Franczyza rządzi / Sieć Da Grasso liczy 180 lokali, wszystkie (oprócz jednego) działają we franczyzie. Tylko w tym roku zostało otwartych osiem nowych pizzerii: w Szczecinie, Oświęcimiu, Bielsku-Białej, Łowiczu, Przasnyszu, Wrocławiu, Łodzi i Legionowie.
Środa
06.06.2018
W tym roku Da Grasso otworzyło już osiem nowych lokali. Do końca roku sieć chciałaby zawiesić szyld na kolejnych 10 pizzeriach.
 

W tej chwili Da Grasso to najliczniejsza franczyzowa sieć pizzerii w Polsce. Liczy 180 lokali, wszystkie (oprócz jednego) działają we franczyzie. Tylko w tym roku zostało otwartych osiem nowych pizzerii: w Szczecinie, Oświęcimiu, Bielsku-Białej, Łowiczu, Przasnyszu, Wrocławiu, Łodzi i Legionowie.
– Do września otworzymy kolejne pięć lokali – zapowiada Hubert Kołodziejski, asystent ds. obsługi placówek franczyzowych w Da Grasso. – Liczymy, że do końca roku nasza sieć będzie liczyć 190 placówek.

Franczyzodawca jest zainteresowany otwarciami praktycznie w każdym rejonie kraju. Miasta, w których Da Grasso szczególnie zależy na uruchomieniu placówek, to m.in.: Opole, Słupsk, Bytom, Tczew, Elbląg. Na pizzerię potrzebny jest lokal o wielkości minimum 100 m2. Szacunkowe koszty inwestycji to 200-250 tys. zł (jeżeli pomieszczenia nie były przystosowane do potrzeb gastronomii). Marka wybiera lokalizacje zarówno w galeriach handlowych, jak i w atrakcyjnych punktach miast.
– Pomimo wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, nasze lokale usytuowane w galeriach i tak w większości pracują – zapewnia Hubert Kołodziejski. – Dzięki temu, że albo mają niezależne wejścia, albo po prostu zarządca galerii to umożliwia. Trzeba też pamiętać, że pizzeria to nie tylko serwowanie posiłków na miejscu. Nasze lokale realizują także zamówienia w dostawie, co w wielu przypadkach nawet w tzw. niehandlowe niedziele pozwala na bardzo dobre obroty.

Franczyzodawca zapewnia, że wspiera swoich licencjobiorców od samego początku – m.in. poprzez pomoc w wyborze lokalu, oszacowaniu kosztów jego przystosowania do potrzeb sieci, przygotowanie projektów technologicznych i aranżacyjnych. Zarówno franczyzobiorcy, jak i ich pracownicy przechodzą szkolenia, przygotowujące ich do pracy na poszczególnych stanowiskach.
Jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci wynosi 12 tys. zł. Opłaty miesięczne zależą od wybranego pakietu sprzedażowego. Podstawowy, w którym menu obejmuje pizzę, startery, sałatki wiąże się z miesięczną opłata franczyzową w wysokości 1464 zł netto. Menu można poszerzyć m.in. o makarony, zupy, dania mięsne.


Inwestycja w pizzerię / Na pizzerię potrzebny jest lokal o wielkości minimum 100 mkw. Szacunkowe koszty inwestycji to 200 – 250 tys. zł (jeżeli pomieszczenia nie były przystosowane do potrzeb gastronomii). Marka wybiera lokalizacje zarówno w galeriach handlowych, jak i w atrakcyjnych punktach miast.
Dane kandydata
Dane kandydata
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
If you see this, leave this form field blank

POPULARNE NA FORUM

Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

A widzę, że https://fitking.pl/trojmiasto/ planuje również ekspansje na Sopot, Gdynia i Elbląg (widzę to w narzędziach do analizy konkurencji).

21 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Na pewno jest to opłacalne widać, że teraz 'bycie fit' jest modne, a z drugiej strony ludzie nie mają czasu gotować (kilkanaście godzin w pracy, później zamiast stać...

21 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Gastronomię czeka świetlana przyszłość

Ludzie coraz bardziej przywiązują wage do tego co jedzą więc modna sa teraz jakies ekokuchnie itd.

5 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2019
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

Na polskim rynku ostatnio pojawiły się piece do pizzy z firmy Moretti Forni. Prawdziwy top topów pieców do pizzy. Dostępne są tutaj

29 wypowiedzi
ostatnia 28.12.2018
Da Grasso - opinie o franczyzie ?

BartS i jak zdecydowałeś się? Ja ciągle myślę od Dagrasso, ale też roważam Biesiadowo i New York Pizza Department. W te dwa pozostałe koncepty dużo niższe koszty...

2 wypowiedzi
ostatnia 22.12.2018
Da Grasso - opinie o franczyzie ?

Cześć, Zastanawiam się nad franczyzą Da Grasso, czy jakiś obecny franczyzobiorca mógłby się wypowiedzieć czy warto ? Jak współpraca z centralą ? Atmosfera tejże...

2 wypowiedzi
ostatnia 23.11.2018
Gastronomia w szkole.

Witam, mój syn chodzi do szkoły Zawodowej na Ul.Gintrowskiego 38 w Warszawie, przyjrzałem się, że jest tak sklepik z żywnością. Zastanawiam się ile taka pani czy pan...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018
Catering dietetyczny

Witam. Poszukuję franczyzy na catering dietetyczny ale nie interesuje mnie wersja gdy dostaję gotowe produkty . Mam wlasną firmę gastronomiczną i moge spokojnie sam o to...

1 wypowiedzi
ostatnia 08.11.2018