21.07.2015

Pączek kontratakuje

Właściciel Dunkin’ Donuts znalazł masterfranczyzobiorcę nad Wisłą. Czy tym razem marka odniesie sukces?

To dobra wiadomość dla wszystkich koneserów słynnych amerykańskich donatów – zwłaszcza tych, którzy kulinaria lubią łączyć z zarabianiem. Do Polski wraca światowa marka Dunkin’ Donuts. Jej właściciel właśnie podpisał umowę masterfranczyzy z Varsovia Food Company, która najpierw otworzy swoje lokale, a później podzieli się licencją z niezależnymi przedsiębiorcami.

dunkin donuts Fot. dunkin donuts

W latach 90. pączki w amerykańskim stylu nie przypadły Polakom do gustu. Masterfranczyzobiorca marki liczy, że teraz będzie inaczej.

Na pierwszy ogień idzie Warszawa, gdzie w początkowej fazie będą otwierane lokale sieci. W nadchodzących latach logo Dunkin’ Donuts ma się pojawić w 44 lokalizacjach w całej Polsce.
Kontynuując strategię ekspansji Dunkin' Donuts w całej Europie, mamy przyjemność zapowiedzieć nasze wejście na rynek polski – mówi Paul Twohig, prezes Dunkin’ Donuts na Stany Zjednoczone i Kanadę oraz Dunkin’ Donuts & Baskin-Robbins na Europę i Amerykę Łacińską. – Polska charakteryzuje się dynamicznym rozwojem kultury picia kawy, a rynek stale się rozrasta, dlatego szacujemy, że propozycja Dunkin’ Donuts spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród naszych polskich klientów. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z grupą osób z firmy Varsovia Food Company, które mają duże doświadczenie w branży i świetny plan na rozwój marki w Polsce.

Dunkin’ Donuts posiada obecnie ponad 11,3 tys. kawiarni w 37 krajach na całym świecie. Ponad 180 z tych lokalizacji  znajduje się w Europie (w Austrii, Bułgarii, Danii, Niemczech, Luksemburgu, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii). Kawiarnie Dunkin’ Donuts w Polsce będą serwować różnorodne produkty z bogatego asortymentu marki, m.in.: kultowe amerykańskie pączki, bajgle, muffiny, croissanty, kanapki i różnego rodzaju przekąski, a także wysokiej jakości gorące oraz mrożone kawy, różnorodne herbaty oraz charakterystyczne mrożone Coolatty. Oferta kawiarni zostanie uzupełniona również w regionalne produkty. Wysoka jakość obsługi w kawiarni wiąże się również z krótkim czasem oczekiwania na zamówienie. Marka planuje rozwój w dogodnie zlokalizowanych miejscach, o dużym przepływie potencjalnych klientów.
Naszym priorytetem jest, aby lokale Dunkin’ Donuts stały się miejscem idealnym na poranną kawę, popołudniową przekąskę, czy też coś słodkiego wieczorem mówi Michael Motz, prezes spółki Varsovia Food Company.

Jak dowiedział się portal Franchising.pl, pierwszy lokal sieci Dunkin Donuts zostanie otwarty jesienią w Warszawie.

- Na dzień dzisiejszy spółka koncentruje się na wprowadzeniu sieci Dunkin’ Donuts na polski rynek i dopiero w poźniejszym okresie będziemy brać pod uwagę udzielanie franczyzy pojedynczym operatorom - zapowiada Michael Motz.

To drugie podejście Dunkin’ Donuts do polskiego rynku. Po raz pierwszy marka zawitała nad Wisłę jeszcze w latach 90. Po kilku latach walki o względy klientów musiała jednak się wycofać – zdaniem ekspertów gastronomicznych pączki w amerykańskim stylu nie trafiły w nasze gusta, przyzwyczajone do wypieków w tradycyjnym stylu. Były też mniej przystępne cenowo. Czy tym razem koncept się przyjmie? Na odpowiedź przyjdzie trochę poczekać.