Po paczkę do placówki / Pod koniec października InPost uruchomił awizację paczek kurierskich. Kurier po pierwszej nieudanej próbie doręczenia przesyłki kurierskiej pod adres klienta może ją awizować do najbliższego punktu InPost na jego osiedlu.
Sobota
03.11.2018
InPost wprowadził zmiany, na których skorzystają franczyzobiorcy. Na czym one polegają?
 

Pod względem liczby wysyłanych paczek trudno porównać wzmożony okres przedświąteczny z pozostałymi miesiącami. W listopadzie i w grudniu liczba przesyłek wzrasta nawet o kilkaset procent. Wzrost liczby przesyłek (również w skali roku) spowodował konieczność wprowadzenia konkretnych zmian. W tym roku postanowiliśmy rozbudować sieć punktów kurierskich mówi Jacek Michalczyk, kierownik operacyjny regionu w InPost.

Zmienił się także model współpracy z franczyzobiorcami. W najbardziej popularnych lokalizacjach zdarza się, że paczkomaty są wypełnione w 100 proc. Do połowy 2018 roku przesyłki, które ze względu na ten fakt nie mogły trafić do paczkomatu, były przekierowywane (za zgodą klienta) do punktu InPost. W tej chwili punkty InPost będą pełniły rolę magazynów przejściowych. Nie będziemy już pytać klientów o zgodę, ponieważ nie ma takiej konieczności. Gdy paczkomat będzie przepełniony, przesyłka ma trafiać na dwa dni do punktu InPost, z którego klient będzie mógł ją odebrać. Jeżeli w ciągu dwóch dni tego nie zrobi, to paczka w pierwszej kolejności trafi do paczkomatu InPost, do którego pierwotnie klient ją zamawiał tłumaczy Jacek Michalczyk.

Jak na tej zmianie skorzystają franczyzobiorcy? Franczyzodawca twierdzi, że modernizacja systemu zarządzania przesyłką pozytywnie wpłynie na finanse właścicieli punktów InPost. – Franczyzobiorcom wypłacamy prowizję za każdą sztukę przesyłki, która jest pozostawiona do magazynowania. Standardowo jest to 1 zł netto. Dziennie w punkcie franczyzowym przyjmowanych jest średnio od 50 do 80 paczek. Natomiast w listopadzie i w grudniu w lokalizacjach, w których znacznie wzrasta liczba przesyłek, proponujemy franczyzobiorcom na okres dwóch miesięcy podniesienie tej stawki do 2 zł netto za paczkę. Są punkty, w których przekazujemy od 150 do 260 paczek, a w niektórych nawet 500 lub 600. Najlepsze, które w zeszłym roku działały w okresie przedświątecznym, zarabiały od 6 tys. do 12 tys. zł netto – dodaje Michalczyk. 

W tym roku InPost zmienił także oprogramowanie w terminalach do obsługi paczek, w które wyposażane są punkty franczyzowe. Teraz przyjęcie i wydanie paczki jest bardziej intuicyjne i zajmuje nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Skróciliśmy czas magazynowania z 72 na 48 godzin, co zdecydowanie upłynnia obsługę i przyspiesza rotację paczek magazynowanych. Dla kontrahentów jest to istotna zmiana, ponieważ daje możliwość zwiększenia liczby przyjmowanych paczek a tym samym zwiększenie prowizji zapewnia Michalczyk.

To nie koniec zmian, które korzystnie wpłyną na finanse franczyzobiorcy. Od końca października InPost uruchamia też awizację paczek kurierskich. Kurier po pierwszej nieudanej próbie doręczenia przesyłki pod adres klienta, może ją awizować do najbliższego punktu InPost na jego osiedlu. – Dla franczyzobiorców jest to korzystne, ponieważ te przesyłki są lepiej marżowane. Prowizja od każdej awizowanej paczki kurierskiej wynosi 1,40 zł netto. Nie ma znaczenia czy klient odbierze tę przesyłkę czy nie. My wypłacamy prowizję za przyjęcie paczki do magazynowania – mówi Michalczyk. 

Jak otworzyć partnerski punkt InPost? 

Potencjalny franczyzobiorca InPost musi posiadać własny punkt handlowy lub usługowy np. sklep przemysłowy. Wystarczy, jeśli wygospodaruje 2-3 m2 przestrzeni do obsługi przesyłek. Placówka powinna być łatwo dostępna dla klienta, położona od strony ulicy i zlokalizowana w pobliżu parkingu miejskiego. Koszt inwestycji to cena regału na paczki, czyli ok. 300 zł. W trakcie współpracy franczyzobiorca musi uiszczać opłatę agencyjną w wysokości 30 zł, jeśli wypracuje minimum 200 zł prowizji miesięcznie.  


Z paczkomatu do franczyzobiorcy / Do połowy 2018 roku paczki, które nie mieściły się w paczkomatach, za zgodą klienta były przekierowywane do punktu InPost. W tej chwili placówki InPost będą pełniły rolę magazynów przejściowych.

POPULARNE NA FORUM

Punkt przesyłek kurierskich

ja poznałem histroie moich dwóch ostatnich paczek wysyłałem radio i mikroskop zapakowane w pudełka zmierzyłem wymiary wpisałem wyliczyło mi za jedna paczke 25zl za...

68 wypowiedzi
ostatnia 22.04.2020
Co sądzicie o myjni bezdotykowej??

No właśnie podobnie jaki Nikola polecam dodatkowe sprzęty, takie jak odkurzacze, np. udoskonalenie w postaci możliwości płatności kartą.... takie niewielu z nas ma przy...

33 wypowiedzi
ostatnia 19.12.2019
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

też przyklaskuję pomysłowi z wynajmem w selfstorage, dobrze pomyślane :)

13 wypowiedzi
ostatnia 20.01.2019
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

też korzystam z kryspinowskiego magazynu less mess, tzn korzystałem kilka miesięcy temu, bardzo dobra jakośc usługi, jak zajdzie potrzeba to mam sprawdzony magazyn, żeby...

13 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2019
Dom starców - biznes przemilczany

Dobry wieczór, czytam Państwa komentarze i skóra mi cierpnie jak pomyślę, że za parę miesięcy będę musiała oddać moją chorą na Alzheimera Mamę do domu seniora....

13 wypowiedzi
ostatnia 05.01.2019
Dom starców - biznes przemilczany

Nie w każdym domu opieki dzieje się źle. Ja mam matkę w ZOLu Dom Rodzinny w Nowym Dworze Mazowieckim i tam nie można się do niczego przyczepić. Starsze osoby mają...

13 wypowiedzi
ostatnia 23.12.2018
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

jakmieszkasz w krakowie i po drodze Ci do Kryspinowa to spróbuj Less Mess ;)

13 wypowiedzi
ostatnia 08.12.2018
Przychodnia Medyczna - franczyza

teraz to same apteki i przychodnie, spoleczenstwo sie starzeje

4 wypowiedzi
ostatnia 20.11.2018