Dobre miejsce / Na punkt kurierski potrzebny jest lokal o powierzchni 20-50 m2, na parterze, z dostępem do parkingu i łatwym dojazdem.
Piątek
13.09.2019
Sylwia Firek pięć lat temu zdecydowała się na franczyzę Epaka.pl. Biznes rozkręciła nadspodziewanie dobrze.
 

Według „Raportu e-commerce w Polsce 2018”, ponad połowa Polaków robi zakupy on-line. Aż 78 proc. internautów przy zamawianiu produktów korzysta z opcji doręczenia przesyłki kurierem. Nic dziwnego, że rynek usług kurierskich rozwija się bardzo dynamicznie. Kurierska firma Epaka.pl ma obecnie ponad 200 placówek stacjonarnych w całej Polsce. Franczyzodawca nie stawia granicy, jeśli chodzi o wielkość miasta, w którym można otworzyć punkt kurierski.
– Z racji tego, że branża kurierska bardzo dynamicznie się rozwija, zapotrzebowanie na wysyłki kurierskie jest duże w każdym mieście – mówi Joanna Kuśmierczyk, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej Epaka.pl.

Zapracowała na sukces

Sylwia Firek prowadzi oddziały franczyzowe Epaka.pl zarówno w małym, jak i w dużym mieście. Pierwszy, w Myślenicach, otworzyła pięć lat temu.
– Prowadziłam już wówczas własną działalność, związaną z branżą medyczną, miałam lokal i chciałam poszerzyć zakres usług – opowiada Sylwia Firek. – Po pierwsze, w poprzedniej branży nie widziałam już możliwości rozwoju. Po drugie, pracowałam sama, bo nie stać mnie było na zatrudnienie pracownika, co na dłuższą metę było uciążliwe i też męczące.
Franczyzobiorczyni przyznaje, że jednak nie od razu biznes wszedł na wysokie obroty, że trzeba było poświęcić trochę czasu na jego rozkręcenie.
– Ale szkoliłam się we franczyzowym punkcie w Zielonej Górze, gdzie w ofercie były wyłącznie usługi kurierskie i widziałam, jak świetnie może prosperować taki biznes. Miałam więc motywację do działania – mówi Sylwia Firek.
Z czasem zrezygnowała z prowadzonego wcześniej biznesu medycznego, bo klientów na usługi kurierskie przybywało. Dziś zatrudnia w myślenickim oddziale dwie osoby na etatach i stażystkę. Jak mówi, liczba paczek, które obecnie przechodzą przez ten punkt przekroczyła nawet założenia, jakie w tym zakresie robiła centrala.
– Na taki efekt trzeba po prostu ciężko pracować – podkreśla Sylwia Firek. – Ja przede wszystkim zawsze dbałam o profesjonalną obsługę. Dzięki temu, że w Myślenicach mam zaufanych pracowników, mogłam zdecydować o otwarciu kolejnego oddziału, tym razem w Krakowie. Wystartował na początku maja. To zupełnie inny rynek, duże miasto z silną konkurencją, ale myślę, że tutaj też sobie poradzę.
Na punkt kurierski potrzebny jest lokal o powierzchni 20-50 m2, na parterze, z dostępem do parkingu i łatwym dojazdem. Jak zapewnia franczyzodawca, na inwestycje trzeba przeznaczyć nie więcej niż 20 tys. zł brutto. Jest to koszt opłaty wstępnej, w której zawierają się też wszystkie narzędzia i wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności. Opłaty marketingowe naliczane są dopiero od siódmego miesiąca działalności i nie przekraczają 199 zł brutto.


Sylwia Firek / Przede wszystkim zawsze dbałam o profesjonalną obsługę. Dzięki temu, że w Myślenicach mam zaufanych pracowników, mogłam zdecydować o otwarciu kolejnego oddziału.