Franczyzobiorcy idą na Sejm
Dyskusja na temat rządowego projektu podatku od sieci handlowych nabiera rumieńców. Rząd wprawdzie wycofał się z niefortunnego kryterium powierzchniowego, ale zaproponowane zmiany są dalekie od tych, jakie postulowali przedstawiciele handlowej franczyzy, o czym pisaliśmy w artykule Podatkiem w sieci handlowe i franczyzę. Delegacja Polskiej Organizacji Franczyodawców przedstawiła swoje postulaty za zwolnieniem franczyzy z podatku na spotkaniu z ministrem Morawieckim. Tymczasem w obecnym kształcie podatek obciąża zarówno sieci dyskontów, jak i koncepty franczyzowe. Choć te ostatnie, jako zrzeszenia małych, polskich przedsiębiorców, miał w zamyśle chronić.
– Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że Ministerstwo Finansów utrzymało kontrowersyjny zapis wspólnego opodatkowania przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych. Jest to nie tylko sprzeczne z zapowiedziami PiS z kampanii wyborczej, ale również z polskim prawem – mówił Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu podczas konferencji poświęconej zmianom podatkowym.
Jego zdaniem wiele polskich sklepów działających w sieciach franczyzowych nie płaciłoby podatku od sprzedaży detalicznej, gdyby nie działało w sieciach. Tymczasem, według projektu ustawy mały sklep zrzeszony we franczyzie ma zapłacić taką samą stawkę podatku co wielka sieć dyskontowa czy sieć hipermarketów. To zaś będzie ponad siły polskich sklepikarzy pracujących na dużo niższej rentowności niż dyskonty czy hipermarkety.
– Jest to dodatkowo sprzeczne zarówno z ordynacją podatkową, jak i z ustawą o ochronie konkurencji i konsumenta. Dlatego nie będziemy czekali bezczynnie i rozpoczęliśmy jako Polska Izba Handlu działania pokazujące szkodliwość tej ustawy. Dodatkowo oddolnie działania rozpoczęli sami przedsiębiorcy, którzy 11 lutego organizują w Warszawie demonstrację przeciwko działaniom Ministerstwa Finansów – dodał Maciej Ptaszyński.
Polska Izba Handlu rozpoczęła akcję wysyłania listów do prezes rady ministrów oraz parlamentarzystów z żądaniem zmiany ustawy i ochrony polskiego handlu. Na sklepach należących do sieci franczyzowych zawisną billboardy, a w mediach ukażą się nekrologi ogłaszające śmierć polskiego handlu tradycyjnego. Na 8 lutego organizacja zaprosiła ministra finansów na własne konsultacje.
Sieci w panice
Do protestów dołączają się kolejne koncepty franczyzowe, wydając oświadczenia i śląc apele do rządzących.
„Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw handlowych. Zgodnie z wielokrotnymi zapowiedziami rządzących, ustawa miała bronić polskiego handlu i spowodować, aby sieci zewnętrzne transferujące zyski za granicę zaczęły płacić podatki w Polsce. Tymczasem, zamiast zapowiadanej ustawy o sieciach wielkopowierzchniowych mamy do czynienia z ustawą, która największy ciężar nakłada na polskie sieci franczyzowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe. Obowiązek opłacania podatku przez sieci franczyzowe w imieniu zrzeszanych placówek handlowych spowoduje upadłość franczyzodawców już po pierwszym miesiącu jej obowiązywania, co w konsekwencji skutkować będzie rozpadem polskich sieci i bankructwem większości ich członków. Sytuacja jest dramatyczna, ponieważ dotyczy około 25 tys. polskich sklepów działających w różnych polskich sieciach franczyzowych, w tym blisko 3 tys. sklepów należących do Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan. Skutki społeczne będą jeszcze bardziej drastyczne dla polskiej gospodarki. Upadek sieci handlowych to zagrożenie bytu dziesiątek tysięcy pracowników i ich rodzin (tylko w Lewiatanie zatrudnionych jest obecnie około 23 tys. pracowników). Zagrożony będzie również los naszych dostawców: lokalnych producentów żywności, hurtowników, piekarni, zakładów mięsnych, rolników dostarczających warzywa i owoce, z którymi łączy nas wieloletnia partnerska współpraca” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Polską Sieć Handlową Lewiatan.
„Zwracamy uwagę, że skutkiem dodatkowym będzie upadek systemów franczyzowych, które są dla polskich sklepów jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do walki z zagraniczną konkurencją i pozwalają na oferowanie konsumentom podobnych warunków zakupu towarów i usług. Wielokrotnie jedynym „zyskiem” właściciela sklepu funkcjonującego w systemie franczyzowym jest „wynagrodzenie” otrzymywane od franczyzodawcy za świadczone usługi promocyjne i marketingowe. Bez korzyści, jakie niesie za sobą uczestnictwo w sieci franczyzowej nie będzie możliwe skuteczne konkurowanie z zagranicznymi dyskontami i hipermarketami” – napisał z kolei zarząd Spar Polska.
Sklepy medyczne też zagrożone
Swój niepokój wyraziła też Ogólnopolska Izba Wyrobów Medycznych POLMED. Jej sprzeciw budzi fakt, że projekt nie przewiduje zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej przychodu osiąganego w związku ze sprzedażą wyrobów medycznych finansowanych publicznie w trybie zaopatrzenia (np. pieluchomajtki, ortezy, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie).
– Izba POLMED wnioskuje o pilną zmianę zapisów w tym zakresie, ponieważ zwolnienie takie jest przewidziane dla obrotów ze sprzedaży wyrobów i leków refundowanych w systemie recept lekarskich. Pominięcie w projekcie kwestii sprzedaży wyrobów medycznych, które pacjent nabywa w trybie zaopatrzenia na podstawie zleceń lekarskich wydaje się przypadkowe, ale bardzo groźne – twierdzą przedstawiciele organizacji.
POF zaprasza franczyzobiorców i franczyzodawców do wysyłania protestów do premier Szydło i do Ministerstwa Finansów. – Będziemy też obecni na manifestacji przed Sejmem – zapowiada Monika Dąbrowska, prezes POF. Stanowisko i postulaty Polskiej Organizacji Franczyzodawców można przeczytać na franczyza.org.pl.
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
W branży spożywczej nie brakuje silnych marek, które rozwijają się przez franczyzę. Przyjdź na Targi Franczyza 24-26 października i poznaj ich licencję na biznes.
22 października 2024 roku o godz. 18:00 odbędzie się bezpłatny webinar pt. "5 kroków do otwarcia własnej Żabki". Spotkanie poprowadzą specjaliści ds. franczyzy Żabki, a gościem specjalnym będzie franczyzobiorca sieci.
W związku z planowanym wejściem na warszawską giełdę Żabka – w ramach oferty publicznej – sprzedaje akcje inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Ile trzeba za nie zapłacić?
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów