Wzorujemy się na zachodnich trendach

Klienci centrów coworkingowych to przede wszystkim start-upy, studenci oraz przedsiębiorcy prowadzący "mobilny" tryb pracy.
Wojciech Krzemień, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej
Poniedziałek
27.08.2012
O branży usług coworkingowych i początkach tworzenia sieci franczyzowej firmy Cowork opowiada Wojciech Krzemień, jej założyciel.
 

Polscy przedsiębiorcy dopiero zaznajamiają się z ideą coworkingu. Jak właściwie wygląda u nas rynek tego typu usług?
Coworking w Polsce rozwija się od około trzech lat. W tym czasie na rynku powstało ponad 60 centrów coworkingowych, z czego kilkanaście działa w samej Warszawie. Branża dzieli się na mniejsze placówki, dysponujące kilkoma miejscami pracy oraz na centra oferujące obszerne powierzchnie użytkowe i korporacyjne standardy. Do takich należy Cowork. Działamy na dynamicznie rozwijającym się rynku. Wystarczy spojrzeć na tendencje na zachodnich rynkach, gdzie coworking jest coraz popularniejszy, bo biznes wszędzie dąży do ograniczania kosztów.

Kto jest klientem centrów coworkingowych?
Wyróżniamy trzy podstawowe grupy docelowe. Pierwsza to właściciele biznesowych start-upów, firm na początkowym etapie działalności, którym szczególnie zależy na ograniczaniu kosztów. Z pomocą centrum coworkingowego zyskują oni dostęp do atrakcyjnej powierzchni i urządzeń biurowych, a także niezbędnych mediów. Kolejną grupą stanowią klienci, którzy prowadzą bardzo mobilny tryb pracy. Mamy wielu przedsiębiorców zza granicy, którzy przyjeżdżają do Polski tylko na chwilę, by spotkać się z kontrahentem. Potrzebują w tym celu odpowiedniego miejsca. Jak wiadomo, restauracje czy kawiarnie nie zapewniają odpowiedniego komfortu na potrzeby takich spotkań, toteż centra coworkingowe są w ich przypadku strzałem w dziesiątkę.

A trzecia grupa?
Należą do niej studenci ostatnich lat studiów, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Coworking ma dla nich nie tylko zaletę w postaci możliwości ograniczania kosztów. W tego typu miejscach można bowiem skorzystać z nieformalnych zasobów wiedzy, jaką udostępniamy my i inni przedsiębiorcy pracujący w naszych pomieszczeniach biurowych. Choćby podczas kuluarowych rozmów można dowiedzieć się rzeczy, których nie ma w książkach o zarządzaniu, czyli jak założyć firmę, jaki podatek wybrać, czy jak płacić ZUS i VAT.

Cowork rozpoczął budowę sieci franczyzowej. Jakie wymagania stawiacie partnerom?
Oferty różnią się w zależności od wielkości miasta, w którym partner chciałby rozpocząć działalność. W tych największych, jak Warszawa czy Łódź, wymagana wielkość lokalu to minimum 250 m2.

Czy są wymagania dotyczące formy własności lokalu?
Nie, choć oczywiście najlepiej jest, gdy potencjalny franczyzobiorca posiada lokal na własność. Jeśli dysponuje umową najmu, to ważne, by pozwalała ona na podnajem powierzchni.

Na razie Cowork ma jedną placówkę własną. Jakie są plany na przyszłość?
Niebawem uruchomimy kolejną lokalizację, również w Warszawie. Podpisaliśmy już umowę z pierwszym franczyzobiorcą, który otworzy swój punkt w Trójmieście. W dalszej kolejności będziemy starać się o uruchomienie centrum w Białymstoku. W przyszłości chcielibyśmy pod naszym szyldem konsolidować rynek centrów coworkingwych. Cowork ma formę prawną spółki akcyjnej i choć to na razie odległy prospekt, chcemy zawitać na giełdzie NewConnect.

Rozmawiał (gum)


POPULARNE NA FORUM

Nowa agencja marketingowa we franczyzie

Z jakością i skutecznością bardzo słabo. Ktoś czuwa nad kompetencjami ?

1 wypowiedzi
ostatnia 25.07.2024
Gadżety reklamowe - co zamówić?

TINI GADGETS to miejsce, gdzie technologia łączy się z pomysłowością, tworząc szeroki asortyment produktów, które ułatwią Wasze życie codzienne i sprawią, że...

93 wypowiedzi
ostatnia 23.03.2024
Rośnie franczyza spedycyjna

Mój znajomy starał się o franczyzę spedycyjna i po rozmowie mogę powiedzieć że odradzam się pchać w ten biznes 1 weksel na dość sporą kasę mimo że firma nic ci...

1 wypowiedzi
ostatnia 27.03.2023
Copywriting sprzedażowy

A jak zamierzasz weryfikować wzrost sprzedaży dzięki Twoim tekstom?!

2 wypowiedzi
ostatnia 02.03.2022
Copywriting sprzedażowy

Co sądzicie o tym, by jako copywriter sprzedażowy zastosować model zysku polegający na pobieraniu np. 10-15% zysku klienta w zamian za spełnienie danych warunków np....

2 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2022
Agencja reklamowa przyjdzie do klienta

Jestem franczyzobiorcą, który w sieci Xeromatic pracuje i zarabia. Polecam ten system innym osobom, które chcą otworzyć własny biznes. Zapraszam do bezpośredniego...

3 wypowiedzi
ostatnia 19.09.2021
Jak pozycjonować stronę internetową?

Pozycjonowanie bardzo wpływa na wyszukiwania w Google. No i faktycznie należy je zlecić agencji e-commerce.

77 wypowiedzi
ostatnia 24.02.2021
Agencja marketingowa - czy warto?

Oczywiście, że warto, jeśli ktoś ma opcję skorzystania z pomocy agencji mieszczącej się w stolicy, to serdecznie polecam firmę z którą współpracuje - Agencję 4...

3 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020