Jeśli zapisy podatkowe wejdą w życie w obecnym kształcie, franczyzobiorcy zostaną obłożeni podatkiem jakby byli międzynarodową korporacją. Podatek miał wyrównać szanse między dużymi firmami a małymi polskimi firmami, tymczasem mocniej bije w małe. PiS uderza we własnych wyborców!
Czwartek
04.02.2016
Atmosfera wokół rządowego projektu podatku od handlu robi się coraz gorętsza. Franczyzobiorcy biorą sprawy w swoje ręce i na 11 lutego zapowiadają manifestację.
 

Dyskusja na temat rządowego projektu podatku od sieci handlowych nabiera rumieńców. Rząd wprawdzie wycofał się z niefortunnego kryterium powierzchniowego, ale zaproponowane zmiany są dalekie od tych, jakie postulowali przedstawiciele handlowej franczyzy, o czym pisaliśmy w artykule Podatkiem w sieci handlowe i franczyzę. Delegacja Polskiej Organizacji Franczyodawców przedstawiła swoje postulaty za zwolnieniem franczyzy z podatku na spotkaniu z ministrem Morawieckim. Tymczasem w obecnym kształcie podatek obciąża zarówno sieci dyskontów, jak i koncepty franczyzowe. Choć te ostatnie, jako zrzeszenia małych, polskich przedsiębiorców, miał w zamyśle chronić.
– Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że Ministerstwo Finansów utrzymało kontrowersyjny zapis wspólnego opodatkowania przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych. Jest to nie tylko sprzeczne z zapowiedziami PiS z kampanii wyborczej, ale również z polskim prawem  – mówił Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu podczas konferencji poświęconej zmianom podatkowym.

Jego zdaniem wiele polskich sklepów działających w sieciach franczyzowych nie płaciłoby podatku od sprzedaży detalicznej, gdyby nie działało w sieciach. Tymczasem, według projektu ustawy mały sklep zrzeszony we franczyzie ma zapłacić taką samą stawkę podatku co wielka sieć dyskontowa czy sieć hipermarketów. To zaś będzie ponad siły polskich sklepikarzy pracujących na dużo niższej rentowności niż dyskonty czy hipermarkety.
– Jest to dodatkowo sprzeczne zarówno z ordynacją podatkową, jak i z ustawą o ochronie konkurencji i konsumenta. Dlatego nie będziemy czekali bezczynnie i rozpoczęliśmy jako Polska Izba Handlu działania pokazujące szkodliwość tej ustawy. Dodatkowo oddolnie działania rozpoczęli sami przedsiębiorcy, którzy 11 lutego organizują w Warszawie demonstrację przeciwko działaniom Ministerstwa Finansów  – dodał Maciej Ptaszyński.

Polska Izba Handlu rozpoczęła akcję wysyłania listów do prezes rady ministrów oraz parlamentarzystów z żądaniem zmiany ustawy i ochrony polskiego handlu. Na sklepach należących do sieci franczyzowych zawisną billboardy, a w mediach ukażą się nekrologi ogłaszające śmierć polskiego handlu tradycyjnego. Na 8 lutego organizacja zaprosiła ministra finansów na własne konsultacje.

Sieci w panice

Do protestów dołączają się kolejne koncepty franczyzowe, wydając oświadczenia i śląc apele do rządzących.
„Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw handlowych. Zgodnie z wielokrotnymi zapowiedziami rządzących, ustawa miała bronić polskiego handlu i spowodować, aby sieci zewnętrzne transferujące zyski za granicę zaczęły płacić podatki w Polsce. Tymczasem, zamiast zapowiadanej ustawy o sieciach wielkopowierzchniowych mamy do czynienia z ustawą, która największy ciężar nakłada na polskie sieci franczyzowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe. Obowiązek opłacania podatku przez sieci franczyzowe w imieniu zrzeszanych placówek handlowych spowoduje upadłość franczyzodawców już po pierwszym miesiącu jej obowiązywania, co w konsekwencji skutkować będzie rozpadem polskich sieci i bankructwem większości ich członków. Sytuacja jest dramatyczna, ponieważ dotyczy około 25 tys. polskich sklepów działających w różnych polskich sieciach franczyzowych, w tym blisko 3 tys. sklepów należących do Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan. Skutki społeczne będą jeszcze bardziej drastyczne dla polskiej gospodarki. Upadek sieci handlowych to zagrożenie bytu dziesiątek tysięcy pracowników i ich rodzin (tylko w Lewiatanie zatrudnionych jest obecnie około 23 tys. pracowników). Zagrożony będzie również los naszych dostawców: lokalnych producentów żywności, hurtowników, piekarni, zakładów mięsnych, rolników dostarczających warzywa i owoce, z którymi łączy nas wieloletnia partnerska współpraca” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Polską Sieć Handlową Lewiatan.

„Zwracamy uwagę, że skutkiem dodatkowym będzie upadek systemów franczyzowych, które są dla polskich sklepów jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do walki z zagraniczną konkurencją i pozwalają na oferowanie konsumentom podobnych warunków zakupu towarów i usług. Wielokrotnie jedynym „zyskiem” właściciela sklepu funkcjonującego w systemie franczyzowym jest „wynagrodzenie” otrzymywane od franczyzodawcy za świadczone usługi promocyjne i marketingowe. Bez korzyści, jakie niesie za sobą uczestnictwo w sieci franczyzowej nie będzie możliwe skuteczne konkurowanie z zagranicznymi dyskontami i hipermarketami” – napisał z kolei zarząd Spar Polska.

Sklepy medyczne też zagrożone

Swój niepokój wyraziła też Ogólnopolska Izba Wyrobów Medycznych POLMED. Jej sprzeciw budzi fakt, że projekt nie przewiduje zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej przychodu osiąganego w związku ze sprzedażą wyrobów medycznych finansowanych publicznie w trybie zaopatrzenia (np. pieluchomajtki, ortezy, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie).
– Izba POLMED wnioskuje o pilną zmianę zapisów w tym zakresie, ponieważ zwolnienie takie jest przewidziane dla obrotów ze sprzedaży wyrobów i leków refundowanych w systemie recept lekarskich. Pominięcie w projekcie kwestii sprzedaży wyrobów medycznych, które pacjent nabywa w trybie zaopatrzenia na podstawie zleceń lekarskich wydaje się przypadkowe, ale bardzo groźne – twierdzą przedstawiciele organizacji.

POF zaprasza franczyzobiorców i franczyzodawców do wysyłania protestów do premier Szydło i do Ministerstwa Finansów. Będziemy też obecni na manifestacji przed Sejmem zapowiada Monika Dąbrowska, prezes POF. Stanowisko i postulaty Polskiej Organizacji Franczyzodawców można przeczytać na franczyza.org.pl.


Grzegorz Morawski
dziennikarz