Nauka i biznes - dobrze rokująca para
Eliza Orepiuk-Szymura
Czy studia podyplomowe „Zarządzanie sieciami handlowymi” to wspólny projekt Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Grupy Muszkieterów, czy w projekcie bierze udział jeszcze jakaś sieć handlowa?
Studia podyplomowe „Zarządzanie sieciami handlowymi” to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Grupy Muszkieterów – największej sieci franczyzowej w Polsce w kategorii supermarketów spożywczych Intermarché oraz typu „dom i ogród” Bricomarché. Jest to wyjątkowy i pierwszy tego typu projekt w Polsce, opierający się na współpracy pomiędzy siecią handlową, a uczelnią państwową. Ze strony biznesowej w projekt zaangażowana jest wyłącznie Grupa Muszkieterów. Pracująca na co dzień kadra kierownicza Muszkieterów będzie obok doświadczonych pracowników uniwersyteckich stanowić część wykładowców.
Czyją inicjatywą było wprowadzenie nowego kierunku na studiach i czym podyktowaną?
Utworzenie studiów podyplomowych „Zarządzanie sieciami handlowymi” było inicjatywą Grupy Muszkieterów, która obserwując trendy i ewolucję sektora handlowego w Polsce, dostrzegła potrzebę powstania takiego kierunku, który pozwoliłby zainteresowanym kształcić się pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym w zakresie kierowania sieciami handlowymi oraz zapewniłby branży w przyszłości wykwalifikowaną kadrę menedżerską. Biorąc pod uwagę to, że handel jest obecnie najlepiej rozwijającym się sektorem gospodarki, który w Polsce odpowiada za prawie 25 proc. zatrudnienia, Grupa Muszkieterów chce wyjść naprzeciw zarówno oczekiwaniom młodych, jak i wymaganiom rynku. Wobec tego postanowiliśmy stworzyć studia, które staną się kompendium wiedzy i doświadczeń w tej dziedzinie. Inną przesłanką jest to, iż sklepy wielkopowierzchniowe, do których należą Intermarché, odpowiadają w tej chwili za 50 proc. wielkości sprzedaży artykułów spożywczych. Ze względu na wielkość i złożoną strukturę tym bardziej potrzebują doświadczonej i wyspecjalizowanej kadry, która będzie mogła nimi sprawnie i skutecznie zarządzać.
Ile czasu trwają studia i jaki zakres wiedzy będą obejmowały? Czy uczestnicy kierunku będą otrzymywali dyplom na zakończenie studiów? Jaki tryb nauczania będą miały studia?
Program studiów obejmuje 164 godziny zajęć, czyli dwa semestry kursów prowadzonych w trybie zaocznym. – weekendowym. Absolwenci otrzymają dyplom ukończenia studiów podyplomowych. Studenci poprzez praktyczne zajęcia będą czerpać wiedzę z takich obszarów jak: zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym i marką handlową, komunikacja marketingowa, handel elektroniczny, społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), zarządzanie zasobami ludzkimi, negocjacje w biznesie. Studia mają na celu optymalne przygotowanie przyszłych menedżerów do kierowania sieciami handlowymi, dlatego plan został przygotowany z dużym naciskiem na zajęcia praktyczne. Dostarczą one zarówno niezbędną wiedzę teoretyczną, ale także umożliwią kontakt z aktywnymi zawodowo specjalistami z Grupy Muszkieterów, którzy poprzez liczne laboratoria i case studies, podzielą się ze studentami swoim doświadczeniem.
Czy jest to pierwszy tego typu kierunek w Polsce?
Tak, są to pierwsze tego typu studia w Polsce, pod względem współpracy między siecią handlową, a uczelnią państwową. Jednakże, nie jest to całkowita nowość na rynku globalnym, gdyż bliska kooperacja między uczelniami a biznesem, to działania praktykowane przez najlepsze uniwersytety ekonomiczne na całym świecie. To ogromna szansa dla przyszłych menedżerów, którzy pragną podnosić swoje kompetencje pod okiem specjalistów. Mamy również nadzieję, że dzięki sukcesowi tego pomysłu, podobne działania zostaną wdrożone w innych krajach, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché.
Ilu uczestników Państwo przewidujecie w roku 2015/2016?
Ze względu na fakt, iż rekrutacja cały czas trwa, nie jesteśmy w stanie z całą pewnością odpowiedzieć na pytanie ile osób finalnie będzie uczestniczyć w programie.
Kto jeszcze będzie wśród prelegentów oprócz Państwa przedstawicieli i Uniwersytetu Ekonomicznego?
Prelegentami będą przede wszystkim wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz doświadczeni przedstawiciele Grupy Muszkieterów – specjaliści w swojej dziedzinie, m.in. dyrektor ds. logistyki, kierownik ds. komunikacji czy kierownik marketingu strategicznego Grupy Muszkieterów. Tak dobrana kadra zapewni przyszłym słuchaczom, zarówno podstawę merytoryczną w zakresie zarządzania i prowadzenia działalności biznesowej, jak i pozwoli zapoznać się z praktyczną stroną kierowania sieciami handlowymi, opierającą się głównie na doświadczeniach dyrektorów i kierowników.
Do kogo skierowane są studia?
Studia skierowane są do absolwentów studiów I i II stopnia, studentów i pracowników handlowych pragnących podnieść swoje kwalifikacje oraz poszerzać wiedzę z zakresu zarządzania sieciami handlowymi.
Jaki będzie zakres tematyczny zajęć z panią?
W Grupie Muszkieterów odpowiadam za działania Public Relations, Public Affairsoraz strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. Do moich zadań należy także zarządzanie komunikacją wewnętrzną między wszystkimi spółkami Grupy. W trakcie wykładów moi studenci dowiedzą się także jak tworzyć strategię CSR na przykładzie różnych case studies i w jaki sposób zmierzyć i ocenić efektywność poszczególnych projektów. Będziemy także rozmawiać o znaczeniu CSR w relacjach z nabywcami, czy pracownikami oraz o tym jak zaangażowanie społeczne może współgrać z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań biznesowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Co zrobić, by dorobić się majątku, prowadząc własną firmę? Ciężka praca, odwaga, elastyczność, wyczucie rynku – może to truizmy, ale to też najlepsza droga do biznesowego sukcesu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów