Czwartek
23.10.2003
W prasie codziennej pojawiły się liczne publikacje o planach rozwoju Dominet Banku. Szefowie banku twierdzą, że bank chce tworzyć swoje placówki za zasadzie franchisingu opierając rozwój na kapitale biorców.
 

Z uwagi na duże zainteresowanie tematem wśród czytelników i sygnały docierające do nas z rynku opiszemy Dominet Bank w 5 numerze magazynu Franchising Info. Najważniejsza jest bowiem odpowiedź na pytanie czy Dominet rzeczywiście jest franchisingiem? A jeśli nawet, czy nie jest to niebezpieczne dla klientów banku i ich pieniędzy?

Sam Dominet Bank w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej przyznaje, że pomysł na rozwój Dominet Banku opiera się na zasadach zaledwie PODOBNYCH do franchisingu. Według Gazety Dominet Bank planuje pozbycie się całej własnej sieci oddziałów i prowadzenie działalności bankowej przez agentów. Do końca przyszłego roku ma podobno powstać 300 takich placówek. Obecnie bank z Lubina (dawny Cuprum Bank) dysponuje siecią ponad 90 własnych placówek, głównie na Dolnym Śląsku. Jednak ma się to wkrótce zmienić.

- Nasz pomysł opiera się na zasadach podobnych do franchisingu, z tym że jest dostosowany do polskiego prawa bankowego. To bank wykonuje czynności bankowe, odpowiada za bezpieczeństwo depozytów i ponosi ryzyko kredytowe - wyjaśnia szef rady nadzorczej banku Sylwester Cacek. Partnerzy banku sami ponoszą koszty utrzymania placówki i zatrudnienia pracowników. Wnoszą też jednorazową opłatę licencyjną za prawo korzystania z know-how banku w wysokości 150-200 tys. W zamian bank udostępnia usługi, wiedzę i w pełni wyposażoną placówkę wraz z zapleczem informatycznym. Partnerzy banku otrzymują wynagrodzenie prowizyjne z tytułu sprzedaży usług Dominetu. Umowy podpisywane są na 10 lat.

Właścicielem banku jest pośrednik kredytowy z Piaseczna, firma Dominet, która w dwa lata nabyła 100 proc. akcji Cuprum Banku. Wtedy też udziałowcem Dominetu został jeden z funduszy należący do amerykańskiego banku inwestycyjnego, który nabył 49,9 proc. akcji. Pozostałe akcje należą do założycieli Dominet Banku – rodziny Cacków. Aktywa banku wynoszą 773 mln zł, co plasuje Dominet w strefie mniejszych banków komercyjnych w Polsce. Po dziewięciu miesiącach br. Dominet Bank zarobił na czysto 2,6 mln zł.

Źródło: Jacek Iskra „Bank jak McDonald’s”, Gazeta Wyborcza, 22 października 2003
Gazeta Wyborcza