Sieć franczyzowa jako dobre rozwiązanie w handlu, usługach i produkcji
Przeglądając listę istniejących firm franczyzowych można odnieść wrażenie, że ich sieci są obecne niemalże w każdej dziedzinie życia, a co za tym idzie, gospodarki.
Szybkie posiłki spożywa się w restauracjach McDonalds lub Tele Pizza. Odzież oczywiście kupuje się w sieciach franczyzowych np. w Esprit, River Island czy też polskim Trolu. Biegając między markowymi sklepami, salonem fryzjerskim Jean Louis David, czy kosmetycznym Dr Ireny Eris , zdziera się cholewki butów zakupionych w Gino Rossi lub U Szewczyka. Chwilę wytchnienia można znaleźć w kawiarence A.Blikle, lub tez popijając kawę w Pożegnaniu z Afryką. Domy buduje się z Grupą Polskie Składy Budowlane, po czym wyposaża się je w sklepach i Indeco. Codziennie robi zakupy w Żabce, Groszku lub Leader Price. Dzieci uczą się angielskiego w Helen Dorn, a ich rodzice w English First. Na zasłużone wakacje wyjeżdża się z Vingiem lub Eurostopem, a po powrocie zdjęcia się wywołuje w punkcie Kodak Express. Franczyza jest obecna w usługach, handlu, a także, choć w mniejszym stopniu w produkcji.
- Od naszych franczyzobiorców wymagamy przede wszystkim kapitału i zaangażowania. Do samej specyfiki prowadzenia sklepu jesteśmy w stanie dość szybko ich przyuczyć– mówi Wojciech Dąbrowski, specjalista ds. franczyzy w firmie Multisoft posiadającej marki Max&Max i U Szewczyka.
- Prowadzenie sieci franczyzowej funkcjonującej w sferze handlu wymaga od franczyzodawcy stosunkowo mniej wysiłków. Franczyzobiorca ma tu zdecydowanie mniejsze możliwości naruszenia warunków umowy, niż w przypadku sieci usługowych czy produkcyjnych. Również skutki ewentualnych błędów biorcy są stosunkowo mało szkodliwe i łatwe do usunięcia. Najistotniejszymi elementami, na które dawca musi zwracać uwagę są zachowanie standardów wystroju i asortymentu w podlegających mu jednostkach - mówi Michał Wiśniewski, dyrektor portalu franchising.pl
- Również w naszym kraju można ostatnio zauważyć wzrost liczby systemów franczyzy usługowej. Zdaje się to świadczyć o stopniowym dojrzewaniu polskiego rynku - twierdzi Andrzej Krawczyk z firmy PROFIT system.
- W dalszym ciągu zupełnie niezagospodarowaną niszą pozostaje tzw. franchising białych kołnierzyków, który obejmuje usługi świadczone bezpośrednio dla biznesu, takie jak biura doradztwa podatkowego, systemy zaopatrzenia biur w materiały biurowe czy też firmy oferujące usługi porządkowe. Jednym z pierwszych systemów tego typu, rozpoczynających działalność na polskim rynku jest Cartridge World, specjalizujący się regeneracji, napełnianiu i sprzedaży tonerów do wszystkich rodzajów drukarek - wymienia Andrzej Krawczyk.
Więcej: Monika Niewinowska, Puls Biznesu, 31 października 2002, str.24-25
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...