Pizzerie biją się o klientów i franczyzobiorców
Choć w ostatnich latach na naszym rynku gastronomicznym coraz większą popularność zdobywa kuchnia azjatycka, Polacy są dalecy od wykreślenia pizzy z naszego jadłospisu. Na rynku pizzerii konkurencja zaostrza się, a gra toczy się zarówno o klientów, jak i franczyzobiorców.
- W tej chwili współpracujemy z partnerami na starych zasadach, ale jeszcze w tym roku zaoferujemy nowe, bardziej elastyczne warunki franczyzy – mówi Aleksandra Lewicka, marketing menedżer w Telepizzy. - W pierwszej kolejności obejmą one nowych franczyzobiorców. Nowe pizzerie będą miały niższe koszty inwestycji, a także inny sposób rozliczeń finansowych między centralą a franczyzobiorcą. Warunki współpracy z aktualnymi franczyzobiorcami będą ustalane indywidualnie.
Zdaniem Lewickiej niektóre sieci w branży podają nierealne, zaniżone kwoty dotyczące współpracy franczyzowej i otwarcia własnego lokalu.
- Trudno uwierzyć, by za 40 tys. zł można było otworzyć pizzerię. Trzeba wziąć pod uwagę, że na otwarcie lokalu składa się wiele elementów: wynajem, adaptacja, wystrój, jak również pensje dla pracowników czy pierwszy zakup towarów. Realna wydaje się zatem kwota co najmniej o 100 tys. zł wyższa – dodaje Lewicka.
Zmian w warunkach współpracy nie planuje natomiast Da Grasso. Przedstawiciele liczącej ponad 215 lokali sieć pizzerii i restauracji są zdania, że pizza to jedna z najpopularniejszych potraw i trudno spodziewać się, by coś mogło podważyć jej pozycję na kulinarnej mapie świata.
- Moda na pizzę w Polsce i na całym świecie trwa nieprzerwanie od dziesiątków lat. Świadczy o tym także duże zaufanie przedsiębiorców do Da Grasso przekładające się na stały wzrost liczby lokali – mówi Magdalena Piróg, wiceprezes zarządu Da Grasso. - Oczywiście pojawiają się okresowe mody na inne dania, ale nie obawiamy się nagłego odwrotu Polaków od pizzy.
Mimo tego, Da Grasso sukcesywnie poszerza menu o inne dania mięsne i rybne, przekąski, sałatki, desery.
- Z sukcesem wprowadziliśmy także najpopularniejsze potrawy kuchni meksykańskiej. Konsumenci Da Grasso lubią różnorodność, ale pizza od 15 lat jest najważniejszym punktem naszego biznesu – mówi Magdalena Piróg. - Każdy biznes skierowany do masowego konsumenta musi stale się rozwijać i zaskakiwać nowymi pomysłami. W Da Grasso robimy to na dwa sposoby – organizując akcje promocyjne oraz wprowadzając nowe dania do naszego menu.
Niczego w swoim koncepcie nie planuje zmieniać również Wojciech Goduński, właściciel sieci Biesiadowo. Na przekór konkurencji od trzech lat udowadnia, że system gastronomiczny można budować współpracując z przedsiębiorcami dysponującymi już nawet kilkudziesięcioma tysiącami złotych.
- My nie zamierzamy podnosić kwoty inwestycji. Minimalna kwota inwestycji w naszej sieci wynosi 42 tys.zł. Za taką kwotę jesteśmy w stanie urządzić lokal gastronomiczny o powierzchni 70-80 m2 – mówi Goduński. - Kwota podawana przez nas zawiera wszystkie koszty inwestycji: projekt technologiczny lokalu, remont, materiały budowlane, wystrój lokalu, pełne wyposażenie łącznie z zastawą stołową oraz ulotkami na start. Na otwarciu nie zarabiamy ani grosza, nie pobieramy też opłaty licencyjnej.
Zdaniem franczyzodawcy na rynku zaczyna brakować atrakcyjnych lokalizacji, a największe sieci bardzo dużo zarabiają na samych otwarciach. Stąd niektóre z nich zmieniają warunki współpracy, aby przyciągnąć nowych partnerów. Tymczasem Biesiadowo przez trzy lata działalności otworzyło już ponad 60 placówek.
- Jak widać po naszym intensywnym rozwoju nasza polityka biznesowa ma sens. Rozwijamy się, bo nie jesteśmy pazerni – dodaje Goduński.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
– To, że wchodzicie we franczyzę, nie jest gwarancją sukcesu. Gwarancją sukcesu jesteście wy – mówi Wojciech Goduński, twórca kanału Kopalnia Sukcesu.
Wybór konceptów franczyzowych w segmencie pizzerii jest bardzo duży. I wciąż kolejne marki decydują się dzielić z innymi swoją licencją na biznes.
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Styczniowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży!
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Dolci Sapori - Mniami
https://youtu.be/kojfdVGqIY4?si=N1J9rlZC1jf4U-2y
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Dolci Sapori - Mniami
Jestem również osobą poszkodowaną przez tą firmę 574 720 428
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...