prawo i podatki
Rozwiane wątpliwości
Czy zmiany w strukturze grupy kapitałowej generują skutki w kontekście CIT?
Jurysdykcje podatkowe
Co takiego dają przedsiębiorcom, że Unia tak się ich boi?
Zwrot VAT-u w ratach
Czy zwrot nadwyżki podatku VAT w ratach jest zgodny z prawem? Z takim postępowaniem zetknęła się spółka, która wykazała 230 tys. zł nadwyżki podatku VAT.
Kiedy można odliczyć VAT
Są sytuacje, gdy przedsiębiorca nie może odliczyć podatku VAT. Kiedy tak się dzieje?
Podatki w pandemii
Rezygnacja z zaliczek uproszczonych na podatek dochodowy w trakcie roku – szczególne rozwiązanie na czas pandemii.
Korzystny wyrok
Przedsiębiorca udostępniający pracownikom samochody służbowe ma prawo do pełnego odliczenia VAT od paliwa, opłat leasingowych i części eksploatacyjnych. Ale pod pewnymi warunkami.
Biznes w świetle prawa
Czy posiadanie spółki zależnej w danym państwie równa się prowadzeniu tam działalności gospodarczej?
Restrukturyzacja czy upadłość?
Widmo konieczności zamknięcia firmy zagląda w oczy coraz większej liczbie przedsiębiorców. Często podejmują oni próby ratowania biznesu za wszelką cenę. Nie zawsze to się opłaca.
Karuzela podatkowa i stały kontrahent
Posądzenie o udział w karuzeli podatkowej i odmowa odliczenia VAT – to efekty ustaleń poczynionych wobec jednej ze spółek przez organ podatkowy.
Państwo zajrzy ci na konto
Wciąż nowelizowane przepisy Tarczy Antykryzysowej mają pozwolić skarbówce na łatwiejszy dostęp do kont podatników, aby sprawdzić, czy kryzys rzeczywiście ich dotknął.
Transakcje na celowniku fiskusa
Rozliczenia transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów podatkowych rodzą wiele praktycznych trudności i dokumentacyjnych obowiązków. Co trzeba o nich wiedzieć?
Uwaga na spam
Co grozi przedsiębiorcy, który rozsyła niechciane przez odbiorców wiadomości? Czy spam może być uznany za naruszenie dóbr osobistych?
Co może grozić przedsiębiorcom po epidemii?
Ministerstwo Finansów chce rozprawić się z szarą strefą w gastronomii. Zamierza skontrolować ponad 66 tys. barów, pizzerii i budek z kebabami.
Czy uczciwy przedsiębiorca ma się czego obawiać?
Jak chronić majątek firmy przed… państwem? Do obrony przed przestępcami może wystarczyć wysoki płot czy wykupienie ubezpieczenia. Na służby skarbowe Państwa to już jednak za mało.
Zapłata podatku, a koronawirus jako siła wyższa
Czy przedsiębiorcy pozbawieni przychodów przez pandemię wywołaną koronawirusem mogą przestać płacić podatki?
Odrocz składki ZUS
Ponosisz straty z powodu pandemii? Na dzień dzisiejszy jedyna konkretna obietnica zawarta w rządowym programie to odroczenie płatności składek ZUS. Przeczytaj jak się ubiegać o odroczenie, procedura łatwa nie jest.
Likwidacja spółki cywilnej
Zasady rozliczeń podatkowych w spółce cywilnej są stosunkowo proste. Komplikacje mogą jednak zaistnieć w sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki lub jej rozwiązania.
Fiskus chce podatku od integracji
Franczyzodawcy organizują imprezy dla pracowników, franczyzobiorców czy partnerów biznesowych. Fiskus wydał interpretacje podatkową, którą powinni poznać wszyscy rozliczający podatkowe koszty imprez.
Sukcesja podatkowa firmy w spadku
Dzięki regulacjom obecnym w polskim systemie prawnym od końca 2018 roku możliwe jest też bezpieczne i płynne przeprowadzenie sukcesji podatkowej.
Zobowiązania podatkowe po podziale firmy
Podział osoby prawnej w świetle przepisów ordynacji podatkowej niesie za sobą szereg konsekwencji podatkowych.