Projekt podatku do kosza, ale protesty trwają

Są szanse, że rząd wycofa się z opodatkowania franczyzy. Ustawodawca zapowiedział też, że odejdzie od planu opodatkowania handlu w soboty i niedziele. Kupcy będą mogli też odliczyć podatek obrotowy od CIT.
Czwartek
11.02.2016
Franczyzobiorcy manifestowali pod Sejmem. Nie zgadzają się na podatek, który obciąża ich w ten sam sposób co sieci handlowe należące do koncernów.
 

Rząd zapowiedział daleko idące zmiany w projekcie dotyczącym podatku od obrotu, ale nie ostudziło to emocji przedsiębiorców franczyzowych, których danina miała dotknąć. Właściciele małych sklepów zrzeszonych w sieciach protestowali przed Sejmem, niosąc na transparentach hasła w rodzaju: „Pogrzeb polskiego handlu”, „Nie jestem supermarketem, a zapłacę ten sam podatek”, „Nie damy zniszczyć polskiego handlu”. Według wstępnego projektu rządowego podatek od obrotu miał bowiem w taki sam sposób uderzyć w należące do zagranicznych koncernów sieci dyskontowe i hipermarketowe, co w rodzimych kupców – tylko dlatego, że są oni zrzeszeni w ramach sieci franczyzowych.  

Taka formuła podatkowa przyniosłaby efekt odwrotny do tego, jaki pierwotnie zakładała rządząca partia. Podatek miał wyrównać szanse między małym polskim handlem a dużymi sieciami, tymczasem mógłby doprowadzić do upadku wielu sklepów należących do polskich przedsiębiorców.
Gdyby podatek wszedł w życie w pierwszej wersji, wówczas musiałbym prawdopodobnie zrezygnować z członkostwa w sieci franczyzowej, do której należę. Wtedy moje możliwości konkurowania z dużymi placówkami handlowymi znacznie by spadły. Straciłbym rozpoznawalną markę i korzystne warunki zatowarowania. Prawdopodobnie w dalszej perspektywie oznaczałoby to, że muszę zamknąć biznes – Tomasz Kosiński, franczyzobiorca marki Lewiatan z Poznania, jeden z protestujących.  

Po interwencji organizacji branżowych i licznych protestach ze strony samych zainteresowanych – franczyzobiorców – rząd wycofał się z pierwotnej koncepcji i zapowiedział ponowną definicję franczyzy. Z reprezentacją manifestujących spotkał się Jarosław Gowin, który w imieniu rządu przekazał im informację o planowanych zmianach. Wynika z niej, że ustawodawca odejdzie od planu opodatkowania handlu w niedziele. Kupcy będą mogli też odliczyć podatek obrotowy od CIT.

Kolejna wersja projektu ustawy o podatku handlowym ma być gotowa 18 lutego.

Czytaj więcej o podatku obrotowym od sieci franczyzowych:


Grzegorz Morawski
dziennikarz