Bartosz Śledziński, założyciel Jump Planet / „Najbliższe dwa lata to ostatni moment na otwarcie parku trampolin, później rynek się już nasyci”.
Niedziala
18.11.2018
– Franczyzobiorca zarabia na parku trampolin już od pierwszego dnia. Wypracowuje minimum 30 tys. zł dochodu miesięcznie – zapewnia Bartosz Śledziński, właściciel Jump Planet.
 

Czy parki trampolin w Polsce długo jeszcze będą cieszyły się popularnością?
Myślę, że tak. Rynek trampolin w Polsce dopiero się rozwija. Przewiduję duże powodzenie tego biznesu jeszcze przez wiele lat. Parki trampolin proponują rozrywkę dla każdej grupy wiekowej. Najczęściej organizowane są w nich zajęcia fitness dla kobiet, imprezy integracyjne dla pracowników oraz urodziny dla dzieci. Polacy od kilku lat stawiają na ruch i trzeba przyznać, że społeczeństwo stało się bardziej aktywne niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli chodzi o samą budowę parków trampolin, przewiduję wzrost liczby tego typu obiektów w ciągu dwóch najbliższych lat. Potem rynek się nasyci, a poza tym klienci zdeklarują się, który park trampolin odpowiada im najbardziej.

Jaka lokalizacja jest najlepsza dla parku trampolin?
Jump Planet obecnie stawia na duże miasta i głównie tam się rozwijamy. Zainteresowanie franczyzobiorców otwarciem nowych placówek także najczęściej dotyczy większych miast. Co ciekawe, coraz częściej galerie handlowe zachęcają nas do współpracy. Park trampolin przyciąga dużo ludzi, a obiekty handlowe zabiegają o intensywny ruch. Trzeba jednak przyznać, że obserwując naszą konkurencję, mniejsze miejscowości, w których mieszka mniej więcej 12 tys. osób, również mogą być dobrym miejscem na park trampolin. Niosą duży potencjał, którego brakuje aglomeracjom. Często trampoliny są tam jedyną atrakcją w okolicy, czymś nowym, co przyciąga tłumy z pobliskich wsi i staje się intersującą formą spędzania czasu.

Jak zostać franczyzobiorcą Jump Planet?
Franczyza, której udzielamy od marca tego roku, cieszy się dużym zainteresowaniem. Z naszym wsparciem na każdym etapie założenie własnego parku trampolin jest łatwe. Pomagamy w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji lub proponujemy te miejsca, które już wybraliśmy. Obecnie dysonujemy około 15 lokalizacjami idealnymi na Jump Planet w Polsce. Minimalna wielkość lokalu to 500 m2, a maksymalna to nawet 4 tys. m2, choć w tej chwili tak dużego obiektu pod szyldem Jump Planet jeszcze nie mamy.

Produkujemy trampoliny, posiadamy architektów oraz projektantów, którzy tworzą plany z myślą o konkretnym lokalu. Franczyzodawca płaci za wyposażenie średnio 500 zł za 1 m2 trampolin. Do tego dochodzi tzw. strefa komfortu – czyli miejsce, gdzie organizujemy urodziny oraz pomieszczenia socjalne, a czasem także kawiarnie. Opłata za lokal zależy od jego lokalizacji. Koszt wynajmu w centrum handlowym może wahać się od 30 do 80 tys. zł za miesiąc. Należy brać również pod uwagę kaucję, którą zwykle galerie życzą sobie od najemcy.

Ilu pracowników powinien zatrudnić franczyzobiorca?
Z doświadczenia wiemy, że należy dostosować liczbę pracowników do wielkości miejsca i miasta. Średnio na 1 tys. m2 trampolin zatrudniamy 10-12 pracowników. Menedżera, recepcjonistów, trenerów oraz animatorów. Oczywiście pomagamy rekrutować wszystkich pracowników oraz ich szkolimy. Franczyzobiorcy raczej sami nie angażują się w wprowadzenie Jump Planet, wolą nadzorować całość projektu.

Czy obecność na Targach Franczyzy w Warszawie wpłynęła na zainteresowanie ofertą?
Zdecydowanie. Nie spodziewaliśmy się, że tak dużo uwagi poświęcą nam przedstawiciele rynków zagranicznych. Rozpoczęliśmy poważne rozmowy z franczyzobiorcami z Włoch, Serbii, Ukrainy czy Czech. Myślę, że to dobry moment, aby rozpocząć ekspansję za granicą. W przyszłym roku jeden z naszych polskich franczyzobiorców otwiera  Jump Planet w Walencji, w Hiszpanii, gdzie rynek trampolin dopiero się tworzy, a dobrze rokuje. Podczas tegorocznych targów podpisaliśmy umowy z nowymi franczyzobiorcami z Polski. Przygotowujemy się do otwarcia dziewięciu placówek franczyzowych.

 

Rozmawiała Weronika Kupczyk


Atrakcje dla każdego / Park trampolin Jump Planet prowadzi zajęcia dla osób niemal w każdym wieku. Fitness dla pań, lekcje w-f dla młodzieży oraz zabawy z animatorem dla najmłodszych.