Po paczkę do placówki / Pod koniec października InPost uruchomił awizację paczek kurierskich. Kurier po pierwszej nieudanej próbie doręczenia przesyłki kurierskiej pod adres klienta może ją awizować do najbliższego punktu InPost na jego osiedlu.
Sobota
03.11.2018
InPost wprowadził zmiany, na których skorzystają franczyzobiorcy. Na czym one polegają?
 

Pod względem liczby wysyłanych paczek trudno porównać wzmożony okres przedświąteczny z pozostałymi miesiącami. W listopadzie i w grudniu liczba przesyłek wzrasta nawet o kilkaset procent. Wzrost liczby przesyłek (również w skali roku) spowodował konieczność wprowadzenia konkretnych zmian. W tym roku postanowiliśmy rozbudować sieć punktów kurierskich mówi Jacek Michalczyk, kierownik operacyjny regionu w InPost.

Zmienił się także model współpracy z franczyzobiorcami. W najbardziej popularnych lokalizacjach zdarza się, że paczkomaty są wypełnione w 100 proc. Do połowy 2018 roku przesyłki, które ze względu na ten fakt nie mogły trafić do paczkomatu, były przekierowywane (za zgodą klienta) do punktu InPost. W tej chwili punkty InPost będą pełniły rolę magazynów przejściowych. Nie będziemy już pytać klientów o zgodę, ponieważ nie ma takiej konieczności. Gdy paczkomat będzie przepełniony, przesyłka ma trafiać na dwa dni do punktu InPost, z którego klient będzie mógł ją odebrać. Jeżeli w ciągu dwóch dni tego nie zrobi, to paczka w pierwszej kolejności trafi do paczkomatu InPost, do którego pierwotnie klient ją zamawiał tłumaczy Jacek Michalczyk.

Jak na tej zmianie skorzystają franczyzobiorcy? Franczyzodawca twierdzi, że modernizacja systemu zarządzania przesyłką pozytywnie wpłynie na finanse właścicieli punktów InPost. – Franczyzobiorcom wypłacamy prowizję za każdą sztukę przesyłki, która jest pozostawiona do magazynowania. Standardowo jest to 1 zł netto. Dziennie w punkcie franczyzowym przyjmowanych jest średnio od 50 do 80 paczek. Natomiast w listopadzie i w grudniu w lokalizacjach, w których znacznie wzrasta liczba przesyłek, proponujemy franczyzobiorcom na okres dwóch miesięcy podniesienie tej stawki do 2 zł netto za paczkę. Są punkty, w których przekazujemy od 150 do 260 paczek, a w niektórych nawet 500 lub 600. Najlepsze, które w zeszłym roku działały w okresie przedświątecznym, zarabiały od 6 tys. do 12 tys. zł netto – dodaje Michalczyk. 

W tym roku InPost zmienił także oprogramowanie w terminalach do obsługi paczek, w które wyposażane są punkty franczyzowe. Teraz przyjęcie i wydanie paczki jest bardziej intuicyjne i zajmuje nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Skróciliśmy czas magazynowania z 72 na 48 godzin, co zdecydowanie upłynnia obsługę i przyspiesza rotację paczek magazynowanych. Dla kontrahentów jest to istotna zmiana, ponieważ daje możliwość zwiększenia liczby przyjmowanych paczek a tym samym zwiększenie prowizji zapewnia Michalczyk.

To nie koniec zmian, które korzystnie wpłyną na finanse franczyzobiorcy. Od końca października InPost uruchamia też awizację paczek kurierskich. Kurier po pierwszej nieudanej próbie doręczenia przesyłki pod adres klienta, może ją awizować do najbliższego punktu InPost na jego osiedlu. – Dla franczyzobiorców jest to korzystne, ponieważ te przesyłki są lepiej marżowane. Prowizja od każdej awizowanej paczki kurierskiej wynosi 1,40 zł netto. Nie ma znaczenia czy klient odbierze tę przesyłkę czy nie. My wypłacamy prowizję za przyjęcie paczki do magazynowania – mówi Michalczyk. 

Jak otworzyć partnerski punkt InPost? 

Potencjalny franczyzobiorca InPost musi posiadać własny punkt handlowy lub usługowy np. sklep przemysłowy. Wystarczy, jeśli wygospodaruje 2-3 m2 przestrzeni do obsługi przesyłek. Placówka powinna być łatwo dostępna dla klienta, położona od strony ulicy i zlokalizowana w pobliżu parkingu miejskiego. Koszt inwestycji to cena regału na paczki, czyli ok. 300 zł. W trakcie współpracy franczyzobiorca musi uiszczać opłatę agencyjną w wysokości 30 zł, jeśli wypracuje minimum 200 zł prowizji miesięcznie.  


Z paczkomatu do franczyzobiorcy / Do połowy 2018 roku paczki, które nie mieściły się w paczkomatach, za zgodą klienta były przekierowywane do punktu InPost. W tej chwili placówki InPost będą pełniły rolę magazynów przejściowych.

POPULARNE NA FORUM

Szkoła języka angielskiego dla dzieci

Coraz więcej osób inwestuje we wszelkie kursy związane z nauką angielskiego. Nie tylko dorośli poszerzają swoją wiedzę w tym zakresie, ale zapisują również dzieci,...

2 wypowiedzi
ostatnia 20.11.2018
Biznes dla wygodnych

Każdy biznes wymaga ciągłego poszukiwania klientów. Może interaktywne prezentacje jak te https://vsg-digitalsignage.com/pl/system-visonet/prezentacje-interaktywne/...

14 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2018
Pościel hotelowa

Pościel hotelowa to jedna z najważniejszych rzeczy w hotelu. Warto zadbać, by jej jakość była jak najwyższa - skorzystaj z oferty http://www.adamaszek-horeca.pl/ ;)

1 wypowiedzi
ostatnia 09.11.2018
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

Patryk widzę, że nie możesz się zdecydować, ale daj im szansę bo warto naprawdę! Ja nie narzekam!

10 wypowiedzi
ostatnia 03.11.2018
Myjnia samochodowa: Jak umyjesz, tak zarobisz

Dobry i dochodowy interes to własna mobilna myjnia parowa. Bardzo dobre rozwiązania i w pełni kompleksową ofertę ma firma Greensteam. Oferuje, jedne z najlepszych na...

3 wypowiedzi
ostatnia 02.11.2018
zdobienie szkła

super sprawa, podziwiam pasję i trzymam kciuki za rozwój biznesu.

3 wypowiedzi
ostatnia 31.10.2018
zdobienie szkła

Kup sobie jakaś tanią maszynkę do grawerowania i wycinania powierzchni i baw się tym. Przy okazji może coś sprzedasz :D grawer też można wykonywać na szkle a przy...

3 wypowiedzi
ostatnia 27.10.2018
Fotografia

Fajny pomysł :) sam się interesuje fotografią i chciałbym to rozwinąć jakoś. Dlatego teraz zapisałem się na konkurs Amundsen Photo Awards - są świetne nagrody do...

3 wypowiedzi
ostatnia 23.10.2018