Sklep lubi rozwój
- O możliwości współpracy franczyzowej z Grupą Muszkieterów dowiedzieliśmy się w 2002 roku, czyli sześć lat przed otwarciem supermarketu. Zależało nam na inwestycji w Gryfinie, w naszym rodzinnym mieście. Mimo, że firma nie zamierzała wówczas stawiać tu sklepu, pozostawiła temat otwarty. Musieliśmy tylko cierpliwie czekać aż zmiani plany. W końcu w 2008 roku zaczęliśmy przygotowania do biznesu, z którym wystartowaliśmy rok później - mówi Paweł Kotliński. Małżeństwo od początku rozważało działalność pod szyldem Bricomarché. Para miała doświadczenie w branży, ponieważ kilka lat prowadziła hurtownię z artykułami budowlanymi. Znała zasady działania rynku oraz jego lokalny potencjał.
Rekrutacja do sieci Andżeliki i Pawła Kotlińskich trwała rok. Po zaakceptowaniu przez Centralę Grupy Muszkieterów w Paryżu ich kandydatury na franczyzobiorców, odbyli półroczne szkolenie przygotowujące do otwarcia i zarządzania sklepem. To był ostatni etap wprowadzający do biznesu. Państwo Kotlińscy przystąpili wreszcie do budowy własnego supermarketu.
Kryzys - pomoc w biznesie
Placówka powstała przy drodze wylotowej w kierunku Szczecina. Według Muszkieterów była to jedna z najlepszych lokalizacji w mieście. W 2008 roku odbył się przetarg na budowę supermarketu, a pół roku później, w kwietniu 2009 roku pierwszy klient zrobił w nim zakupy.
- Rozpoczęliśmy działalność w kryzysie, gdy gospodarka mocno wyhamowała. Nie baliśmy się jednak o los naszego biznesu. Dla nas były to naturalne warunki. Nie znaliśmy czasów dobrej koniunktury, które rozleniwiły wielu przedsiębiorców. Od początku nastawieni byliśmy na ciężką pracę. W przeciwieństwie do innych nie liczyliśmy na szczęście, które zbliży nas do sukcesu – mówi Andżelika Kotlińska. Supermarket małżeństwa Kotlińskich szybko przyjął się w Gryfinie. Co prawda nie jest to jedyny w okolicy sklep z branży „dom i ogród”, niemniej jednak konkurencja jest o wiele mniejsza i oferuje węższy asortyment. Powierzchnia supermarketu Kotlińskich wynosi 1,4 tys. mkw. Dodatkowo przed sklepem stoją dwa namioty z materiałami budowlanymi. Został również wytyczony plac z produktami do ogrodu i roślinami.
- Około 90 proc. towaru pochodzi z bazy Grupy Muszkieterów w Poznaniu lub od dostawców współpracujących z centralą. Resztę towaru zamawiamy u niezależnych partnerów - mówi Paweł Kotliński.
Biznes zgodny z planem
Obecnie Paweł i Andżelika Kotlińscy myślą o otwarciu kolejnego supermarketu Bricomarché. Tym razem miejscem inwestycji będzie inne miasto, ale położone niedaleko Gryfina.
- Nie zamierzamy poprzestać wyłącznie na jednym sklepie. Jesteśmy wyspecjalizowani w branży „dom i ogród”, więc supermarket spożywczy Intermarché nie wchodzi w grę. Jeżeli tylko nadarzy się okazja przystąpimy do działania. Jednak na daną chwilę nie pojawiły się ze strony Muszkieterów propozycje inwestycji w naszej okolicy - mówi Andżelika Kotlińska.
Póki co zarządzanie pierwszą placówką wypełnia małżeństwu dostatecznie dużo czasu.
- Jesteśmy w sklepie każdego dnia. Nadzorujemy pracę 30 osób, m.in. czterech kierowników działów, księgowych, sprzedawców. Codziennie sprawdzamy stan asortymentu i obserwujemy sprzedaż – co klienci kupują, a czego nie. Jest mnóstwo czynników, które wpływają na jakość funkcjonowania sklepu, o których stale trzeba pamiętać. Ponadto oprócz zarządzania sklepem, dwa dni w tygodniu pracuję na rzecz całej Grupy Muszkieterów, w dziale zakupów materiałów budowlanych, w centrali firmy w Poznaniu. Przystępując do Grupy Muszkieterów, wiedziałem, że oprócz zaangażowania w własny biznes będę zobowiązany do pracy dla całej firmy. Na tym polega jedna z głównych cech konceptu franczyzowego Muszkieterów. Grupa Muszkieterów jest zrzeszeniem niezależnych przedsiębiorców mających wpływ na jej ogólną politykę rowoju. Każdy członek Grupy wypełnia podwójną funkcję kierowniczą: z jednej strony jest szefem przedsiębiorstwa, które sam stworzył, z drugiej pełni funkcję w ramach Grupy - mówi Paweł Kotliński.
Paweł i Andżelika Kotlińscy twierdzą, że w biznesie należy być cierpliwym i konsekwentnie dążyć do celu. Czasem na sukces trzeba czekać latami. Ale warto, bo jego słodki smak jest największą nagrodą za wytrwałość i motorem do dalszych działań.
(mk)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Ubrania robocze
Zazwyczaj za odzież roboczą odpowiada firma, która zatrudnia pracowników. Pracodawca może jednak poprosić osobę zatrudnioną o pokrycie kosztów zakupu odzieży lub...
Ubrania robocze
Na jakich stanowiskach wymagane jest kupienie pracownikowi odziezy roboczej? Czy jest to obowiązek pracodawcy ?
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?
Trudno powiedzieć, która opcja będzie najlepsza. Teraz wiele opcji, a deweloperzy są najbardziej ukierunkowane na nabywców.
Ekologiczne zyski
Potwierdzam, fotowoltaika to przyszłość, sam z niej korzystam i już po paru miesiącach widzę oszczędności energetyczne.
Biznes na wsi
Agroturystyka to świetny pomysł, ale trzeba mieć warunki.
Ogród
Skąd kupowaliście artykuły do ogrodu? Widziałam, że na Dajar.pl jest interesujący wybór
Skład opałowo-węglowy
Jeżeli chodzi o węgiel najlepiej wybrać sprawdzony skład węgla w którym można kupić węgiel najwyższej jakości a nie węgiel z którym są problemy i my również je...
Jaki sklep meblowy?
Jak chcesz mieć meble na lata, to nie kupuj w Jysk czy innych marketach. Wybieraj tylko sprawdzone marki.