Bój o 50 gramów
Obowiązek pełnej liberalizacji rynku pocztowego narzuca na kraje członkowskie Unia Europejska. Nieprzekraczalnym terminem wprowadzenia zmian legislacyjnych jest 1 stycznia 2013 roku. Wartość rynku pocztowego szacuje się na 7 mld zł, dlatego prywatni operatorzy z niecierpliwością czekają na zmiany w prawie. Najważniejszą z nich jest uwolnienie rynku listów ważących poniżej 50 g, które stanowią większość wszystkich przesyłek. Dzięki wprowadzonym zmianom takie listy będą mogły obsługiwać wszystkie firmy, nie tylko Poczta Polska. Ale to nie jedyne problemy operatorów pocztowych. Faworyzowanie monopolisty, Poczty Polskiej, oznacza jednocześnie, że sieci franczyzowe działające w branży nie mogą rozwijać się tak, jakby chciały.
- Mimo to nie zamierzamy rezygnować z otwierania punktów franczyzowych - zapowiada Rafał Brzoska, prezes zarządu InPost. - Chcemy przygotować się do zmian na rynku, dlatego do 2013 roku uruchomimy kilkaset placówek. Poczta Polska sama wychodzi z niektórych miast, nie tylko tych najmniejszych, dla InPostu jest to szansa na zaistnienie. Takim przykładem jest np. liczący 6 tys. mieszkańców Gogolin.
Inne działania godzące w uczciwą konkurencję na rynku pocztowym to faworyzowanie stempla Poczty Polskiej. Wysyłając list do sądu lub urzędu, za datę wpływu uznaje się datę stempla pocztowego, ale tylko tego, który pochodzi z placówki publicznego operatora. W przypadku prywatnych firm liczy się data wpływu do urzędu, a nie data nadania. Liczbę tego typu przesyłek szacuje się na 150-200 milionów.
- Tę sytuację można porównać do egzaminu maturalnego zdawanego w szkole publicznej i prywatnej, w której często poziom nauczania jest wyższy. Niesprawiedliwe byłoby umniejszanie znaczenia matury zdanej w szkole prywatnej - mówi Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.
Ustawodawca utrudnia życie prywatnym operatorom nieścisłościami w ustawie dotyczącej przekazów pocztowych. Mimo że od 2004 roku nie jest to już usługa zastrzeżona dla publicznego operatora, to zapis faworyzujący Pocztę Polską pozostał. - Na skutek tych zapisów nie możemy uczciwie konkurować z Pocztą, a konsekwencją tego jest 40 mln zł, które ZUS przepłaca przy realizowaniu przekazów pocztowych - dodaje Rafał Brzoska.
W październiku minionego roku Rząd przyjął założenia do projektu ustawy Prawo Pocztowe. Po upływie sześciu miesięcy wciąż jednak nie wiadomo, kiedy ruszą dalsze prace nad ustawą. Wątpliwe jest, żeby udało się przed końcem roku, w którym odbywają się wybory parlamentarne. W tej sytuacji prace przesuną się na przyszły rok i można przypuszczać, że unijnej dyrektywy nie uda się wprowadzić w życie przed 1 stycznia 2013 roku.
(dw)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
7-Eleven być może przymierza się do polskiego rynku, Stava podsumowuje rynek dowozów jedzenia, InPost rozpycha się we Francji. Podsumowanie tygodnia 1-7 kwietnia.
Chcesz dowiedzieć się jak zarobić milion we franczyzie albo poznać 30 pomysłów na własną knajpę, kawiarnię i lodziarnię? Kup styczniowy numer "Własny Biznes FRANCHISING"!
W sierpniowym numerze "WBF": Jak odnieść sukces w biznesie? Przedstawiamy historie ludzi, którym się to udało. Piszemy o wirtualnej restauracji, sprawdzamy m.in. jak otworzyć odzieżowy sklep outletowy, produkujemy kombuchę.
Czy Carrefour zniknie z Polski a InPost zadebiutuje na rynku dowozów jedzenia? Przegląd tygodnia 19-26 czerwca.
Żabka, McDonald's, ABC na kołach, InPost, Bafra Kebab, Studio Figura, Fit Cake – to najpopularniejsze marki w naszym katalogu franczyz. Jak radzą sobie w pandemii?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...