Jeśli chcemy wyróżnić naszą stronę na tle konkurentów, możemy pomyśleć jeszcze o innych rozwiązaniach – atrakcyjnej wizualnie aplikacji mobilnej lub filmach, na których pokażemy wnętrze restauracji czy kucharzy przygotowujących potrawy.
Anna Muras, prezes zarządu UpMenu, firmy informacyjno-doradczej dla branży HoReCa
Niedziela
01.03.2015
O tym, dlaczego warto zadbać o zdjęcia potraw na stronie internetowej restauracji opowiada Anna Muras, prezes zarządu UpMenu.
 

Strona internetowa działa niczym witryna, przez którą zaglądamy do restauracji. Jak zatem powinna wyglądać?
Polacy coraz chętniej wykorzystują urządzenia mobilne do łączenia się z internetem. Strona powinna więc być dostosowana do ekranów o różnej rozdzielczości. Z tego samego powodu ważna jest jej prostota. Zbyt duża ilość zakładek czy podstron, które trzeba otworzyć, może sprawić, że klient wybierze inną ofertę. Warto także rozważyć stworzenie dedykowanej aplikacji, przy użyciu której klienci będą mogli nie tylko zamawiać jedzenie, ale również np. dzielić się swoją opinia na temat lokalu. Restauratorzy powinni zadbać o dostępność różnych form płatności. 

Czy strona internetowa powinna mieć charakter interaktywny?
Książka skarg i zażaleń to relikt minionej epoki. Opinie klientów nadal jednak są dla restauratorów niezwykle ważne. To one budują renomę lokalu i wpływają na liczbę gości. Dane dostarczone przez OpenCard wskazują, że wybierając restaurację jeden na czterech klientów kieruje się opinią znajomych. 16 proc. gości sprawdza również komentarze w internecie. Sieć internetowa to idealna platforma komunikacji, oferująca szeroki wachlarz rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb. Oprócz witryny internetowej warto rozważyć również wykorzystanie portali społecznościowych czy narzędzi takich jak newsletter, informujący o promocjach czy nowościach. Dwustronna komunikacja pozwala skutecznie walczyć o uwagę gości oraz reagować na ich potrzeby i uwagi. Klienci, którzy poczują, że ich opinia jest ważna, chętniej skorzystają z  naszej oferty.

Na stronie internetowej restauracji to właśnie menu znajduje się w centrum uwagi klienta.
Powinno ono być łatwo dostępne i czytelne. Nie może też być zbyt rozbudowane, może to bowiem zniechęcić mniej zdecydowanych smakoszy. Stare powiedzenie mówi, że je się oczami, dlatego projektując wirtualne menu restauratorzy powinni zadbać o profesjonalne zdjęcia oferowanych potraw. W ten sposób nie tylko zachęcimy klientów, ale również unikniemy potrzeby tworzenia długich opisów, które bywają kłopotliwe dla osób korzystających z mobilnych wersji serwisu.

Czy restauratorzy zarządzający swoimi stronami powinni umieszczać na nich muzykę, która automatycznie odpala się po wejściu na stronę?
Muzyka na stronie internetowej to ryzykowne rozwiązanie. Pracując przy komputerze często w tle słuchamy ulubionych wykonawców, audycji radiowych czy telewizyjnych. Muzyka, która automatycznie włącza się po otwarciu strony zazwyczaj zagłusza inne dźwięki lub przerywa ciszę, co może powodować irytację. Dlatego jeśli już zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy zapewnić możliwość wycieszenia nagrania oraz odpowiednio dobrać repertuar. Odtwarzanie utworów na stronie internetowej wiąże się z koniecznością zakupienia odpowiedniej licencji. Podobnie, jak w przypadku zdjęć, istnieją serwisy internetowe, za pośrednictwem których możemy je nabyć lub skorzystać z puli dzieł nieodpłatnych. Jeśli chcemy wyróżnić naszą stronę na tle konkurentów, możemy pomyśleć jeszcze o innych rozwiązaniach – atrakcyjnej wizualnie aplikacji mobilnej lub filmach, na których pokażemy wnętrze restauracji czy kucharzy przygotowujących potrawy. 

Czy zakładka strony z menu powinna zawierać przykładowe zdjęcia potraw, które można zjeść w restauracji? Jak ciekawie pokazać potrawy, aby klient później nie czuł się oszukany?
Fotografie są doskonałym uzupełnieniem menu. Przysłowie mówi, że jemy oczami. Na dodatek jedno zdjęcie potrafi przekazać te same informacje, które zawarlibyśmy w obszernym opisie. Oczywiście, żeby zachęcić klientów, powinny one być odpowiedniej jakości. Warto w tym celu skorzystać z usług pracowni fotografii kulinarnej, która w profesjonalny sposób przygotuje aranżacje, przeprowadzi sesję zdjęciową oraz obrobi zdjęcia. Nie chodzi tu jednak o sztuczne zwiększenie objętości potraw, a raczej poprawienie niedoskonałości wynikających, np. z niewystarczającego doświetlenia. Powinniśmy zadbać o ciekawą kompozycję potrawy na talerzu oraz nietuzinkowy garnirunek, które zainteresują klientów. 

Rozmawiał Daniel Wilk


ZOBACZ W KATALOGU

7th Street - Bar&Grill
A.Blikle
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bistro Krówka i Połówka
Bobby Burger
BoBoQ
Burgerownie, Pizzerie, Trattorie, Kawiarnie
Carte d’Or Cafe
Chop Chop Lody Tajskie
Cleopatra
CoffeeFeel
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Columbus Coffee
Cools
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Fabryka Pizzy
Felix Chicken
Fornetti
Fresh Gelato
Frytki Belgijskie w Krakowie
Gloria Jean’s Coffees
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Kebab King
Kiełbaskowo
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Kreweta Tempura Bar
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Lepione
Little Caesars Pizza
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Mangatto
Lody Marsjano
Lody Przygoda & Lavazza
Lody Smaki Natury
Los Tacos
Makarun Spaghetti and Salad
McDonald’s
Meat & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
MOJITO LEMON
Mr Hamburger
Mr. Kebab
Naleśnikarnia Gramofon
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niko Spaghetti Bar
Olimp
Organic Coffee & more
Pan Naleśnik
Papa John’s Pizza
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Dominium
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Red Hot Chicken
Restauracje Sphinx
Rybkodajnia
Sbarro
Setka Bar
Sevi Kebab
Shrimp House
So! Coffee
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Tel Aviv
Telepizza
Tutti Santi
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Yogo Factory
Zapieksownia
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Z ogórem czy bez?

POPULARNE NA FORUM

Lody idą w Polskę

Świetny pomysł, mam nadzieje, że takie lody znajdą się również w http://wadowice.biz

1 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Yerba MaTe

Cześć, mam pytanie o słynną Yerbe, czy ktoś z was pije może na forum sobie ? znalazłem fajny sklep https://ymt24.pl/ w którym mają wszystko co potrzebne do Yerba MaTe...

1 wypowiedzi
ostatnia 06.07.2018
Bar z kanapkami

Zdecydowanie odradzam SUBWAY jako sposób na biznes. Apeluję - omijajcie tę firmę z daleka! Zainwestowaliśmy wraz z mężem w działający lokal, który okazał się...

1 wypowiedzi
ostatnia 02.07.2018
Jaką gastronomię otworzyć przy trasie szybkiego ruchu?

Na pewno musi to być coś co można zjeść szybko i będzie pyszne :) _________________________________________ warzywa marynowane - http://rogowski.net.pl/warzywa-marynowane/

42 wypowiedzi
ostatnia 01.07.2018
Strona internetowe dla gastronomii i cateringu

Mojej firmie stronę internetowa robiła firma https://www.highland-soft.com/strony-internetowe-krakow/ . Zlecenie było zrealizowane bardzo dobrze.

40 wypowiedzi
ostatnia 29.06.2018
Subway - kanapki

Zdecydowanie odradzam SUBWAY jako sposób na biznes. Apeluję - omijajcie tę firmę z daleka! Zainwestowaliśmy wraz z mężem w działający lokal, który okazał się...

46 wypowiedzi
ostatnia 27.06.2018
Zdrowo i Zielono

A ja uwielbiam zielone koktajle. Pomagają mi w odchudzaniu, mają niezbędne składniki odżywcze, a poza tym lubię je. Szpinakowy koktajl smakuje mi najbardziej. Pyszny...

6 wypowiedzi
ostatnia 27.06.2018
Jaką gastronomię otworzyć przy trasie szybkiego ruchu?

Jakbyście myśleli o otworzeniu punktu gastronomicznego to przede wszystkim trzeba zainwestować w dobry sprzęt, tu już trzeba iść w jakość. Moja rodzina prowadzi...

42 wypowiedzi
ostatnia 24.06.2018