Sklepy online nie wygryzą stacjonarnych
Chyba nie ma osoby, która nigdy nie zaryzykowała kupna T-shirtu ze śmiesznym nadrukiem lub pary skarpet składając zamówienie w butiku online. Sieć sklepów 50style oferująca ubrania i obuwie damskie, męskie oraz dziecięce prowadzi zarówno sprzedaż internetową, jak i sklepy stacjonarne. Klasyczne butiki są już w ponad 100 miastach w Polsce, a sklepów wciąż przybywa. Dlaczego tak się dzieje? Czy opłaca się jeszcze prowadzić interes w postaci tradycyjnego punktu handlowego?
– Oczywiście, świadczą o tym coraz to kolejne otwarcia stacjonarnych sklepów 50style. Jesteśmy spokojni o sprzedaż bezpośrednią i zamierzamy ją rozwijać. Handel w sklepie internetowym, a stacjonarnym to bardzo zróżnicowane modele sprzedaży. Warto prowadzić obydwa – wyjaśnia Dariusz Kozorowski z Marketing Investment Group.
Dla klienta zakupy internetowe to przede wszystkim komfort łatwego i szybkiego zamawiania z dowolnego miejsca – wystarczy tylko dostęp do sieci, kilka kliknięć i natychmiastowy przelew. E-sklep z odzieżą i obuwiem to też większy wybór rozmiarów, kolorów i fasonów, bieżące porównywanie cen oraz możliwość kupowania 24h/dobę. Ale czy internetowy butik to dla przedsiębiorcy rzeczywiście same zalety? Nie do końca. Sklepy online borykają się z problemami ogromnej konkurencji także ze strony platform transakcyjnych typu Allegro lub OLX. Liczne zwroty bez konsekwencji do 30 dnia od zakupu i współpraca z firmą kurierską to kolejne koszty. Dodając do tego opłaty stałe oraz operacyjne biznes w Internecie przestaje wydawać się tak opłacalny. Wciąż jednak koszty prowadzenia interesu przez Internet są mniejsze od zarządzania klasycznym sklepem – szczególnie takim w centrum miasta.
W czym zatem tkwi tajemnica rozwijającej się sieci sklepów odzieżowych 50style?– Klient zawsze będzie chciał coś przymierzyć, zobaczyć. Wiem, że sklepy internetowe mają teraz bezpłatne dostawy i zwroty, szeroki wybór asortymentu, szybkie wysyłki. Jednak przewaga stacjonarnego punktu 50style polega na fachowej obsłudze klienta i doradztwie personelu, który zawsze jest chętny do pomocy – mówi Dariusz Kozorowski. Kupujących w stacjonarnych sklepach nie brakuje, choć taka forma zakupów wymaga od klienta więcej wysiłku: dojazd do lokalu, dostosowanie się do godzin otwarcia, wybieranie wyłącznie spośród aktualnej oferty i stanu magazynu.
Konkurencja w branży odzieżowej i obuwniczej jest potężna zarówno w Internecie, jak i na ulicach. Złotym środkiem może okazać się zrównoważenie sprzedaży na obu rynkach, bo to pozwala docierać do różnych klientów. Co prawda zakaz handlu w niedziele oraz duża ilość aplikacji mobilnych wpierają sprzedaż online, to jednak wciąż wiele osób nie ufa zakupom w sieci. Obawiają się złej jakości, oszustw.
Jak otworzyć sklep z odzieżą 50style?
W ciągu kilku najbliższych lat w Polsce planowane jest otwarcie jeszcze 80 sklepów stacjonarnych 50style, tak, aby docelowo było ich 250. 90 proc. z dotychczas powstałych punktów funkcjonuje na zasadach franczyzy. – Sklep prowadzony przez franczyzobiorcę działa na zasadzie depozytu. On inwestuje w lokal użytkowy oraz jego przystosowanie do standardów obowiązujących w sklepach 50style, my natomiast dostarczamy cały towar do sklepu – tłumaczy Dariusz Kozorowski. To wygodne rozwiązanie dla branży odzieżowej, gdzie właściciel nie musi martwić się o niesprzedany towar. Wymienia go na aktualne kolekcje i utrzymuje ciągłość w sprzedaży. Poza produktami franczyzodawca zapewnia wsparcie w zakresie aranżacji sklepu, obsługi marketingowej, organizacji sprzedaży oraz obsługi IT. Wreszcie pomaga wybrać odpowiednią lokalizację lokalu i wynegocjować korzystne warunki jego najmu.
– Lokalizacje musza charakteryzować się przede wszystkim dużym przepływem potencjalnych klientów. W minionych latach chętnie otwieraliśmy sklepy na głównych ulicach handlowych, deptakach. Aktualnie bardziej skupiamy się na dobrych centrach i galeriach handlowych – dodaje Kozorowski.
Minimalna inwestycja w sklep 50style to 850-900zł netto za 1 m2, w tym wliczone są już koszty umeblowania z oświetleniem, manekiny oraz materiały marketingowe. Dodatkowo należy przygotować się na adaptację budowlaną lokalu zgodnie z projektem. W 2018 roku swoją działalność rozpoczęło osiem sklepów, z czego na jednego franczyzobiorcę często przypada kilka lokali. Warto przypomnieć, że wymagany metraż lokalu użytkowego na rozpoczęcie współpracy z marką 50style to minimum 200 m2 a miasto, w którym powstanie musi posiadać co najmniej 25 tys. mieszkańców.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
W czasie kilkuletniej restrukturyzacji Gatta zamknęła kilkanaście sklepów. Jak marka radzi sobie teraz?
Zanim Katarzyna Łucka została franczyzobiorczynią Blue Shadow, pracowała w sklepie tej marki przez 10 lat. Co się zmieniło, gdy została jego właścicielką?
Reporter – to nowa nazwa marki dotychczas znanej jako Reporter Young. Skąd ta zmiana?
Jak wejść w branżę modową i otworzyć własną firmę odzieżową? O swojej biznesowej drodze opowiada Katarzyna Milczarkiewicz, właścicielka firmy pg clothes.
4F to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Jak otworzyć sklep pod takim szyldem?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
POPULARNE NA FORUM
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Klienci patrzą na metkę
dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?
Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq
Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...
Klienci patrzą na metkę
Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...