Świetlana przyszłość franczyzobiorcy?
Pierwsza hurtowania Doko otworzyła się w Brodnicy, w województwie kujawsko-pomorskim. Na początku właściciele handlowali asortymentem elektrycznym, z czasem dołączyli też sprzęt oświetleniowy. Wtedy postanowili skorzystać ze wsparcia franczyzobiorców.
Serce przemysłu
W ciągu 20 lat od otwarcia pierwszej hurtowni sieć rozrosła się do ośmiu jednostek własnych i czterech we franczyzie. Zarówno w lokalach własnych, jak i partnerskich, można kupić materiały elektryczne i oświetleniowe. Właściciele proponują również pakiet usług – instalację i pomiary elektryczne, a także elektronikę przemysłową. Oferta asortymentowa Doko jest skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorstw: to głównie dzięki zakupom robionym przez firmy hurtownie Doko osiągają wyższy poziom sprzedaży.
Franczyzobiorca zainteresowany współpracą nie musi posiadać ani doświadczenia w branży, ani wiedzy biznesowej. Pomysłodawcy szukają osób gotowych do podjęcia nowego wyzwania, z głową pełną pomysłów na rozwój firmy.
– Przeprowadzamy partnera przez cały proces zakładania biznesu, od znalezienia odpowiedniego miejsca na hurtownię, do oficjalnego otwarcia. Pomagamy mu w wyborze działki o minimalnej wielkości 250 m2, gdzie stanie magazyn i punkt sprzedaży. Stawiamy na lokalizacje poza centrum miast, w strefach przemysłowych – mówi Natalia Betlejewska z Hurtowni Doko.
Franczyzodawcy biorą udział w zatrudnieniu i przeszkoleniu pracowników. Wspólnie z nowym partnerem wyposażają hurtownię w sprzęt komputerowy i biurowy oraz towar. Zatowarowanie hurtowni w produkty od dostawców z kraju i z zagranicy odbywa się na poziomie całej sieci. W ramach umowy licencyjnej franczyzobiorcy otrzymują dostęp do oprogramowania do obsługi zamówień i baz danych. Mogą liczyć również na pomoc informatyka, grafika i specjalisty od rozwoju firmy.
Marża do podziału
W zakres obowiązków franczyzobiorcy wchodzi ubezpieczenie lokalu. To jeden z kluczowych elementów inwestycji w hurtownię. Do pozostałych wydatków na starcie biznesu zalicza się zakup komputerów i materiałów biurowych, a także kamer. Towar pozostaje własnością franczyzodawcy. Całkowity koszt inwestycji sięga 50 tys. zł. Jak twierdzą przedstawiciele Doko zwrotu można spodziewać się po trzech miesiącach od oficjalnego otwarcia hurtowni. Umowa licencyjna nie przewiduje opłaty wstępnej na rzecz franczyzodawcy. Partnerzy muszą pokryć natomiast opłatę za korzystanie z oprogramowania do obsługi zamówień i bazy danych. Na koniec każdego miesiąca podliczana jest sprzedaż, a biorca i dawca licencji franczyzowej dzielą się po równo uzyskaną marżą ze sprzedaży.
Wraz z rozpoczęciem działalności kolejnego partnera, franczyzodawca udziela mu wsparcia marketingowego. Umieszcza informację o nowej hurtowni na oficjalnej stronie internetowej przedsiębiorstwa, a także na banerach i ulotkach. Po stronie dawcy licencji na biznes leży również dostarczenie materiałów reklamowych do każdego franczyzobiorcy. Rolą partnera jest lokalna promocja hurtowni i jej usług.
Właściciele hurtowni Doko aktualnie poszukują współpracowników na wschodzie kraju. Zanim podpiszą umowę, chcą usiąść z kandydatem na franczyzobiorcę do negocjacji przy wspólnym stole. – Jeśli osoba zainteresowana franczyzą mieszka bliżej niż 300 km od Brodnicy, jesteśmy gotowi do niej podjechać i ustalić warunki współpracy – przekonuje Natalia Betlejewska.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Nasz franczyzobiorca musi dobrze znać lokalny rynek i mieć doświadczenie w handlu – mówi Anna Kaminska, członek zarządu Grupy PSB Handel SA.
Sklep z podłogami powinien zarabiać już od trzeciego miesiąca działalności
Ten rok będzie dla marki Dr Materac rekordowy. Z jakich względów?
Rynek stolarki otworowej jest odporny na zawirowania gospodarcze. Jak otworzyć taki biznes i czy to się opłaca?
Sieć marketów Pszczółka ma ambitne plany na przyszłość. Chce zdominować rynek na poziomie powiatów i gmin.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Ubrania robocze
Zazwyczaj za odzież roboczą odpowiada firma, która zatrudnia pracowników. Pracodawca może jednak poprosić osobę zatrudnioną o pokrycie kosztów zakupu odzieży lub...
Ubrania robocze
Na jakich stanowiskach wymagane jest kupienie pracownikowi odziezy roboczej? Czy jest to obowiązek pracodawcy ?
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?
Trudno powiedzieć, która opcja będzie najlepsza. Teraz wiele opcji, a deweloperzy są najbardziej ukierunkowane na nabywców.
Ekologiczne zyski
Potwierdzam, fotowoltaika to przyszłość, sam z niej korzystam i już po paru miesiącach widzę oszczędności energetyczne.
Biznes na wsi
Agroturystyka to świetny pomysł, ale trzeba mieć warunki.
Ogród
Skąd kupowaliście artykuły do ogrodu? Widziałam, że na Dajar.pl jest interesujący wybór
Skład opałowo-węglowy
Jeżeli chodzi o węgiel najlepiej wybrać sprawdzony skład węgla w którym można kupić węgiel najwyższej jakości a nie węgiel z którym są problemy i my również je...
Jaki sklep meblowy?
Jak chcesz mieć meble na lata, to nie kupuj w Jysk czy innych marketach. Wybieraj tylko sprawdzone marki.