Dealer traci, Arpol zarabia
Franczyzobiorcy toruńskiej firmy Arpol Motor Company zajmują się sprzedażą części samochodowych, akcesoriów, lakierów i narzędzi samochodowych. Ruch w ich biznesie w znacznej mierze zależy od popytu na samochody nowe i używane.
- Zapotrzebowanie na części zamienne w przypadku samochodów nowych jest znacznie niższe. Kiedy wśród klientów większą popularnością cieszą się auta używane, nasze obroty rosną – mówi Jacek Dąbrowski, wiceprezes Arpol Motor Company.
Spadek popytu na nowe samochody zwiastuje nadejście większego popytu na części zamienne. |
Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów nie pozostawiają wątpliwości, co do kondycji rynku nowych samochodów. W listopadzie ubiegłego roku takich aut zarejestrowano niecałe 25 tys., co w porównaniu z listopadem 2010 roku oznacza 20 proc. spadek. Partnerzy Arpolu mogą więc liczyć na ruch w biznesie, a dawca licencji na powiększanie sieci.
- W tej chwili Arpol Motor Company liczy 18 placówek, z czego trzy to punkty własne, które w przyszłości zostaną przekazane franczyzobiorcom. W ubiegłym roku sieć powiększyła się o osiem punktów, a w tym liczymy na podobny wynik – mówi Dąbrowski.
Placówki pod marką Arpol działają w województwie kujawsko-pomorskim, a także w części wielkopolskiego i łódzkiego. Jacek Dąbrowski przyznaje, że konkurencja na rynku dystrybutorów samochodowych części zamiennych jest spora, toteż jego firma skupia się przede wszystkim na umacnianiu swojej pozycji w swoim macierzystym regionie.
- Nie mamy ambicji, by stać się ogólnopolskim przedsiębiorstwem – deklaruje.
Potencjalny franczyzobiorca Arpol Motor Company powinien dysponować kapitałem inwestycyjnym w wysokości 50 tys. zł, a także lokalem o powierzchni min. 200 metrów kwadratowych. Sieć nie pobiera opłat licencyjnych, a początkowy kapitał wymagany jest do wyposażenia sklepu i przygotowanie powierzchni magazynowej.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Na handlu używanymi samochodami nadal można zarobić – przekonuje Dawid Błachucki, franczyzodawca marki Handlarzyki.pl.
Zanim Michał Peksa został franczyzobiorcą LucArt, sam robił w sklepach tej sieci zakupy. Jak ocenia markę patrząc na nią z drugiej strony lady?
Franczyzodawca Handlarzyki.pl zapewnia, że minimalna marża na sprzedaży używanego auta to 2-3 tys. zł, a czasem nawet dwa razy więcej.
Franczyzodawca Blinkee.city zapewnia, że inwestycja w jego biznes zwraca się przeważnie w jeden sezon.
Polacy coraz chętniej zamiast kupować samochód, decydują się na jego wynajem. Trend ten zamierza wykorzystać firma Rentis, która szuka partnerów zainteresowanych uruchomieniem nowoczesnej wypożyczalni samochodów.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA
Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?
Pieniądze z moto-sklepu
Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...
Pieniądze z moto-sklepu
Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...
Pieniądze z moto-sklepu
Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)
Pieniądze z moto-sklepu
To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...
Pieniądze z moto-sklepu
Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...