Al Capone wiecznie żywy

Inwestycja we własną pizzerię spod znaku Johni Beconi to koszt ok. 80 tys. zł.
Środa
06.02.2013
Johni Beconi American Pizza bierze na celownik Warszawę i Śląsk. Tylko czy jest jeszcze miejsce na kolejną sieciową pizzerię?
 

Pierwsza pizzeria Johni Beconi została otwarta w 2008 roku w Zamościu. Koncept w stylu casual dining (typ lokalu plasującego się między fast foodem a elegancką restauracją), wystrój nawiązujący do amerykańskiego stylu i logotyp z wizerunkiem jegomościa przypominającego Ala Capone – taką ideę na swoją restaurację miał twórca marki. Pomysł chwycił, a z czasem klienci zaczęli dopytywać, czy jest szansa, by powielić go na licencji. To skłoniło założyciela Johni Beconi do opracowania systemu franczyzowego. Lokal w Zamościu ma służyć za wzorzec dla przyszłych partnerów.

- Na rynku działa wiele pizzerii, które mają tylko jeden punkt własny, albo jeden działający na licencji franczyzowej – tłumaczy decyzję Michał Malec, franczyzodawca systemu. - Zasadą prowadzenia biznesu w gastronomii jest skrupulatne i konsekwentne doglądanie oraz kontrolowanie lokalu. Nie da się utrzymać dobrej jakości na odległość. Trzeba cały czas mieć styczność z lokalem i zatrudnionym personelem. Dlatego właśnie, by nie stracić na jakości oraz wypracowanym przez nas know-how, zdecydowaliśmy się przekazać naszą wiedzę i doświadczenie przyszłym biorcom licencji.

Pionierski lokal franczyzowy uruchomiono w 2011 roku w Koninie, a kolejne otwarcia są zdaniem franczyzodawcy kwestią czasu.
- Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma przyszłymi franczyzobiorcami. Miejmy nadzieje, że już niebawem będziemy mogli odwiedzić restaurację Johni Beconi w Warszawie i na Śląsku - mówi Malec.

Potencjalny franczyzobiorca sieci nie musi mieć wcześniejszego doświadczenia w gastronomii - na starcie współpracy czeka go kompleksowe szkolenie. Wymagana jest natomiast determinacja do pracy, a także określony wkład finansowy. Inwestycja we własną pizzerię spod znaku Johni Beconi sięga kwoty ok. 80 tys. zł. - Realny okres zwrotu inwestycji powinien wynosić maksymalnie dwa lata – przewiduje Michał Malec.

Franczyzodawca Johni Beconi nie obawia się gorszej koniunktury w branży gastronomicznej. Jego zdaniem na spadki obrotów narażone są głównie lokale typu premium, wyróżniające się droższą ofertą i wyższym standardem usług.

- Obiad w takiej restauracji to co najmniej wydatek 35 zł na osobę, czyli rodzina czteroosobowa musi wydać min. 140 zł. Przykładowa pizza w Johni Beconi o rozmiarze 45 cm to średni koszt 28 zł, zatem zostaje nam w kieszeni dużo więcej pieniędzy – kalkuluje Malec. - Społeczeństwo jest oszczędne, konsumenci zaczynają liczyć się z każdą wydaną złotówkę.

(gum)


ZOBACZ W KATALOGU

7th Street - Bar&Grill
A.Blikle
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bistro Krówka i Połówka
Bobby Burger
BoBoQ
Burgerownie, Pizzerie, Trattorie, Kawiarnie
Carte d’Or Cafe
Chop Chop Lody Tajskie
Cleopatra
CoffeeFeel
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Columbus Coffee
Cools
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Fabryka Pizzy
Felix Chicken
Fornetti
Frankie’s
Fresh Gelato
Gloria Jean’s Coffees
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Kebab King
Kiełbaskowo
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Lepione
Little Caesars Pizza
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Mangatto
Lody Marsjano
Lody Przygoda & Lavazza
Lody Smaki Natury
Los Tacos
Makarun Spaghetti and Salad
McDonald’s
Meat & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
MOJITO LEMON
Mr Hamburger
Mr. Kebab
Naleśnikarnia Gramofon
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niko Spaghetti Bar
Olimp
Organic Coffee & more
Pan Naleśnik
Papa John’s Pizza
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Dominium
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Red Hot Chicken
Restauracje Sphinx
Rybkodajnia
Sbarro
Setka Bar
Sevi Kebab
Shrimp House
So! Coffee
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Tel Aviv
Telepizza
Tutti Santi
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Yogo Factory
Zapieksownia
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Z ogórem czy bez?

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Moim zdaniem najwygodniejszą apką do zamawiania jest pizza portal, osobiście jeśli coś zamawiam to właśnie przez ich aplikację. Nie tylko pizza, ogólnie dobre jedzenie...

21 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018