04.11.2013

Pizza wprost z USA

Mimo że powstała we Włoszech, Amerykanie z Papa John’s twierdzą, że robią lepszą pizzę. Wkrótce przekonamy się, czy mają rację.

Dewizą pizzerii Papa John’s jest slogan: „Lepsze składniki. Lepsza pizza”. Założyciel sieci, John Schnatter wprowadził ją w życie już 30 lat temu. Przez ten czas sieć pizzerii Papa John’s zawitała do wszystkich stanów USA oraz 35 krajów na całym świecie. Pizze przyrządzane wedle receptury stworzonej przez Johna Schnattera można zjeść m.in. w Malezji, Chinach, Egipcie, Kuwejcie, Rosji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Być może już niebawem pierwsze pizzerie Papa John’s pojawią się również w Polsce, bowiem sieć poszukuje masterbiorcy licencji, który zajmie się rozwojem sieci nad Wisłą. Rozmowy z osobami zainteresowanymi wprowadzeniem marki na nasz rynek odbywały się podczas XI Targów Franczyza 2013.

Placówka Papa John's Fot. Papa John's

Pizzerie Papa John’s są znane są w 36 krajach W Europie, Azji i Ameryce.

- Mamy świadomość, że marka Papa John’s nie jest jeszcze dobrze znana w Polsce, chociaż na całym świecie pod naszym logo działa przeszło 4,2 tys. pizzerii. Dlatego Targi Franczyzy traktujemy przede wszystkim jako okazję do zaprezentowania naszego konceptu – mówi Bill Harris, international business director Papa John’s.

Amerykanie pomagają swoim partnerom we wprowadzeniu marki na nowy rynek. Master franczyzobiorca Papa John’s w Polsce musi się przygotować na inwestycję w wysokości 2 milionów dolarów. Te środki będą mu potrzebne do sfinansowania pierwszych 4-5 pizzerii.

(mak)