Zarobek na sprzedaży pączków

Budżet na start / Kwotę inwestycji franczyzodawca Dobrej Pączkarni szacuje na 150-250 tys netto.
Środa
27.03.2024
Od 300 do nawet 1,5 tys. sztuk – tyle pączków dziennie sprzedaje się w punktach Dobrej Pączkarni. Czy w takim razie pączki to opłacalny biznes?
 

Dobra Pączkarnia ma 52 pączkarnie i plan, aby na koniec roku było ich 60.

– Właśnie pracujemy nad otwarciem dwóch kolejnych placówek. Otrzymujemy kolejne zgłoszenia od zainteresowanych nasza franczyzą i prowadzimy rozmowy na różnym stopniu zaawansowania. Sądzę, że 60 lokali na koniec roku to realny cel – mówi Jacek Kloc, dyrektor ds. franczyzy Dobrej Pączkarni.

Pączkarnie są wszędzie

Koncept zdecydowanie stawia na franczyzę – ma tylko jedną placówkę własną. Dobra Pączkarnia otwiera lokale w miastach różnej wielkości.

– Na naszym radarze są zarówno największe miasta wojewódzkie, w których naszych pączkarni jeszcze nie ma (np. Białystok, Łódź) oraz miasta średniej wielkości – można powiedzieć miasta wojewódzkie dawnego 49-wojewódzkiego podziału administracyjnego – dodaje Jacek Kloc. – Chcemy zagospodarować również kolejne miejscowości nadmorskie (np. Łeba, Władysławowo) oraz uruchomić punkty w najpopularniejszych miejscowościach górskich.
Większość pączkarni działa całorocznie. Wyjątkiem jest pas nadmorski, gdzie są czynne sezonowo. Tutaj wyjątkiem są Świnoujście i Kołobrzeg, gdzie przez cały rok funkcjonują po dwie pączkarnie.
Do smażenia i sprzedaży pączków potrzebny jest lokal w miejscu o dużym natężeniu ruchu pieszego. Preferowana powierzchni to powyżej 40 m2. Potrzebne są też duże witryny, aby widać było, jak przygotowywane są pączki.

Ile kosztuje otwarcie pączkarni? Kwotę inwestycji franczyzodawca szacuje na 150-250 tys netto. W tek kwocie zawiera się opłata licencyjna, wyposażenie technologiczne, identyfikacja wizualna oraz koszt adaptacji lokalu.

– Ten ostatni parametr jest bardzo zmienny, w zależności od lokalu jakim dysponujemy i wymaganego zakresu prac, stąd taki zakres kwoty inwestycji – zastrzega Jacek Kloc.

Wsparcie krok po kroku

Wbrew pozorom doświadczenie cukiernicze ani nawet gastronomiczne nie jest konieczne, aby poprowadzić pączkarnię na licencji.

– Przede wszystkim poszukujemy osób zaangażowanych i gotowych nie tylko zainwestować, ale aktywnie prowadzić potem swój lokal – podkreśla Jacek Kloc.

Jednorazowa opłata licencyjna wynosi 25 tys. zł. Płaci się ją w dwóch turach – 8 tys. zł przy umowie przedwstępnej i 17 tys. zł przy podpisaniu umowy franczyzowej. Po uruchomieniu pączkarni pobierane są dwie opłaty, naliczane od obrotu netto: 5 proc. prowizji i 2 proc. opłaty marketingowej.

– Od początku wspieramy naszych franczyzodawców. Wspólnie analizujemy dostępne oferty, aby wybrać optymalną lokalizację. Potem projektujemy pączkarnię, a na etapie realizacji inwestycji współpracujemy z partnerem w taki sposób, aby wykorzystać nasze doświadczenie i jego zaangażowanie na miejscu, dzięki czemu możemy uruchomić lokal w krótszym czasie, przy jednocześnie niższych nakładach na inwestycję – wylicza Jacek Kloc. – Na etapie prowadzenia pączkarni jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi franczyzobiorcami, szkolimy, doradzamy, poprawiamy. Wprowadzamy do oferty nowe produkty i jednocześnie czuwamy nad różnego rodzaju obowiązkami formalnymi, informujemy o zmianach w przepisach.

Dzienna sprzedaż

Dobra Pączkarnia ma w ofercie w sumie 100 smaków pączków. Oczywiście wszystkie nie są naraz dostępne w kadym lokalu. Zwykle w pączkarni jest w sprzedaży kilkanaście smaków każdego dnia. A ile się sprzedaje?

– Prowadzimy lokale w miejscach o bardzo zróżnicowanej charakterystyce, od blisko dwumilionowej Warszawy do niespełna 20-tysięczne Wadowice, plus mniejsze miejscowości z pączkarniami sezonowymi. W praktyce sprzedaż waha się od 300 do nawet 1,5 tys. sztuk dziennie – informuje Jacek Kloc.
Nie ukrywa, że sprzedaż pączków ma charakter sezonowy.

– Wyłączając miejscowości o charakterze turystycznym okres letni to z reguły czas, w którym sprzedaje się mniej pączków – przyznaje Jacek Kloc. – Szukamy jednak najlepszych lokalizacji, aby pączkarnie już od pierwszych dni funkcjonowania były rentowne. Zwrot z inwestycji według naszych założeń nie powinien przekraczać 12 miesięcy. Zrealizowaliśmy to założenie w większości lokali.

WIZYTÓWKA DOBREJ PĄCZKARNI

Franczyzowa sieć pączkarni.

  • 52 lokale
  • inwestycja 150-250 tys. zł netto
  • opłata wstępna 25 tys.

Jacek Kloc, dyrektor ds. franczyzy Dobrej Pączkarni: / "Przede wszystkim szukamy osób zaangażowanych i gotowych nie tylko zainwestować, ale aktywnie prowadzić potem swój lokal."