Handlowa batalia trwa
Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 3,4 proc. w porównaniu z wynikiem zanotowanym przed rokiem. Eksperci są zgodni, że dla rynku handlowego to dobry sygnał. Jednak nie wszyscy jego uczestnicy mają powody do zadowolenia.
- Dane te są obiecujące i wskazują na pobudzenie gospodarki. Jednak należy pamiętać, że są to wyniki uśrednione dla całego handlu i zupełnie inaczej te wskaźniki wyglądają w przypadku np. dyskontów, a inaczej w mniejszych sklepach, które według danych zbieranych przez PIH, od dłuższego czasu wykazują regularne spadki w sprzedaży detalicznej – mówi Maciej Ptaszyński, dyektor generalny Polskiej Izby Handlu. - Dane podane przez GUS są ogólnie pozytywnie, ale nie dajmy się złapać w pułapkę statystyki, bo nie wszędzie wyniki sprzedaży są tak optymistycznie.
Małe sklepy spożywcze przegrywają rywalizację z dyskontami. Na koniec ubiegłego roku „spożywczaków” było w Polsce 318 tys., po pierwszym kwartale 2013 – o 3 tys. mniej. Coraz więcej właścicieli osiedlowych sklepów wybiera franczyzę, szukając pod szyldem znanej marki przewag konkurencyjnych, które pozwolą im przetrwać i zarabiać. Jak podaje Raport o franczyzie PROFIT system, w 2012 roku liczba małych sklepów na licencji powiększyła się o 648 do 21,1 tys.
Według CBOS najchętniej wybieranym miejscem robienia zakupów są dyskonty – tak uważa 49 proc. badanych. Sklepy osiedlowe wybiera 18 proc., a supermarkety 16 proc. konsumentów. A jednak zdaniem Janusza Bartkowiaka z Grupy Muszkieterów to właśnie supermarkety mają największe szanse skutecznie konkurować z tanimi dyskontami.
- Kolejne lata to będzie czas supermarketów. Aktualnie zatarły się już różnice na poziomie cen między tymi dwoma formatami. Są nawet sieci supermarketów, które oferują produkty tańsze niż w dyskontach – zauważa.
Zdaniem Marii Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, rosnąca sprzedaż detaliczna to powód do zadowolenia dla wszystkich rynkowych graczy. Specjalista zaznacza jednak, że w następnych latach swoje branżowe udziały powiększać będą głównie dyskonty i supermarkety operujące na powierzchni do 1 tys. m2, a także małe sklepy franczyzowe.
- Kiedyś ukułem takie stwierdzenie „integruj się albo giń”, nawiązujące do korzyści wynikających z przystępowania do sieci franczyzowych. Mały handel niezależny będzie się marginalizował, ale franczyza na rynku spożywczym jako pewna forma współpraca osiągnęła w Polsce pewną doskonałość. Najlepsi dawcy licencji pozwolą właścicielom małych sklepów skutecznie walczyć o klienta, chociaż odbędzie się to kosztem wprowadzenia wyśrubowanych standardów działania – zapowiada Faliński.
Wśród ogólnego optymizmu wywołanego publikacją danych o sprzedaży nie brak i głosów studzących entuzjazm. Do sceptyków należy Jan Domański, rzecznik Eurocashu, największego franczyzodawcy na polskim rynku handlowym.
- Narastająco od początku roku, wzrost sprzedaży żywności wyniósł 0,5%. Z kolei wg danych GUS sprzedaż w przedsiębiorstwach hurtowych w sierpniu była niższa o 1,1 proc. W naszej ocenie za wcześnie byłoby uznać to za trwały sygnał poprawy koniunktury, szczególnie w obliczu spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw nie widać istotnych przesłanek do wzrostu popytu konsumentów. Dalej widać spowolnienie i oczekujemy, że będzie to dość trudny rok dla naszej branży, co może przyczynić się do jej szybszej konsolidacji – mówi Domański.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Marka chce się stać dla lokalnych sklepów platformą technologiczną, która usprawnia ich funkcjonowanie.
– Duży potencjał rozwoju widzimy z franczyzobiorcami, którzy zarządzają 5-10 sklepami. Ale już jeden lokal może generować dobre wyniki – mówi Marek Lipka, dyrektor generalny Eurocash Franczyza.
Produkty spożywcze sprzedają się bez względu na sytuację gospodarczą. Jak otworzyć i prowadzić sklep, który je oferuje?
Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes przeanalizowaliśmy w marcowym wydaniu magazynu.
Widmo powstania ustawy regulującej franczyzę, uruchomienie studiów Zarządzanie Franczyzą, powiększenie grona sygnatariuszy Kodeksu Dobrych Praktyk to zaledwie kilka z ważnych wydarzeń dla rynku franczyzy w Polsce w 2022 r.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów