Biurowy wyścig
Coworking to w Polsce wciąż nowatorskie rozwiązanie. Polega na współdzieleniu powierzchni biurowej z innymi przedsiębiorcami i freelancerami. Właściciele biur coworkingowych, oprócz najmu powierzchni, świadczą także dodatkowe usługi, na przykład pomagają im w księgowości, a także doradzają, prowadząc działalność podobną do inkubatorów przedsiębiorczości.
Pierwsza placówka własna spółki Copoint powstała w roku 2010, w jednej z willi na warszawskim Mokotowie. Niedawno spółka postanowiła rozwijać się we franczyzie, a poszukiwania partnerów szybko przyniosły zamierzony skutek. 1 maja dwoje niezależnych przedsiębiorców otworzyło biuro pod szyldem Copoint. A franczyzodawca ogłosił, że to pierwsza tego typu placówka franczyzowa w Polsce.
Trudno jednak jednoznacznie przyznać mu rację. Tego samego dnia bowiem swoje pierwsze franczyzowe biuro otworzył Cowork.
- Nasz franczyzobiorca uruchomił placówkę w Warszawie, na Saskiej Kępie – mówi Wojciech Krzemień, franczyzodawca Cowork.
W jego sieci, podobnie jak w systemie Copoint, oprócz partnerskiego punktu działa też jedna placówka własna. Jednym punktem dysponuje też sieć Coworking & Conference Studio. Jej franczyzodawczyni przyznaje, że prowadzi zaawansowane rozmowy z dwoma kandydatami.
- Mam jednak wrażenie, że pozyskiwanie partnerów dla konceptów z tej branży postępuje dość wolno – przyznaje Karolina Rudnicka, kierownik ds. rozwoju franczyzy ze Studia Kreatywnej Współpracy, właściciela marki Coworking & Conference Studio. – Z drugiej strony zdarzali się już przedsiębiorcy, którym w branży się nie powiodło. Wiele osób myśli, że to prosty i łatwy biznes, bo wystarczy znaleźć najemców. Tymczasem prowadzenie własnego centrum coworkingowego wymaga sporo pracy.
Ciąg dalszy sprawy - Cowork wprowadził w błąd, nie ma franczyzy
Po publikacji artykułu do redakcji zgłosili się przedstawiciele sieci Copoint, zapewniając, że przed podaniem informacji zbadali rynek i mają pewność, że ich punkt jest pierwszym biurem coworokingowym we franczyzie. Po ponownym zasięgnięciu informacji w sieci Cowork okazało się, że jej franczyzodawca wprowadził redakcję w błąd. Takie wyjaśnienie przesłał nam 24 maja 2013 roku:
- Podczas naszej rozmowy w pierwszej połowie maja gdzie potwierdziłem franczyzę na Saskiej Kępie, CoWork nie mógł oficjalnie podzielić się informacją, że placówka przy Przymierza 6 nie jest placówką franczyzową. Pierwotnie taka była idea, jednak faktycznie w ostatnich tygodniach zostały przeprowadzone zaawansowane rozmowy z partnerem, których efektem było wypracowanie współpracy na specjalnej zasadzie partnerstwa biznesowego. Finalnie placówka nie jest franczyzowa, jednak w dniu rozmowy nie mogłem przekazać takiej informacji, stąd pojawiło się nieporozumienie w komunikacji - napisał Wojciech Krzemień.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Sieć Northgate Logistics omijają problemy branży transportowej, dzięki specyficznemu modelowi działania.
Miesięczne zarobki partnerów sieci MBE sięgają średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kto może dołączyć?
– Rynek e-commerce nadal się rozwija, a wraz z nim usługi kurierskie. Chętnych do współpracy franczyzowej też nam przybywa – mówi Sylwia Sierakowska z sieci Epaka.pl.
– Automatyzacja procesów księgowych sprawia, że obsługa klienta wymaga nawet o 80 proc. mniej czasu niż wcześniej – mówi Daniel Gawryczuk z Tax Safe.
Firma chce zmotywować do współpracy franczyzobiorców i zapewnia, że podzieli się z nimi połową zysku. Na co jeszcze mogą liczyć?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Nowa agencja marketingowa we franczyzie
Z jakością i skutecznością bardzo słabo. Ktoś czuwa nad kompetencjami ?
Gadżety reklamowe - co zamówić?
TINI GADGETS to miejsce, gdzie technologia łączy się z pomysłowością, tworząc szeroki asortyment produktów, które ułatwią Wasze życie codzienne i sprawią, że...
Rośnie franczyza spedycyjna
Mój znajomy starał się o franczyzę spedycyjna i po rozmowie mogę powiedzieć że odradzam się pchać w ten biznes 1 weksel na dość sporą kasę mimo że firma nic ci...
Copywriting sprzedażowy
A jak zamierzasz weryfikować wzrost sprzedaży dzięki Twoim tekstom?!
Copywriting sprzedażowy
Co sądzicie o tym, by jako copywriter sprzedażowy zastosować model zysku polegający na pobieraniu np. 10-15% zysku klienta w zamian za spełnienie danych warunków np....
Agencja reklamowa przyjdzie do klienta
Jestem franczyzobiorcą, który w sieci Xeromatic pracuje i zarabia. Polecam ten system innym osobom, które chcą otworzyć własny biznes. Zapraszam do bezpośredniego...
Jak pozycjonować stronę internetową?
Pozycjonowanie bardzo wpływa na wyszukiwania w Google. No i faktycznie należy je zlecić agencji e-commerce.
Agencja marketingowa - czy warto?
Oczywiście, że warto, jeśli ktoś ma opcję skorzystania z pomocy agencji mieszczącej się w stolicy, to serdecznie polecam firmę z którą współpracuje - Agencję 4...