Rząd jednak nie opodatkuje franczyzy?

8 lutego franczyzobiorcy PSH Lewiatan protestowali w Lublinie. Na czwartek 11 lutego zapowiadany jest protest franczyzobiorców w Warszawie przed Sejmem.
Środa
10.02.2016
Kolejni ministrowie podzielają wątpliwości w sprawie podatku od handlu. A właściciele sklepów franczyzowych manifestują.
 

Zmiażdżony krytycznymi uwagami rządowy projekt podatku od handlu ma zyskać nową formę. Takie zapowiedzi popłynęły w ubiegłym tygodniu z obozu rządowego po tym, jak swoje obawy związane z wprowadzeniem daniny zgłosili franczyzobiorcy i franczyzodawcy. Podatek, który w założeniu miał chronić polski handel, został skonstruowany w taki sposób, że w jednakowym stopniu obciążyłby zarówno zagraniczne sieci dyskontowe, jak i małe rodzime sklepy zrzeszone w sieciach franczyzowych.

Rząd nie pozostał obojętny wobec krytyki. Jak donosi Rzeczpospolita, projekt budzi sprzeciw szczególnie dwóch ministrów – Jarosława Gowina oraz Mateusza Morawieckiego. Kierowany przez Gowina resort nauki zgłosił uwagi dotyczące szczególnie opodatkowania handlu w weekendy oraz sieci franczyzowych. Jak nieoficjalnie wiadomo, obecny projekt podatku już trafił do kosza, a ministerstwo finansów pracuje nad nową wersją. Jego szef, Paweł Szałamacha, ma coraz mniej czasu, bo podatek miał zacząć obowiązywać od 1 kwietnia. W środę 10 lutego minister ma spotkać się z przedstawicielami branży handlowej.

Rząd milczy, franczyzobiorcy protestują

W walkę o powstrzymanie zmian ustawowych zaangażowały się organizacje reprezentujące przedsiębiorców z branży handlu detalicznego. Polska Izba Handlu zaprosiła na 8 lutego przedstawicieli rządu na konsultacje w sprawie podatku. Nie pojawił się jednak żaden z ministrów.
– Jest to o tyle rozczarowujące, że w spotkaniu uczestniczyli franczyzobiorcy, których ta ustawa dotknie najbardziej i liczyli na rozmowę z rządem – mówił Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Tymczasem trwa zbieranie podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło w sprawie niesprawiedliwego opodatkowania sieci franczyzowych. Jednocześnie też franczyzobiorcy organizują manifestacje, by zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie niosłoby wprowadzenie podatku w obecnej formie. 8 lutego w Lublinie manifestowali przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kupców i Przedsiębiorców Polskich „RAZEM”, współpracujący z Polską Siecią Handlową Lewiatan. Na 11 lutego zapowiedziany jest też protest franczyzobiorców pod Sejmem.
– Projekt ustawy zaprezentowany 2 lutego br. uderza bardzo mocno w polskie sklepy, ponieważ będą one traktowane na potrzeby podatku jako jeden wielki podmiot, który będzie odpowiedzialny za kilka tysięcy NIPów, tylko dlatego, że na sklepach widnieje to samo logo. Oznacza to, że sklep w Lublinie będzie uzależniony podatkowo od sumy obrotów sklepów np. w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie – tłumaczą przedsiębiorcy w liście do mediów.

Oczekują, że ustawodawca wyłączy franczyzę z postanowień podatkowych i odstąpi od naliczania podatku w weekendy i święta. Postulują też zastosowanie dla małych przedsiębiorstw (do 10 mln euro) i średnich (do 50 mln euro rocznie) stawki podatku nie wyższej niż 0,3 proc. przy obrotach powyżej kwoty wolnej w wysokości 12 mln zł rocznie. Obecny projekt ustawy podatkowej dostępny jest tutaj.
– Głównym problemem będzie rozpad polskich sieci i bankructwo wielu polskich sklepów. W konsekwencji nastąpią zwolnienia pracowników i wzrost bezrobocia. Jeżeli sklep wyszedłby z sieci, zostanie sam bez dostępu do dobrych cen zakupu, bez gazetek, czyli nie będzie w stanie konkurować cenowo na rynku. Klientów będzie coraz mniej i w konsekwencji sklep padnie. Dalej zagrożony będzie los naszych dostawców: lokalnych producentów żywności, hurtowników, piekarni, zakładów mięsnych, rolników, którzy swoją produkcję głównie opierają na sprzedaży do polskich sklepów, gdyż bardzo często nie stać ich na współpracę z hipermarketami – mówią uczestnicy lubelskiego protestu. Wielu z nich pojawi się na manifestacji w Warszawie. Jej współorganizatorem jest Polska Organizcja Franczyzodawców, która od początku zabiera głos w dyskusji na temat planów wprowadzenia podatku obrotowego. Eksperci POF przygotowali też dokumenty, w których negatywnie opiniują wstępny projekt podatku.

Akcja protestacyjna trwa też w internecie pod hasłem #ListDoPaniBeaty. W jej ramach franczyzobiorcy sklepów spożywczych opowiadają o swoich biznesach i dzielą się obawami związanymi z planami wprowadzenia podatku.

 


Grzegorz Morawski
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator

Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...

2 wypowiedzi
ostatnia 30.07.2024
Carrefour Express - supermarket na licencji

Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...

20 wypowiedzi
ostatnia 22.07.2024
sklepy spożywcze

Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...

7 wypowiedzi
ostatnia 25.03.2024
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami

Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna

1 wypowiedzi
ostatnia 24.03.2024
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator

Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...

2 wypowiedzi
ostatnia 30.09.2023
Nagrodzeni franczyzobiorcy

Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....

1 wypowiedzi
ostatnia 03.02.2023
sklepy spożywcze

Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.

7 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2022
Jubileuszowy sklep

Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów

1 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022