prawo i podatki

Państwo zajrzy ci na konto
Wciąż nowelizowane przepisy Tarczy Antykryzysowej mają pozwolić skarbówce na łatwiejszy dostęp do kont podatników, aby sprawdzić, czy kryzys rzeczywiście ich dotknął.

Transakcje na celowniku fiskusa
Rozliczenia transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów podatkowych rodzą wiele praktycznych trudności i dokumentacyjnych obowiązków. Co trzeba o nich wiedzieć?

Uwaga na spam
Co grozi przedsiębiorcy, który rozsyła niechciane przez odbiorców wiadomości? Czy spam może być uznany za naruszenie dóbr osobistych?

Co może grozić przedsiębiorcom po epidemii?
Ministerstwo Finansów chce rozprawić się z szarą strefą w gastronomii. Zamierza skontrolować ponad 66 tys. barów, pizzerii i budek z kebabami.

Czy uczciwy przedsiębiorca ma się czego obawiać?
Jak chronić majątek firmy przed… państwem? Do obrony przed przestępcami może wystarczyć wysoki płot czy wykupienie ubezpieczenia. Na służby skarbowe Państwa to już jednak za mało.

Zapłata podatku, a koronawirus jako siła wyższa
Czy przedsiębiorcy pozbawieni przychodów przez pandemię wywołaną koronawirusem mogą przestać płacić podatki?

Odrocz składki ZUS
Ponosisz straty z powodu pandemii? Na dzień dzisiejszy jedyna konkretna obietnica zawarta w rządowym programie to odroczenie płatności składek ZUS. Przeczytaj jak się ubiegać o odroczenie, procedura łatwa nie jest.

Likwidacja spółki cywilnej
Zasady rozliczeń podatkowych w spółce cywilnej są stosunkowo proste. Komplikacje mogą jednak zaistnieć w sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki lub jej rozwiązania.

Fiskus chce podatku od integracji
Franczyzodawcy organizują imprezy dla pracowników, franczyzobiorców czy partnerów biznesowych. Fiskus wydał interpretacje podatkową, którą powinni poznać wszyscy rozliczający podatkowe koszty imprez.

Sukcesja podatkowa firmy w spadku
Dzięki regulacjom obecnym w polskim systemie prawnym od końca 2018 roku możliwe jest też bezpieczne i płynne przeprowadzenie sukcesji podatkowej.

Zobowiązania podatkowe po podziale firmy
Podział osoby prawnej w świetle przepisów ordynacji podatkowej niesie za sobą szereg konsekwencji podatkowych.

Bezprawne wstrzymanie zwrotu VAT
Fiskus wstrzymuje zwrot VAT nie podając przyczyn, a firmom grozi likwidacja. Czasami przedsiębiorcy wygrywają jednak z urzędem skarbowym w sądzie.

Wydatki a koszty podatkowe
Konsekwencje podatkowe błędnej kwalifikacji wydatków firmy są dotkliwe. Opisujemy, które z nich można bezpiecznie wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Kto zyska, a kto straci w 2020 roku
Początek roku to dla właścicieli firm gorący okres. Zazwyczaj wówczas wprowadzane są modyfikacje w prawie, w których powinni się orientować. Co się zmieni w 2020 roku?

Odstąpienie od umowy najmu
Skutki podatkowe wydatków związanych z odstąpieniem od umowy najmu mogą być różne. Jakie niosą za sobą konsekwencje?

Ryzyko wspólników
Odpowiedzialność wspólników za zaległości podatkowe spółek różni się znacząco w zależności od przyjętej formuły przedsiębiorstwa. Która jest najbezpieczniejsza?

Dobre uzasadnienie
Zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy wręczają pracownikom bony towarowe oraz vouchery. Czy wydatek na ten cel mogą wliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Firma za granicą
Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na przeniesienie działalności gospodarczej poza Polskę. Co zyskują, co tracą?

Pusta faktura grozi problemami
W dzisiejszych realiach gospodarczych wciąż występuje zjawisko wprowadzania do obrotu prawnego tzw. pustych faktur. Czym może skutkować wystawienie takiej faktury?

Wady i zalety prostej spółki akcyjnej
Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej kodeks spółek handlowych, która wprowadza do niego prostą spółkę akcyjną. Czy przedsiębiorcom jest ona potrzebna?