura Bar
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Lepione
Little Caesars Pizza
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Mangatto
Lody Marsjano
Lody Przygoda & Lavazza
Lody Smaki Natury
Los Tacos
Makarun Spaghetti and Salad
McDonald’s
Meat & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
MOJITO LEMON
Mr Hamburger
Mr. Kebab
Naleśnikarnia Gramofon
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niko Spaghetti Bar
Olimp
Organic Coffee & more
Pan Naleśnik
Papa John’s Pizza
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Dominium
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Red Hot Chicken
Restauracje Sphinx
Rybkodajnia
Sbarro
Setka Bar
Sevi Kebab
Shrimp House
So! Coffee
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Tel Aviv
Telepizza
Tutti Santi
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Yogo Factory
Zapieksownia
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Z ogórem czy bez?

POPULARNE NA FORUM

Lody idą w Polskę

Świetny pomysł, mam nadzieje, że takie lody znajdą się również w http://wadowice.biz

1 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Yerba MaTe

Cześć, mam pytanie o słynną Yerbe, czy ktoś z was pije może na forum sobie ? znalazłem fajny sklep https://ymt24.pl/ w którym mają wszystko co potrzebne do Yerba MaTe...

1 wypowiedzi
ostatnia 06.07.2018
Bar z kanapkami

Zdecydowanie odradzam SUBWAY jako sposób na biznes. Apeluję - omijajcie tę firmę z daleka! Zainwestowaliśmy wraz z mężem w działający lokal, który okazał się...

1 wypowiedzi
ostatnia 02.07.2018
Jaką gastronomię otworzyć przy trasie szybkiego ruchu?

Na pewno musi to być coś co można zjeść szybko i będzie pyszne :) _________________________________________ warzywa marynowane - http://rogowski.net.pl/warzywa-marynowane/

42 wypowiedzi
ostatnia 01.07.2018
Strona internetowe dla gastronomii i cateringu

Mojej firmie stronę internetowa robiła firma https://www.highland-soft.com/strony-internetowe-krakow/ . Zlecenie było zrealizowane bardzo dobrze.

40 wypowiedzi
ostatnia 29.06.2018
Subway - kanapki

Zdecydowanie odradzam SUBWAY jako sposób na biznes. Apeluję - omijajcie tę firmę z daleka! Zainwestowaliśmy wraz z mężem w działający lokal, który okazał się...

46 wypowiedzi
ostatnia 27.06.2018
Zdrowo i Zielono

A ja uwielbiam zielone koktajle. Pomagają mi w odchudzaniu, mają niezbędne składniki odżywcze, a poza tym lubię je. Szpinakowy koktajl smakuje mi najbardziej. Pyszny...

6 wypowiedzi
ostatnia 27.06.2018
Jaką gastronomię otworzyć przy trasie szybkiego ruchu?

Jakbyście myśleli o otworzeniu punktu gastronomicznego to przede wszystkim trzeba zainwestować w dobry sprzęt, tu już trzeba iść w jakość. Moja rodzina prowadzi...

42 wypowiedzi
ostatnia 24.06.2018