Plac na opał / Do prowadzenia składu opałowego potrzebny jest utwardzony plac o powierzchni min. 400 m2.
Piątek
26.02.2021
Franczyzobiorca marki Najlepszygroszek.pl zyskuje wyłączność na obszar o promieniu 20 km. Gdzie najlepiej otworzyć skład z opałem?
 

Marka Najlepszygroszek.pl od 2013 roku zajmuje się handlem materiałami opałowymi. W ofercie ma ekogroszek, pellet oraz węgiel workowany. Od maja ubiegłego roku rozwija sieć franczyzowych składów opałowych. W tej chwili ma ich osiem, plus trzy własne.

– W najbliższych planach mamy kolejne pięć otwarć – zapowiada Sebastian Solarz, franczyzodawca marki Najlepszygroszek.pl. – Przy czym cztery z tych składów to kolejne inwestycje naszych obecnych franczyzobiorców. Pandemia COVID nam nie zaszkodziła. Wręcz przeciwnie, akurat nasza branża rozwija się bardzo dobrze. Ludzie więcej czasu spędzają w domach, pracują w systemie home office i zużywają więcej opału.

Znaleźć dobre miejsce

Koncept chce się rozwijać w całej Polsce, ale obecnie najbardziej intensywnie poszukuje chętnych do współpracy w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Bardzo duże miasta nie są najlepszą lokalizacją dla tego typu biznesu. Franczyzodawca wręcz wyklucza te największe, jak Warszawa, Poznań, czy Wrocław, a celuje w mniejsze i średnie. Decydując się na otwarcie składu z opałem trzeba też sprawdzić, czy teren jest zgazyfikowany, bo w takim przypadku mieszkańcy mogą decydować się na ogrzewanie gazowe, co w istotny sposób zmniejszy liczbę potencjalnych klientów. Licencjobiorca uzyskuje wyłączność na obszar o promieniu 20 km. Do prowadzenia działalności potrzebny jest utwardzony plac o powierzchni min. 400 m2. Trzeba też zainwestować w wózek widłowy i samochód z windą oraz kontener biurowy. Franczyzodawca szacuje, że na start trzeba zaplanować minimalny budżet w wysokości ok. 50 tys. zł.

– Zatowarowanie dajemy licencjobiorcom w komis. Płacą nam dopiero wtedy, gdy sprzedadzą towar – wyjaśnia Sebastian Solarz.

Można na dodatek

Nie ma opłaty za przystąpienie do sieci. Opłata miesięczna to 300 zł netto. Franczyzobiorca przyznaje, że w biznesie da się odczuć sezonowość. Jednak słabszy okres trwa stosunkowo krótko, od kwietnia do czerwca. Z kolei najlepsze miesiące to czas od lipca do października.

– Jeśli chodzi o zwrot z inwestycji, to nasz rekordzista otworzył skład w czerwcu, a w listopadzie uzyskał już zwrot wyłożonego kapitału, który wynosił w jego przypadku 80 tys. zł – mówi Sebastian Solarz.

Franczyzodawca nie ma nic przeciwko temu, aby prowadzenie składu łączyć z innym biznesem.

– Może to być np. stacja paliw albo skład budowlany. W takim przypadku właściciel ma już plac, a decydując się na współpracę zyskuje dodatkowe źródło dochodów – podkreśla franczyzodawca.

 

WIZYTÓWKA MARKI NAJLEPSZYEKOGROSZEK.PL

Sieć składów opałowych

  • 8 placówek franczyzowych, 3 własne
  • min. kwota inwestycji 50 tys. zł
  • opłata miesięczna 300 zł netto

Sebastian Solarz, franczyzodawca Najlepszygroszek.pl: / "Nasz rekordzista otworzył skład w czerwcu, a w listopadzie uzyskał już zwrot wyłożonego kapitału".