Piątek
24.02.2017
Potencjał do robienia biznesu w naszej branży jest w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców – mówi Rafał Kurasiak, szef działu ekspansji marki DDD Dobre Dla Domu.
 

Czy w branży wyposażenia wnętrz warto interesować się małymi rynkami?
Zdecydowanie tak, bo rynek się zmienia. Dzisiaj coraz więcej ludzi, bez względu na wielkość miasta, zwraca uwagę na to, jak mieszka i chce mieszkać ładnie, nowocześnie i modnie. Nie widzę powodu, żeby nie odpowiedzieć na tę potrzebę. Poza tym coraz więcej zapytań o współpracę spływa do nas właśnie z mniejszych miejscowości.

Czy wolumen generowany w małym miasteczku pozwoli przetrwać biznesowi?
Wszystko zależy od tego, o jakim rynku mówimy. Zakładamy, że potencjał do robienia biznesu w naszej branży jest w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Zwykle wokół takiego miasteczka znajduje się kilka lub kilkanaście miejscowości, dla których nasz sklep będzie najbliższym w okolicy. Taki rynek zawsze będzie za mały dla największych graczy, a nasz partner może wypracować sobie na nim dobrą pozycję. Warunkiem jest właściwe zagospodarowanie tej przestrzeni – zaoferowanie właściwego produktu – w czym pomagamy – i usługi na odpowiednim poziomie. Dla lokalnego przedsiębiorcy będzie to tym łatwiejsze, że zna lokalny rynek, a klienci znają jego. Jeśli więc pozytywnie zapisze się w pamięci klientów, to na długo w niej pozostanie.

A czy format sklepu DDD Dobre Dla Domu pasuje do lokalnych rynków?
Nasz format dostosowujemy do potrzeb konkretnego rynku – zmniejszamy wymaganą powierzchnię oraz uszczuplamy ekspozycję i stany magazynowe. Dzięki tym zabiegom obniżamy kwotę inwestycji franczyzobiorcy oraz redukujemy część kosztów stałych. Sprawdziliśmy ten model w praktyce, bowiem mamy już kilka sklepów w małych miastach i znakomicie sobie radzą.

Rozmawiał Łukasz Michalak


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Poukładany interes /30.11.2018

Kto buduje lub remontuje, będzie też wykańczał i wyposażał. Branża wyposażenia wnętrz bacznie śledzi koniunkturę w budowlance i wie, kiedy przyjdą większe zyski.

Ile trzeba mieć pieniędzy na biznes? /01.11.2018

Planujesz otwarcie własnej firmy, ale nie wiesz ile musisz mieć pieniędzy na ten cel? Podpowiadamy, jak to sprawdzić i nie dać się zaskoczyć niespodziewanym wydatkom.

Przepisy na zysk /31.08.2018

Prezentujemy 25 sprawdzonych pomysłów na własny bar, pizzerię i lodziarnię. Zakładamy palarnię kawy, salon kosmetyczny, agencję ubezpieczeniową, sklep Żabki i blog modowy. W numerze bilet na Targi Franczyza gratis!

Doświadczenie to za mało /07.09.2018

Tomasz Mazurek mimo wieloletniego doświadczenia w branży wyposażenia wnętrz nie zdecydował się na samodzielne otwarcie sklepu. Wybrał franczyzę. Dlaczego?

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.