Biznes z widokiem na klienta

Podpowiadamy co trzeba zrobić, aby osiągnąć sukces w branży usługowej. O własnym biznesie opowiada Mariusz Max Kolonko, dziennikarz i właściciel firmy producenckiej. Wojciech Białek, główny analityk SEB TFI przekonuje, że taniej jest założyć firmę, niż kupić ją na giełdzie. Prezentujemy blaski i cienie pracy taksówkarza oraz otwieramy salon optyczny, drogerię, firmę szkoleniową i sad. Opisujemy historię marki Levi’s i sprawdzamy, jakie kryteria muszą spełniać spółki, w które inwestują prywatni inwestorzy, tzw. anioły biznesu.
 

W sierpniowym numerze 8/2007 (30)

Temat numeru

Biznes z widokiem na klienta
Pralnie chemiczne, wypożyczalnia DVD, agencje nieruchomości, a nawet biuro matrymonialne – coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otwarcie takich firm pod franczyzową marką.

Wyprany biznesmen
- Mam 400 tys. zł na inwestycje. Nigdy nie interesował mnie handel, zawsze marzyłem o otwarciu firmy usługowej. Mam dobre podejście do klienta. Pozostaje dylemat: jaki rodzaj działalności wybrać – wraz z kandydatem na przedsiębiorcę postanowiliśmy poprzebierać w biznesowych ofertach firm usługowych.

W przeglądzie licencji na biznes w branży usług dla klientów indywidualnych opisujemy sieć: 5àSec, Perfect Clean, Panda, Video World, Niebieski Słoń, Mobilex, WGN Nieruchomości, Mail Boxes Etc., Komandor, Razem, PAF Operator Pocztowy i Allen Carr’s Easyway To Stop Smoking.

Raport specjalny

Złotówa się kręci
Miesięczny obrót nawet do 8 tys. zł., ale kosztem sporej inwestycji i 10 godzin dziennie za kółkiem. Praca taksówkarza nie jest tak przyjemna jak w filmowych „Zmiennikach”, ale i nie tak mroczna jak w Taksówkarzu.

Moim zdaniem

Polska już jak druga Japonia
- Obecnym czasom jednego nie można odmówić: niosą ze sobą wiele zjawisk społecznych, gospodarczych i ekonomicznych, zarezerwowanych dotąd jedynie dla ukształtowanych rynków – mówi Mariusz Drzewiecki, menedżer ds. kredytów hipotecznych w Citi.

Lubię być bogaty
- Wpływ na decyzję o tym, jak będzie wyglądało moje życie, miały dwie osoby: mój ojciec i ojciec kolegi. Pierwszy chciał, bym ambitnie wspinał się po drabinie kariery, drugi pytał po prostu – dlaczego nie zostaniesz właścicielem tej drabiny – opowiada Robert T. Kiyosaki, autor książki Bogaty ojciec, biedny ojciec oraz gry edukacyjnej Cashflow.

Fakty trendy

Agent na licencji
Zalety systemów franczyzowych zaczynają dostrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe. Chcą zatrzymać najlepszych na rynku agentów i zwiększyć sprzedaż poprzez rozbudowę sieci licencyjnej.

Przyszedł bank do banku
Kupno Dominet Banku przez Fortis Bank dało nowemu właścicielowi dużą sieć dystrybucji, a Dominet zyskał możliwość dalszego rozwoju. Tak przynajmniej uważają strony transakcji.

Telewizja na licencji
TVN nawiązało współpracę z międzynarodową siecią telewizyjną CNBC. Nowy kanał gospodarczy TVN CNBC Biznes będzie tworzony na zasadzie licencji.

Polbank przekroczył dwusetkę
Na początku lipca w Radomiu Polbank uruchomił 96. punkt partnerski. Łącznie z oddziałami własnymi sieć banku liczy już 201 placówek.

Ponadto informacje o firmach i sieciach: Kodak Express, Expander, Bergson, ACM, Top Secret, Redan, Emperia, Groszek i Społem Tychy.

Własny Biznes

Mój american dream
- Zarejestrowanie biznesu w Stanach jest dziecinnie proste nawet dla osób przebywających tam nielegalnie. Problemem jest zdobycie intratnych kontraktów. W tej sprawie miałem dużo szczęścia – o własnym biznesie opowiada Mariusz Max Kolonko, dziennikarz i właściciel firmy producenckiej.

Moja firma

Biznes na piękne oczy
Otwarcie salonu optycznego to wydatek od kilkuset tysięcy nawet do miliona złotych. W tym biznesie obowiązuje jednak zasada – im więcej wydasz na start, tym więcej zarobisz. Musisz też zdobyć lojalną grupę klientów, która zaufa ci tak jak lekarzowi.

Twoja drogeria na rogu
Do założenia drogerii nie jest wymagany duży kapitał. O wiele bardziej liczą się znajomość branży i doświadczenie.

Biznesmen wyszkolony
W Polsce działa od kilku do kilkunastu tysięcy firm szkoleniowych. Każdego roku szkolą one kilkaset tysięcy osób. Choć Polacy dokształcają się czterokrotnie rzadziej niż Brytyjczycy i aż siedmiokrotnie rzadziej niż Szwedzi, to na prowadzeniu szkoleń można nieźle zarobić. W kolejce po zysk stoją zarówno duże firmy szkoleniowe, jak i trenerzy – freelancerzy, prowadzący jednoosobowe firmy.

Szkolenie na wagę zysków
Większość franczyzodawców nie wymaga od przyszłych partnerów fachowej wiedzy czy doświadczenia w branży, w której będą działać. Całą niezbędną wiedzę do prowadzenia firmy franczyzobiorca otrzymuje w podręczniku operacyjnym i podczas szkoleń. W każdym razie powinien...

Charakter kształtowany na miękko
Szkolenia nie służą wyłącznie zdobywaniu nowych umiejętności. Uczestnicy przychodzą nie tylko po to, aby znaleźć inspirację do dalszej pracy, lecz także dowiedzieć się, jak z kłopotami zmagali się inni.

Zyski mogą przemarznąć
Własny sad to kosztowna inwestycja. Potrzebna jest nie tylko ziemia, lecz także zaplecze produkcyjne: sadzonki, chemia do oprysku i sprzęt do zbiorów. Jednak na zwrot kosztów nie trzeba długo czekać.

Z farmy na salony
Levi’s – spodnie wymyślone dla poszukiwaczy złota i hodowców bydła, są dziś noszone przez największych elegantów.

Dobre rady

Finanse w pakiecie
Banki kuszą dodatkowymi profitami właścicieli firm, którzy zdecydują się na otwarcie konta firmowego. Podobno najwięcej zyskują właściciele firmowych kont pakietowych, czyli zestawu produktów i usług dostosowanych do potrzeb działalności firmy.

Złota rybka z nieba
Brak kontaktów, pieniędzy i zdolności kredytowej zniechęca do założenia własnej firmy. Nie warto się jednak poddawać. Zwłaszcza, gdy w pobliżu krąży anioł biznesu, z którym możesz dolecieć nawet na giełdę.

Wzrośnie spadnie

Sprzedaj akcje, załóż firmę
- Obecnie znacznie taniej jest założyć firmę, np. wybudować fabrykę od zera, niż taką samą fabrykę kupić na giełdzie - mówi Wojciech Białek, główny analityk SEB TFI.

Chmurna mina hossy
W lipcu najważniejsze indeksy na giełdzie były kapryśne niczym pogoda w górach.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

220 pomysłów na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.


Zasady i warunki zakupów

Prenumerata roczna - 12 numerów w promocyjnej cenie

Prenumerata obejmuje 12 kolejnych numerów miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i jest sprzedawana w promocyjnej cenie 59 zł. Zamawiający wybiera wydanie, od którego rozpocznie się okres prenumeraty. W pierwszej przesyłce wysyłamy miesięczniki, które ukazały się dotychczas. Kolejne numery będą nadawane w pierwszym dniu sprzedaży bezpośrednio z drukarni.

Koszt dostawy

Dostawa na terenie Polski jest bezpłatna, dotyczy to wszystkich produktów dostępnych na Franchising.pl. Koszt dostawy poza Polskę:

  • Europa (w tym Rosja, Turcja i Izrael) - 25 zł (w przypadku prenumeraty 300 zł);
  • Ameryka Północna i Afryka - 30 zł (w przypadku prenumeraty 360 zł);
  • Ameryka Południowa i Azja - 36 zł (w przypadku prenumeraty 432 zł);
  • Australia i Oceania - 50 zł (w przypadku prenumeraty 600 zł).

Warunki dostawy

Zamówienia wysyłamy w ciągu 2 dni roboczych po potwierdzeniu otrzymania zapłaty lub potwierdzeniu zamówienia pobraniowego. Zamówienia wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Czas dostawy zamówienia na terenie Polski to zazwyczaj od 1 do 5 dni roboczych. Czas dostawy kurierem Inpost to zazwyczaj 1-2 dni robocze. Przesyłki zagraniczne nadajemy wyłącznie Pocztą Polską. Czas dostawy zamówienia za granicę to zazwyczaj od 7 do 14 dni roboczych. 

Formy płatności

Lista dostępnych form płatności:

  • BLIK
  • Google Pay, Apple Pay, Masterpass,
  • karta: Visa, Mastercard, Maestro: (debetowa lub kredytowa),
  • bankowość internetowa: Alior Bank, Bank Nowy, BNP Paribas, BOŚ, Banki Spółdzielcze, CitiHandlowy, Crédit Agricole, Getin, ING, iPKO, Inteligo, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao, Plus Bank, Santander,
  • tradycyjny przelew bankowy: (potwierdzenie wpłaty otrzymujemy wraz z wyciągiem bankowym za dzień poprzedni),
  • pobranie: zapłata kurierowi Inpost przy odbiorze za dopłatą 9,50 zł.

Płatności BLIK i przez system bankowości internetowej realizowane są przez PayU S.A.

Proforma

Jeżeli potrzebują Państwo proformy do dokonania płatności przelewem prosimy o zamieszczenie informacji w uwagach podczas składania zamówienia. Proformę prześlemy na wskazany adres mailowy.

Zwroty i reklamacje

Prasa nie podlega zwrotom, w przypadku pozostałych artykułów nabywca może je zwrócić 14 dni od otrzymania przesyłki. Prosimy o odesłanie zwracanych artykułów na adres firmy podany poniżej. Pytania i reklamacje prosimy kierować na adres zakupy@franchising.pl lub telefonicznie na numer +48 22 560 80 22.

Dane firmy

PROFIT system Sp. z o.o.
ul. Brązownicza 16
01-929 Warszawa
NIP 5222550821, REGON 016299073, KRS:183748